Foto: EPA/Scanpix/LETA

Bijušais Ukrainas prezidents Petro Porošenko pirmdien atgriezies Ukrainā, lai stātos tiesas priekšā apsūdzībās par nodevību, ko viņš uzskata par politiski motivētām.

Porošenko Kijevas lidostā pirmdienas rītā sagaidīja vairāki tūkstoši atbalstītāju. Viņu plakāti vēstīja "Mums vajag demokrātiju" un "Apturiet represijas".

Tiesa šodien lems, vai paturēt Porošenko pirmstiesas apcietinājumā.

Prokuratūra apgalvo, ka Porošenko, kas ir viens no Ukrainas bagātākajiem uzņēmējiem, bija iesaistīts ogļu pārdošanas darījumā, no kā finansiālu labumu guva Krievijas atbalstīto kaujinieku bandas Austrumukrainā 2014.gadā un 2015.gadā.

Porošenko līdzekļi izmeklēšanas ietvaros ir iesaldēti. Ja viņš tiks notiesāts par valsts nodevību, viņam var tikt piespriesti līdz 15 gadiem cietumā.

Porošenko uzstāj, ka nav vainīgs šajās apsūdzībās.

Viņš apsūdz savu pēcteci prezidenta amatā Volodimiru Zelenski mēģinājumos diskreditēt viņu, lai novērstu sabiedrības uzmanību no Ukrainas problēmām, tostarp ekonomiskajām likstām un pandēmijas.

Kopš Porošenko prezidentūras beigām viņam izvirzītas vairākas apsūdzības, kas raisījušas bažas par nedemokrātisku rēķinu kārtošanu Ukrainā un raisījušas uztraukumu arī Ukrainas sabiedrotajos.

Porošenko 2019.gadā zaudēja vēlēšanās pēc korupcijas skandāla un pretrunīgi vērtētām reformām, bet ir iemantojis patriota slavu ar Ukrainas armijas modernizēšanu un cīņu pret Krievijas atbalstītajām kaujinieku bandām Austrumukrainā.

Zelenskis paziņojis, ka cīnās pret oligarhiem, lai mazinātu to ietekmi Ukrainas politiskajā un ekonomiskajā dzīvē.

Porošenko pēdējās nedēļās uzturējies ārpus Ukrainas, tiekoties līderiem Briselē, Berlīnē un citās Eiropas galvaspilsētās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!