Foto: Publicitātes foto
Lidmašīnu katastrofās, lai gan sabiedrība tām ikreiz pievērš pastiprinātu uzmanību, statistiski tomēr iet bojā ļoti maz cilvēku, un aviosatiksme pamatoti tiek dēvēta par drošāko pārvietošanās veidu. Par traģiskiem negadījumiem galveno informāciju ierasti sniedz tā dēvētās melnās kastes. Piedāvājam iepazīties ar desmit melno kastu saturu.

Tieši lielā uzmanība un daļas pasažieru bailes no lidošanas aviokompānijām un atbildīgajām institūcijām likušas pievērst katrai kļūmei pastiprinātu uzmanību, lai konkrētā nelaime neatkārtotos. Šī iemesla dēļ melnās kastes fiksē dažādus lidaparāta parametrus lidojuma laikā, apkalpes savstarpējās sarunas, kā arī pilotu saziņu ar zemi.

Melno kastu sniegtā informācija ļāvusi atšifrēt neskaitāmus mīklainu avāriju iemeslus, tostarp pirms vairākiem gadiem atklāt, kāpēc avarēja bēdīgi slavenā "Germanwings" lidmašīna. Toreiz ierakstā bija dzirdams, ka otrais pilots atteicās ielaist pilota kabīnē iepriekš izgājušo pilotu un apzināti ietrieca lidmašīnu kalnā.

Daudzi melno kastu ieraksti ir publiski pieejami, un ļauj attāli nojaust, ko domāja un kā jutās tajos dzirdamie cilvēki. Piedāvājam iepazīsties ar dažiem portālā "Plane Crash Info" publicētajiem melno kastu ierakstītajiem lidmašīnas apkalpju pēdējiem vārdiem:Foto: Arhīva foto

1964. gada 7. maijā Francisko Gonzaless vairākiem cilvēkiem lidmašīnā paziņoja, ka sevi nogalinās. Viņš nošāva lidmašīnas kapteini un otro pilotu, kā arī nošāvās pats. Lidmašīna avarēja pie Sanremanas pilsētas Kalifornijā, ASV, nogalinot pārējos 44 tajā esošos civlēkus.

Pēdējie vārdi: "Esmu sašauts! Mēs esam sašauti! Mans Dievs, palīdziet!"Foto: Arhīva foto

Pilota kļūdas dēļ lidmašīna avarēja nolaišanās laikā. Bojā gāja visi 109 cilvēki, kuri atradās lidmašīnā.

Pēdējie vārdi: "Pīt, piedod!"


Foto: Arhīva foto

1978. gada 25. septembrī pasažieru laineris virs Sandjego pilsētas saskrējās ar privāto lidmašīnu "Cessna 172". Kopumā bojā gāja 144 cilvēki.

Pēdējie vārdi: "Mam, es tevi mīlu!"


Foto: Arhīva foto

1979. gada 28. novembrī lidmašīna, kurā atradās dabas vērotāju grupa, avarēja Erebusā - Antarktīdas aktīvajā vulkānā. Lidmašīnas atlūzas joprojām atrodas šai kalnā.

Pēdējie vārdi: "Patiesībā šie apstākļi nemaz neizskatās tik labi, vai ne?"


Foto: Arhīva foto

1982. gadā pilota kļūdas dēļ lidmašīna ieskrēja ASV galvaspilsētas Vašingtonas tiltā un iegāzās ūdenī zem tā. Katastrofā tika nogalināti 78 lidmašīnas pasažieri, kā arī četri cilvēki, kuri atradās mašīnās uz tilta. Piecus pasažierus no ledainā ūdens glābēji un garāmgājēji paguva izglābt.

Pēdējie vārdi: "Lerij, mēs krītam, Lerij... Es to zinu!"Foto: Arhīva foto

1982. gada 8. jūnijā lidmašīna avarēja, mēģinājumā piezemēties Brazīlijā. Bojā gāja visi 137 uz klāja esošie cilvēki.

Pēdējie vārdi: "Ko? Kas tur ir? Kaut kādi kalni, vai ne?"


Foto: AP/Scanpix

Radio "WNBC" satiksmes novērošanas helikopters 1986. gada 22. oktobrī iegāžas Hudzonas upē, nogalinot reportieri Džeinu Dornekeri. Dornekere iepriekš bija izdzīvojusi līdzīgā helikoptera avārijā. Avārijas ieraksts tika pārraidīts radio tiešraidē.

Pēdējie vārdi:
"Trāpi ūdenī, trāpi ūdenī, trāpi ūdenī!"Foto: Arhīva foto

1987. gada 9. maijā pēc dzinēja uzsprāgšanas lidmašīna iegāzās Kabatijas mežu masīvā netālu no Polijas galvaspilsētas Varšavas. Bojā gāja visi 183 uz klāja esošie cilvēki.

Pēdējie vārdi: "Arlabunakti, ardievu, mēs izzūdam!"


Foto: Arhīva foto

1989. gada 7. jūnijā lidmašīna avarēja, cenšoties piezemēties Surinamas salā. Bojā gāja 176 cilvēki, bet izdzīvoja 11.

Pēdējie vārdi: "Tas arī viss, esmu pagalam."


Foto: AP/Scanpix

2009. gada 1. jūnijā lidmašīna iegāzās Atlantijas okeānā pie Dienvidamerikas krastiem. Negadījumu izraisījusi kāda tehniska ķibele, kuru piloti esot pārpratuši. Bojā gāja visi 228 uz klāja esošie cilvēki.

Pēdējie vārdi: "Nolādēts, mēs avarēsim... Tas nedrīkst notikt!"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!