Foto: Reuters/Scanpix

Ķīnas mediji pirmdien brīdināja jaunievēlēto ASV prezidentu Donaldu Trampu, ka Vašingtonas līdz šim īstenotā "vienas Ķīnas" politika nav apspriežama un tās atmešana var novest pie tā, ka Pekina var sākt atbalstīt ASV ienaidniekus.

"Par "vienas Ķīnas" politiku tirgošanās nevar notikt," pirmdien vēstīja komentārs nacionālistiski noskaņotajā Ķīnas laikrakstā "Global Times", kas pauda, ka Tramps "diplomātijā ir tikpat nezinošs kā bērns".

Laikraksts brīdināja, ka ASV pastiprinot atbalstu Taivānas neatkarībai un palielinot bruņojuma piegādes, Ķīna var palīdzēt "ASV naidīgiem spēkiem".

"Kāpēc mēs nevaram publiski tos atbalstīt vai slepeni piegādāt tiem bruņojumu?" rakstīja "Global Times".

Laikraksta tonis bija jūtami biedējošāks salīdzinājumā ar pirms tam Ķīnas valsts medijos paustajiem komentāriem, kuros par Trampa telefonsarunu ar Taivānas prezidenti tika vainota tieši Taivānas puse un tika aicināts nesteigties ar secinājumiem.

"Global Times" solīja, ka Trampam atklāti atsakoties no "vienas Ķīnas" politikas, arī Ķīna var pārdomāt savu politiku pret Taivānu.

"Tādā gadījumā, kāda vajadzība kontinentālajai Ķīnai būs no prioritātes došanas mierīgai apvienošanai ar Taivānu, nevis salas atgūšanai ar spēku?" brīdināts laikraksta komentārā.

"Global Times" izdevumā angļu valodā tika citēts ķīniešu pētnieks Li Haidons, kurš uzsvēra, ka Tramps ir "jauniņais" diplomātijā, kurš "ļoti virspusēji" saprot Taivānas jautājumu un ASV un Ķīnas attiecības.

Kā ziņots, Tramps intervijā telekanālam "Fox News" ir paziņojis, ka Vašingtonai nav obligāti jāpieturas pie vairākus gadu desmitus īstenotās "vienas Ķīnas" politikas.

"Es pilnībā saprotu "vienas Ķīnas" politiku, bet es nezinu, kāpēc mums ir jāierobežo sevi ar "vienas Ķīnas" politiku, ja vien mēs nepanākam vienošanos ar Ķīnu par citām lietām, tostarp tirdzniecību," norādīja Tramps.

Laužot ASV diplomātisko tradīciju, Tramps ir pieņēmis apsveikuma zvanu no Taivānas prezidentes Cai Inveņas, par to izpelnoties Pekinas protestu, jo Ķīna uzskata Taivānu par par savas teritorijas neatņemamu sastāvdaļu.

Vašingtona pārtrauca diplomātiskās attiecības ar Ķīnas Republiku Taivānā 1979.gadā, kad tā oficiāli atzina Ķīnas Tautas Republiku. ASV atzīst "vienas Ķīnas" valdību Pekinā, tomēr uztur draudzīgas neoficiālas attiecības ar Taivānu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!