Foto: AFP/Scanpix/LETA
Varu Afganistānā sagrābusī radikālo islāmistu kustība "Taliban" veikalu īpašniekiem valsts rietumdaļā likusi noņemt manekenu galvas, uzstājot, ka ar cilvēka figūras atveidošanu tiek pārkāpti islāma likumi.

Sociālajos tīklos lielu popularitāti iemantojuši video, kuros redzams, kā vīrieši nozāģē galvas sieviešu manekeniem.

"Mēs esam likuši veikalu īpašniekiem noņemt galvas manekeniem, jo tas ir pret šariata likumu," ziņu aģentūrai AFP trešdien sacīja Tikumu sekmēšanas un netikumu izskaušanas ministrijas vadītājs Herātā Azizs Rahmans.

"Ja viņi tika apklāj galvu vai nosedz visu manekenu, Allāha eņģelis neienāks viņu veikalā vai mājā, lai viņus svētītu," skaidroja amatpersona.

Daži veikalnieki uz talibu režīma prasībām sākotnēji reaģēja, apsedzot manekenu galvas ar galvassegām vai uzliekot tām plastmasas maisus.

Talibi līdz šim nav izsludinājuši valsts mēroga nostādnes attiecībā uz manekeniem vai pieminekļiem.

Atbilstoši šariata likumu agrākajām talibu interpretācijām, cilvēka figūras attēlošana ir aizliegta.

Iepriekšējā varas posmā 90.gados talibi izsauca globālu sašutumu, uzspridzinot divas senas Budas skulptūras.

Pirmajā varas posmā no 1996. līdz 2001.gadam talibi īstenoja radikālu islāma interpretāciju, cita starpā arī liedzot sievietēm strādāt, bet meitenēm mācīties skolās.

Kaut arī talibi solījuši, ka pēc varas sagrābšanas augustā īstenos savādāku politiku, daudzām sievietēm liegts atgriezties darbā, bet meitenēm vidusskolas izglītība pamatā liegta.

Decembrī talibi paziņoja, ka sievietes nevar doties tālos ceļojumos bez pavadoņa vīrieša, savukārt transporta līdzekļu vadītājiem nevajadzētu pārvadāt sievietes, kurām nav apsegta galva.

Noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi augustā izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrāba teju visu valsts teritoriju, bet 15.augustā viņu rokās krita arī galvaspilsēta Kabula.

Vienīgā Afganistānas province, kas nebija nonākusi talibu kontrolē, kādu laiku bija Pandžšīra, bet talibu vadība 6.septembrī paziņoja, ka islāmistu kustība ieņēmusi arī šo provinci.

ASV, Eiropas un citas valstis ir atturīgas attiecībā uz "Taliban" pagaidu valdības atzīšanu, apsūdzot talibus, ka tie atkāpušies no solījumiem izveidot politiskā un etniskā ziņā ietverošu valdību, kā arī ievērot sieviešu un minoritāšu tiesības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!