Foto: Reuters/Scanpix/LETA

ASV Eiropas spēku bijušais komandieris Bens Hodžs brīdina, ka Krievijas kaujas taktika Ukrainas austrumos liecina par dronu, elektroniskās karadarbības, mīnmetēju un artilērijas integrāciju, radot nopietnus izaicinājumus Ukrainas spēkiem, vēsta "Radio Brīvā Eiropa" (RFE/RL).

Atvaļinātais ģenerālleitnants, kurš pērn atstāja ASV Eiropas spēku komandiera amatu, uzskata, ka ASV un Eiropas sabiedrotajiem būtu jādara vairāk, lai stāstītu pasaulei par Krievijas spējām Ukrainā.

Hodžs to 24. janvārī stāstīja Helsinku komisijā Vašingtonā – ASV valdības organizācijā, kas novēro cilvēktiesības Eiropā un citur. ASV un citi NATO sabiedrotie sniedz palīdzību un apmācību Ukrainas armijai, kas cīnās pret Krievijas atbalstītajiem spēkiem Donbasā. Apmācībās Ukrainā palīdz ap 250 amerikāņu karavīru, neskaitot kanādiešus un citu NATO valstu pārstāvjus, atklāja Hodžs.

Atvaļinātais ģenerālleitnants norādīja, ka ASV nesenais lēmums piegādāt Ukrainai sarežģītāku bruņojumu, tostarp prettanku raķetes "Javelin", bija svarīgs faktors, lai mēģinātu pārliecināt Krieviju vienoties par konflikta izbeigšanu.

Foto: US Army

"Tam vajadzētu būt diplomātiskam risinājumam," teica Hodžs. Krievijai kādā brīdī būtu jāpiekrīt pārtraukt separātistu atbalstīšana vai jāatvelk spēki, lai atjaunotu Ukrainas kontroli pār savu robežu, uzskata Hodžs.

Elektroniskās karadarbības spējas

Austrumukrainā ir aptuveni 35 – 40 tūkstoši Krievijas atbalstīto kaujinieku un aptuveni četri līdz pieci tūkstoši Krievijas militārpersonu, norāda Hodžs.

Krievijas puse piekopj taktiku, kas savieno dronu, artilērijas un elektroniskās karadarbības izmantošanu. Tāda taktika, piemēram, ir ļāvusi iznīcināt Ukrainas mīnmetēju un artilērijas pozīcijas.

Hodžs norāda, ka kādas Ukrainas artilērijas pozīcijas, kuras aprīkotas ar ASV piegādātu radaru, tika iznīcinātas ar raķetēm pārsteidzoši ātri.

"[Krievijas] elektroniskās karadarbības spējas – tas ir kaut kas, par ko mums nekad nav bijis jāuztraucas Afganistānā un Irākā. Ukraiņi dzīvo šajā vidē," uzsvēra bijušais komandieris.

"Tāpēc jūs nevarat runāt pa rācijām vai jebkuru ierīci, kas nav droša, jo sakari tiks traucēti vai pārtverti, vai vēl sliktāk – to atradīs un uzbruks," raksturo Hodžs.

"Mums noteikti ir iespējas visiem parādīt, ko tieši Krievija dara Donbasā. Tas palīdzētu saglabāt spiedienu pret Krieviju, lai viņi izpildītu to, ko sola darīt," secina Hodžes.

Konfliktā Ukrainas austrumos kopš 2014. gada ir gājuši bojā vairāk nekā 10 000 cilvēku. Krievija pastāvīgi noliedz, ka karā ir iesaistīti tas spēki un ieroči, lai gan to klātbūtni ir fiksējuši gan žurnālisti, gan konflikta vērotāji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!