Foto: AFP/Scanpix/LETA

ASV, sākot ar pirmdienu, atjauno visas sankcijas Irānai, kas tika atceltas pēc 2015.gada kodolvienošanās.

Sankcijas, kas spēkā stājas pirmdien, attiecas uz Irānas kuģniecības, finanšu un enerģētikas sektoriem. Tā ir otrā daļa no sankcijām, ko ASV atjauno pret Teherānu, kopš ASV prezidents Donalds Tramps maijā paziņoja, ka Savienotās Valstis izstājas no Irānas kodolvienošanās un ka Vašingtona atjauno pēc šīs vienošanās noslēgšanas apturētās sankcijas. Pirmā sankciju kārta stājās spēkā augustā.

Ar ierobežotiem izņēmumiem sankcijas būs vērstas pret valstīm, kuras nepārtrauks importēt Irānas naftu, un ārvalstu uzņēmumiem, kas slēdz darījumus ar "melnajā sarakstā" iekļautajiem Irānas subjektiem, tostarp Irānas centrālo banku, privātajām finanšu institūcijām, kā arī valsts ostu un kuģniecības kompānijām.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo piektdien publiskoja prasības Teherānai, kas tai jāizpilda, lai sankcijas tiktu atceltas. Starp šīm prasībām ir atbalsta izbeigšana terorismam, militārās iejaukšanās Sīrijā pārtraukšana un kodolraķešu un ballistisko raķešu attīstīšanas pilnīga izbeigšana.

Astoņām valstīm ierobežotu laiku un ierobežotā apmērā būs atļauts turpināt importēt Irānas naftu, paziņoja ASV valsts sekretārs. Pompeo norādīja, ka šīs valstis centušās mazināt atkarību no Irānas naftas, tomēr tām tas pilnībā vēl nav izdevies. Šo valstu saraksts nav publiskots, taču, pēc neoficiālām ziņām, starp tām ir Itālija, Indija, Dienvidkoreja un Japāna.

ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins piektdien paziņoja, ka pirmdien sankciju sarakstam tiks pievienotas 700 Irānas juridiskās un fiziskās personas.

Mnučins arī brīdināja starptautisko finanšu transakciju informācijas sistēmu SWIFT, ka Vašingtona pret to vērsīsies, ja SWIFT apkalpos Irānas finanšu iestādes, pret kurām ir noteiktas Savienoto Valstu sankcijas.

Sankciju atjaunošanas nolūks ir "atņemt [Irānas] režīmam ieņēmumus, kurus tas izmanto, lai izplatītu nāvi un postu visā pasaulē", sacīja Pompeo.

Pārējās valstis, kas parakstīja vienošanos - Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija -, ir apņēmušās paturēt atvērtus ekonomiskos, finanšu un transporta kanālus ar Irānu, neskatoties uz ASV sankcijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!