Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns sestdien paziņoja, ka Phenjana vairs neveiks kodolizmēģinājumus un starpkontinentālo ballistisko raķešu izmēģinājumus, kā arī slēgs savu kodolizmēģinājumu poligonu.

Šo izmēģinājumu apturēšana stājās spēkā sestdien, vēstīja Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra KCNA.

Šis paziņojums, kādu ilgi mēģināja panākt ASV, tiek uzskatīts par izšķirošu soli pēdējā laikā notiekošajās diplomātiskajās aktivitātēs, kas saistītas ar Korejas pussalu.

Tas publicēts nepilnu nedēļu pirms Kima tikšanās ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu, kas paredzēta demilitarizētajā zonā starp abām Korejas valstīm, un pirms ilgi gaidītās Kima tikšanās ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.

"Tā kā kodolieroču efektivitāte ir tikusi pārbaudīta, mums vairs nav nepieciešams veikt kodolizmēģinājumus vai vidēja darbības rādiusa, gara darbības rādiusa vai starpkontinentālo ballistisko raķešu izmēģinājuma palaišanas," Kims paziņoja Ziemeļkorejā valdošās Strādnieku partijas centrālkomitejas sanāksmē, par kuru ziņoja KCNA.

"Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu poligons ir pabeidzis savu misiju," viņš piebilda šajā sanāksmē, kas bija sasaukta, lai apspriestu "jaunu stadiju" Phenjanas politikā.

Ziemeļkoreja arī paziņoja, ka tagad vairāk pievērsīsies valsts nozīmes lietām un uzlabos ekonomiku.

ASV prezidents Donalds Tramps ir reaģējis uz Ziemeļkorejas sestdien pausto solījumu izbeigt kodolizmēģinājumus un starpkontinentālo ballistisko raķešu izmēģinājumus, kā arī slēgt savu kodolizmēģinājumu poligonu, nosaucot to par "labu ziņu pasaulei".

"Šī ir ļoti laba ziņa Ziemeļkorejai un Pasaulei – liels progress! Gaidu mūsu Samitu," Tramps ierakstīja tviterī dažas minūtes pēc Ziemeļkorejas paziņojuma.

Trampa pieminētais samits ir viņa tikšanās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, kas gaidāma maija beigās vai jūnijā.

Ziemeļkorejas solījumu atzinīgi novērtēja arī Dienvidkoreja, nosaucot to par "nozīmīgu progresu" uz Korejas pussalas denuklearizāciju.

"Tas radīs ļoti pozitīvu vidi gaidāmo Starpkorejas un Ziemeļkorejas-ASV samitu panākumiem," paziņoja Dienvidkorejas prezidenta birojs. Pēc nepilnas nedēļas ir gaidāma Kima Čenuna un Dienvidkorejas prezidenta Muna Džēina tikšanās demilitarizētajā zonā starp abām Korejas valstīm.

Japāna tomēr nav apmierināta ar Ziemeļkorejas solījumu izbeigt kodolizmēģinājumus un starpkontinentālo ballistisko raķešu izmēģinājumus, sestdien paziņoja Japānas aizsardzības ministrs Icunori Onodera, brīdinot, ka Tokija turpinās izdarīt maksimālu spiedienu uz Phenjanu.

"Mēs nevaram būt apmierināti," Onodera sacīja reportieriem Vašingtonā, atzīmējot, ka Phenjana nepieminēja "atteikšanos no īsa un vidēja darbības rādiusa ballistiskajām raķetēm".

Onodera piebilda, ka Japāna nemainīs savu politiku izdarīt spiedienu uz Phenjanu, lai panāktu "galīgu atteikšanos no masu iznīcināšanas ieročiem, kodolieročiem un raķetēm".

Phenjana ir panākusi strauju tehnoloģisku progresu savās ieroču programmās Kima Čenuna varas laikā. Par tās veiktajiem kodolieroču un ballistisko raķešu izmēģinājumiem valsts ir pakļauta stingrām ANO Drošības padomes, Eiropas Savienības, ASV, Dienvidkorejas un citu valstu sankcijām.

Pērn Ziemeļkoreja veica sesto kodolizmēģinājumu, kā arī izmēģināja raķetes, kas esot spējīgas sasniegt ASV kontinentālo daļu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!