Foto: AFP/Scanpix

ASV un Krievija piektdien vienojās par plānu pamiera noteikšanai Sīrijas pilsoņkarā un miera procesa pamatu likšanai, paziņoja ASV valsts sekretārs Džons Kerijs.

Stāvot blakus Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam pēc sarunu dienas Ženēvā, Kerijs pauda pārliecību, ka šis plāns novedīs līdz sarunām "konflikta apturēšanai".

Foto: AFP/Scanpix

"Šodien ASV un Krievija paziņo par plānu, kurš, kā mēs ceram, samazinās vardarbību, atvieglos ciešanas un atsāks virzību uz sarunās panāktu mieru un politisku pāreju Sīrijā," teica Kerijs.

"ASV šeit īpaši cenšas to panākt, jo mēs uzskatām, ka Krievijai un manam kolēģim [Lavrovam] ir spēja piespiest [Sīrijas prezidenta Bašara al] Asada režīmu apturēt šo konfliktu, nākt pie [sarunu] galda un noslēgt mieru," sacīja Kerijs.

Pamiers stāsies spēkā pirmdien – musulmaņu svētku "Eid" pirmajā dienā. Ja tas ilgs vismaz vienu nedēļu, tad ASV sāks sadarbību ar Krievijas spēkiem, lai vērstos pret džihādistu grupējumiem "Daesh" ("Islāma valsts") un "Nusras fronte", sacīja ASV valsts sekretārs.

Šis plāns nodrošinās, ka Sīrijas valdības gaisa spēki neveiks kaujas misijas virs nemiernieku ieņemtiem rajoniem, lai būtu iespējams piegādāt humāno palīdzību tiem, kam tā nepieciešama.

Lavrovs sacīja, ka ASV un Krievija ir vienojušās par specifiskām jomām, kurās tās kopīgi cīnīsies pret "Islāma valsts" un "Nusras frontes" ekstrēmistiem.

ASV un Krievija sarunās Ženēvā vienojās veikt kopīgus gaisa triecienus Sīrijā, ja šis pamiers turpināsies vismaz vienu nedēļu, teica Lavrovs.

"Mēs kopīgi vienosimies par triecieniem pret teroristiem, kurus veiks Krievijas un ASV gaisa spēki. Mēs esam vienojušies par zonām, kurās šie triecieni tiks veikti. Šajās zonās darbosies tikai Krievijas un ASV gaisa spēki," sacīja Lavrovs.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!