Foto: SIPA/Scanpix/LETA

ASV Valsts departaments atceļ sankcijas Irānas civilajai kodolprogrammai, sperot tehnisku soli, kas nepieciešams 2015. gada kodolvienošanās atjaunošanai, piektdien paziņoja augsta amatpersona.

Šī sankciju atcelšana "būtu svarīga, lai nodrošinātu Irānas ātru piekrišanu", ja sarunās Vīnē varētu tikt panākta jauna vienošanās par Teherānas kodolprogrammas kontrolēšanu, sacīja Valsts departamenta amatpersona.

Šī sankciju atcelšana ļauj citām valstīm un uzņēmumiem piedalīties Irānas civilajā kodolprogrammā, neizpelnoties ASV sankcijas, drošības un kodolieroču neizplatīšanas veicināšanas vārdā.

Civilā programma ietver Irānas bagātinātā urāna krājumus.

"Bez šīs sankciju atcelšanas nevar notikt detalizētas tehniskas diskusijas ar trešajām pusēm par rīkošanos ar šiem krājumiem un citām darbībām," sacīja amatpersona, kas vēlējās saglabāt anonimitāti.

Vienošanās, ko Irāna 2015. gadā parakstīja ar lielvarām, apņemoties ierobežot savu kodolprogrammu apmaiņā pret sankciju atvieglošanu, atrodas uz sabrukuma robežas kopš 2018. gada, kad toreizējais ASV prezidents Donalds Tramps nolēma, ka Vašingtona no šī līguma izstāsies un atjaunos sankcijas pret Irānas ekonomiku.

Kopš pagājušā gada Irāna iesaistījusies sarunās ar ASV, Franciju, Lielbritāniju, Krieviju, Ķīnu un Vāciju par kodolvienošanās atdzīvināšanu.

Vīnē notiekošās sarunas ir svarīgā stadijā, kad pusēm vajag pieņemt "kritiskus politiskus lēmumus", pagājušonedēļ pavēstīja augsta ASV amatpersona.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!