Foto: AFP/Scanpix

Vācijas izglītības ministre Johanna Vanka ceturtdien publicētā intervijā norādījusi, ka jaunais Ādolfa Hitlera grāmatas "Mein Kampf" ("Mana cīņa") akadēmiskais izdevums izmantojams kā mācību līdzeklis skolās.

Sarunā ar Bavārijas laikrakstu "Passauer Neue Presse" Vanka, kas pārstāv kristīgos demokrātus (CDU), atzinusi, ka Minhenes Mūsdienu vēstures institūta sagatavotais "Mein Kampf" izdevums, kas satur aptuveni 3500 komentāru un nāks klajā janvārī, ir "vispārēji uztverams" un piemērots izmantošanai skolās.

Jau iepriekš Vācijas Skolotāju savienība bija paziņojusi, ka jauno Hitlera opusa izdevumu iekļaus mācību programmā.

Hitlers savu "opus magnum" sarakstīja, atrodoties Landbergas cietumā, kur viņš izcieta sodu par piedalīšanos 1923. gada tā dēvētajā Alus pučā.

Nacistu režīma laikā grāmata tika izdota daudzos miljonos eksemplāru, un kopš 1936 .gada tā kā kāzu dāvana tika pasniegta visiem jaunlaulātajiem.

Taču pēc Otrā pasaules kara autortiesības uz ķecerīgo pamfletu nonāca Bavārijas zemes rokās, kas līdz šim kategoriski liegusi šo sacerējumu izdot vai tirgot visā Vācijā.

Tomēr ar 2016. gada 1. janvāri autortiesību termiņš beidzas, un "Mein Kampf" nonāk sabiedriskajā valdījumā.

Tāpēc sagatavots jauns grāmatas izdevums, kas papildināts ar plašiem akadēmiskiem komentāriem un janvāra sākumā nonāks tirdzniecībā.

Tomēr šī iecere nav guvusi Vācijā vispārēju atbalstu un atsevišķas ebreju organizācijas pauž viedokli, ka bīstamā sacerējuma oficiāla publicēšana var veicināt neonacistu ideoloģijas izplatību.

Vanka intervijā atzinusi, ka "Mein Kampf" izdošana raisīs sabiedrības debates, kurās jāiesaista arī skolēni.

"Skolēniem būs jautājumi, un ir tikai pareizi dod tiem iespēju tos uzdot klasē un atklāti apspriest šo jautājumu," uzsvērusi ministre.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!