Foto: Reuters/Scanpix

ANO Starptautiskā kriminālnoziegumu tribunāla bijušajai Dienvidslāvijai (ICTY) prokurors ir nolēmis pārsūdzēt spriedumu, ar kuru tika attaisnots kara noziegumos apsūdzētais serbu ekstrēmais nacionālists Vojislavs Šešeļs (attēlā).

"Mans birojs ir nolēmis pārsūdzēt spriedumu," paziņoja virsprokurors Seržs Bramercs, norādot uz "tālejošām kļūdām" tiesnešu darbībā.

Prokurors uzsvēra, ka tiesneši ir ignorējuši lielu daudzumu pierādījumu pret Šešeļu.

"Tā rezultātā vairākums [tiesnešu] nepamatoti pieļāva iespēju, ka civiliedzīvotāju padzīšana ir humāna rīcība, musinošas naida runas bija domātas tikai serbu spēku morāles stiprināšanai un etniskās tīrīšanas spēku dislokācija bija pasākums serbu iedzīvotāju aizsardzībai," sacīja Bramercs.

Jau vēstīts, ka ICTY ceturtdien serbu ultranacionālistu Vojislavu Šešeļu attaisnojis visās deviņās viņam izvirzītajās apsūdzībās noziegumos pret cilvēci Balkānu karu laikā pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados.

Tiesnesis Žans Klods Antoneti paziņoja, ka prokurori nav spējuši pierādīt apsūdzības un ka "Vojislavs Šešeļs tagad ir brīvs cilvēks".

Spriedums Šešeļam tika nolasīts aizmuguriski.

"Apsūdzības puse nespēja pierādīt, ka būtu notikusi kopīga noziedzīga darbība", kurā būtu iesaistījies Šešeļs, sacīja tiesnesis. "Palātas vairākums uzskata, ka apsūdzības puse nav sniegusi pietiekamus pierādījumus, kas ļautu atzīt, ka šie noziegumi ir tikuši pastrādāti," viņš piebilda

Apsūdzības puse apgalvoja, ka Šešeļs vainojams daudzu horvātu, musulmaņu un citu neserbu civilistu slepkavībās, kā arī "desmitu tūkstošu" deportēšanā no plašiem Bosnijas-Hercegovinas, Horvātijas un Serbijas apvidiem, vadot paramilitāru grupējumu "Šešeļa vīri".

Uz pretrunīgi vērtēto ANO tribunāla spriedumu ar sašutumu reaģēja daudzi tiesību eksperti un vēsturnieki.

ICTY 2014.gadā atļāva Šešeļam atgriezties Serbijā vēža ārstēšanai līdz sprieduma nolasīšanai lietā. Tomēr Serbu Radikālās partijas dibinātājs un līderis solījis, ka Hāgā neatgriezīsies.

Šešeļs 2003.gadā brīvprātīgi padevās ICTY, bet viņa tiesas prāva sākās tikai 2007.gadā un turpinājās līdz 2012.gadam.

Kopš atbrīvošanas medicīnisku apsvērumu dēļ viņš atkal ķēries pie nacionālisma retorikas un vairākkārt kritizējis tribunālu, solot, ka neatgriezīsies sprieduma uzklausīšanai, un arī sodu, ja tāds tiks piespriests, viņš negrasās izciest.

Šešeļs kritizējis tribunālu un solījis, ka brīvprātīgi tajā neatgriezīsies.

"Es nenožēloju nevienu pašu dienu, ko esmu pavadījis, cīnoties pret šo pretserbisko tiesu," vēl nesen telekanālam RT sacīja Šešeļs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!