Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ukraina paudusi vēlmi tuvāko 48 stundu laikā tikties ar Krieviju saistībā ar pieaugošo spriedzi pie tās robežas, raksta britu raidsabiedrība BBC.

Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba sacīja, ka Krievija ir ignorējusi oficiālus lūgumus izskaidrot sava karaspēka koncentrāciju pie kaimiņvalsts robežām. Viņš sacīja, ka nākamais solis ir tikšanās pieprasīšana nākamo 48 stundu laikā, lai nodrošinātu Krievijas plānu pārredzamību.

Kuleba norādīja, ka Ukraina piektdien pieprasījusi Krievijai atbildes par saviem nodomiem saskaņā ar Vīnes dokumenta noteikumiem - vienošanos par drošības jautājumiem, ko pieņēma Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) dalībvalstis, kurās ietilpst arī Krievija. "Ja Krievija ir nopietna, runājot par drošības nedalāmību EDSO telpā, tai ir jāpilda sava apņemšanās nodrošināt militāro caurskatāmību, lai mazinātu spriedzi un uzlabotu drošību visiem," viņš izteicās.

Krievija kopš pērnā gada rudens pie Ukrainas ziemeļu un austrumu robežas Krievijā, kā arī dienvidos tās okupētajā Ukrainas Krimā savelk armiju un bruņutehniku, kā arī pastiprināti īsteno militārās mācības gan Krievijas faktiski kontrolētajā Piedņestrā, gan Melnajā jūrā, gan Baltkrievijā, kur arī pēdējo mēnešu laikā savilkti būtiska spēku daļa. Spēku savilkšana aizvien turpinās, un jau pērn novembrī tika lēsts, ka Krievija pie Ukrainas robežas sapulcinājusi vairāk nekā 127 000 vīru lielus spēkus.

Kremļa pārstāvji tikmēr turpina apgalvot, ka Krievija nevienu neapdraudot un apgalvojumi par pretējo esot tikai iegansts NATO spēku savilkšanai ap Krieviju. Krievijas pārstāvji arī turpina noliegt, ka tās armija jau 2014. gadā iebruka un okupēja Krimu, kā arī kopā ar Krievijas bruņotām bandām sagrāba daļu Ukrainas Doņeckas un Luhanskas apgabalu, kurā kopš tā laika turpinās aktīva karadarbība.

Reaģējot uz Krievijas potenciālajiem draudiem, NATO palielinājusi karaspēka apjomus reģionā, kā arī atsevišķas Rietumvalstis sniedz Ukrainai militāru palīdzību, tomēr šī spēku koncentrācija ir salīdzinoši niecīga un vairāk simboliska norāde par gatavību, lai atturētu Krievijas uzbrukumu, kamēr Krievijas savilktie spēki un ieroči liecina par gatavošanos uzbrukumam.

Vairāk nekā desmit valstis ir mudinājušas savus pilsoņus pamest Ukrainu, un dažas ir atsaukušas savas vēstniecības darbiniekus, aicinot tiem doties prom no Austrumeiropas valsts. “CBS News” ziņoja, ka ASV gatavojas izvest visu savu personālu no Kijevas nākamo 48 stundu laikā, atsaucoties uz trim avotiem.

Tomēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacīja, ka nav redzējis pierādījumus tam, ka Krievija tuvākajās dienās plāno iebrukumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!