Foto: AFP/Scanpix/LETA
Zinātnieki visā pasaulē steidzas izstrādāt vakcīnu pret jauno koronavīrusu, taču tas ir mutējis divos paveidos, kas var traucēt vakcīnas izstrādei, paziņojuši zinātnieki, vēsta laikraksts "The Telegraph".

Vīruss ir mutējis divos paveidos, kas nodēvēti par L un S tipiem. Vecākais S tips ir vieglāks un mazāk infekciozs, bet vēlākais L tips ir daudz agresīvāks, izplatās ātri un šobrīd veido 70% no visiem gadījumiem.

Turklāt 21. janvārī ASV kādam vīrietim veiktas analīzes parādīja, ka ir iespējams inficēties ar abiem tipiem.

Veselības eksperti Lielbritānijā brīdinājuši, ka vīruss var skart valsti vairākos viļņos un raisa bažas, ka dažas vakcīnas uz mutējušiem paveidiem varētu nestrādāt.

Tikmēr darbs pie vakcīnas izstrādāšanas paātrinās, raksta "The Telegraph".

Ķīnas zinātnieku veiktā vīrusa ģenētiskā sekvencēšana un datu atklāta publicēšana nākusi par labu zinātniekiem, kas strādā pie vakcīnas, kā arī "Covid-19" ārstēšanas un diagnosticēšanas.

Pie tā strādā desmitiem laboratoriju pasaulē un sagaidāms, ka koronavīrusa vakcīnas izmēģinājumi uz cilvēkiem sāksies aprīlī.

Vairākām laboratorijām ir vakcīnu prototipi, kas tiek izmēģināti uz dzīvniekiem, un daudzi zinātnieki ir pārliecināti, ka izmēģinājumus uz cilvēkiem varēs sākt nākamajā mēnesī.

Ja vakcīnas izrādīsies drošas un efektīvas, tiks veikti plašāki izmēģinājumi "esošajā situācijā", lai redzētu, vai tās strādā dabiskā infekcijas scenārijā. Ja šie izmēģinājumi būs veiksmīgi, vakcīnas varētu būt plaši pieejamas nākamā gada sākumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!