Otrdien Igaunijas militārajā aviobāzē Emari ieradušies modernie ASV jaunās paaudzes iznīcinātāji F-35 "Lightning II", vēsta portāls "Delfi.ee".

Divi daudzfunkcionālie piektās paaudzes kaujas lidaparāti uz Igauniju atlidojuši no Lielbritānijas, kur tie pirmo reizi Eiropā tika izvietoti aprīļa vidū.

Iznīcinātāju izvietošana ir ASV atbalsta apliecinājums Eiropas sabiedrotajiem pēc Krievijas agresijas Ukrainā. Šo programmu 2014. gadā sāka ASV prezidents Baraks Obama.

ASV līdz šim programmas ietvaros uz Eiropu jau ir nosūtījušas F-22, F-16 un A-10 kaujas lidmašīnas. F-35 izvietošana arī palīdz demonstrēt jauno lidaparātu potenciālajiem pircējiem, starp kuriem ir Lielbritānija, Itālija, Norvēģija, Beļģija, Dānija un Turcija, skaidro raidsabiedrība CNN.

Viena dzinēja lidmašīna F-35, kas aprīkota ar tehnoloģijām, kas padara to grūti pamanāmu radariem, ASV tiek izlaistas trīs variantos (A, B un C) – Gaisa spēkiem, sauszemes spēkiem un flotei. Pirmo reizi ārpus ASV F-35 agrāk šogad izvietoti Japānā.

ASV F-35 gan ir saskāries ar kritiku, tostarp no prezidenta Donalda Trampa puses, projekta augsto izmaksu dēļ. 2443 jau piegādātu un vēl plānotu lidmašīnu izmaksas ir 400 miljardi dolāru – tas ir divas reizes vairāk nekā sākotnēji tika plānots.

Taču ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss F-35 nodēvēja par kritisku nepieciešamību ASV pārākuma nodrošināšanai.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!