Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Lielbritānijā šogad atzīmēs karalienes Elizabetes II valdīšanas 70.gadadienu, un svētku kulminācija būs jūnija sākumā ar četru dienu svinībām.

Bekingemas pils pirmdien paziņoja, ka karalienes valdīšanas platīna jubilejai par godu šogad notiks ielu ballītes, koncerts ar pasaules "lielākajām izklaides jomas zvaigznēm" un ekskursijām karalienes īpašumos.

Svinību kulminācija būs 2.-5.jūnijā, kad Lielbritānijā būs četras brīvdienas.

Platīna jubilejas svinības sākas pirmdien, kad pavāru sacensībās tiks izstrādāta jauna pudiņa recepte par godu Elizabetes II valdīšanai. Uzvarējusī recepte tiks publiskota un pudiņš pasniegts Lielās jubilejas pusdienās jūnija brīvdienu laikā.

Pavāru sacensības jaunu recepšu izveidē ir karaļnama tradīcija, piemēram, Elizabetes II kronēšanai par godu 1953.gadā tika izgatavota "Kronēšanas cāļa" recepte.

12.-15.maijā vairāk nekā 500 zirgu un 1000 mākslinieku uzstāsies pusotru stundu ilgā izrādē Vindzoras pilī, skatītāju izvedot cauri vēsturei no karalienes Elizabetes I valdīšanai līdz mūsdienām.

2.jūnijā paredzēta tradicionālā militārā parāde "Trooping the Colour", kura pēdējos divus gadus nav notikusi pilnā apmērā pandēmijas dēļ.

3.jūnijā Svētā Pāvila katedrālē notiks pateicības dievkalpojums par godu karalienes valdīšanai.

Savukārt 4.jūnijā Bekingemas pilī notiks koncerts ar slavenu mākslinieku piedalīšanos. Koncerta dalībnieki pagaidām netiek atklāti, bet februārī Lielbritānijas iedzīvotāji varēs pieteikties iespējai iegūt ieejas kartes uz šo pasākumu.

5.jūnijā visi Lielbritānijas iedzīvotāji aicināti piedalīties Lielajās jubilejas pusdienās, kā arī notiks ielu ballītes un citi pasākumi. Jau tagad 1400 cilvēku ir pieteikušies organizēt svētku pusdienas.

Jūlijā Bekingemas pilī, Vindzoras pilī un Holirūdhausas pilī tiks atklātas trīs izstādes par karalienes ceļu uz troni, kronēšanu un jubilejām. Izstādēs būs apskatāmi portreti, kā arī rotaslietas un tērpi no vēsturiskiem notikumiem.

6.februārī Elizabete II kļūs par pirmo britu monarhu, kurš sasniedzis platīna jubileju jeb pavadījis 70 gadus tronī. Karaliene Viktorija tronī pavadīja 63 gadus. Savukārt pasaules vēsturē visilgāk tronī aizvadījis Francijas un Navarras karalis Luijs XIV, kurš 18.gadsimtā tronī bija 72 gadus un 110 dienas.

Arī karalienes valdīšanas zelta un dimanta jubileju svinību kulminācija bija jūnija pirmajā nedēļā, lai sniegtu sabiedrībai iespējas izbaudīt labus laikapstākļus un svētkus.

Pagaidām nav skaidrs, cik daudz pasākumu apmeklēs 95 gadus vecā karaliene, kurai pēc oktobrī slimnīcā pavadītas nakts ārsti ieteica vairākas nedēļas atpūsties. Tās būs pirmās svinības, kuras karaliene pavadīs bez sava ilggadējā vīra Edinburgas hercoga Filipa līdzās. Filips nomira pagājušajā gadā 99 gadu vecumā.

Gaidāms, ka lielā daļā jubilejas pasākumu piedalīsies britu karaliskās ģimenes pārstāvji, tostarp troņmantnieks princis Čārlzs ar sievu Kamilu.

Platīna jubilejas svinību laikā jūnijā publikai būs atvērti karalienes īpašumi Sendringemā un Balmorālā.

Tāpat cilvēki aicināti iestādīt koku par godu karalienes jubilejai, bet skolēni var veidot darbus par cerību tēmu.

Ierasti Elizabete II savu tronī kāpšanas laiku pavada privāti 175 kilometrus uz ziemeļiem no Londonas esošajā Sendringemas īpašumā Norfolkā, kur viņas tēvs karalis Džordžs VI 1952.gada 6.februārī nomira ar plaušu vēzi.

Elizabetes II valdīšanas iepriekšējās jubilejas tika atzīmētas 1977.gadā, kad sudraba jubileju pēc 25 tronī pavadītiem gadiem Lielbritānija atzīmēja ar plašām svinībām ielās un karaliene devās pasaules turnejā, 2002.gadā zelta jeb 50 gadu jubileja tika atzīmēta ar popmūzikas koncertu Bekingemas pilī, dimanta jeb 60 gadu jubileja 2012.gadā tika svinēta ar krāšņu parādi Temzas upē Londonā.

Savukārt 2017.gadā safīra jeb 65 gadu jubileja tika atzīmēta ar ceremoniāliem lielgabala šāviņiem Londonas centrā, Londonas Tauerā un citviet Lielbritānijā, kā arī parādi Londonā, kurā Pirmā pasaules kara laika artilērijas ieročus vilka zirgi.

Elizabete II par karalieni kļuva 25 gadu vecumā. Kronēšana notika 1953.gada 2.jūnijā.

2015.gada septembrī viņā apsteidza karalieni Viktoriju, kļūstot par Lielbritānijā visilgāk pie varas bijušo monarhu. Pēdējos gados viņa arvien vairāk pienākumu ir nodevusi jaunāku ģimenes locekļu rokās, lai gan arī pati, neskatoties uz cienījamo vecumu, piedalās dažādos pasākumos.

Ziemassvētkos viņa teica tradicionālo televīzijas uzrunu, kurā īpaši akcentēja prinča Filipa zaudējumu. Viņš nomira pērn aprīlī divus mēnešus pirms savas 100.dzimšanas dienas. Laulībā viņi bija pavadījuši 73 gadus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!