Foto: AP/Scanpix/LETA

Krievijas zaudējumi karā Ukrainā var kļūt tādi, ka Krievijai var nepietikt ar dažām paaudzēm, lai atkal pieceltos, savā videouzrunā paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Viņš sacīja, ka Krievijas karaspēka taktika Ukrainā noved pie situācijas pasliktināšanās pašā Krievijā, tāpēc sarunas par mieru un drošību ir vienīgā iespēja Maskavai samazināt savu kļūdu radīto kaitējumu.

"Krievijas militāristu sākotnējais plāns par mūsu valsts sagrābšanu ir izgāzies. Un ir jūtams, ka viņi nezina, ko vēl ar mums izdarīt. Šķiet, ka viņu militārie komandieri nespēj piedāvāt savai politiskajai vadībai neko, izņemot nežēlīgu un kļūdainu taktiku mūsu, Ukrainas novājināšanai. (..) Bet šī viņu militāristu taktika tikai pasliktina situāciju Krievijas valstij, noved pie aizvien jaunām postošām sankcijām, pamudina jaunus dalībniekus pievienoties mūsu pretkara koalīcijai, ļauj apvienot spiedienam uz Krieviju pat tādas valstis, kas centās vienmēr palikt neitrālas.

Tāpēc sarunas par mieru un drošību mums, Ukrainai - saturīgas, godīgas un bez novilcināšanas - ir vienīgā iespēja Krievijai samazināt kaitējumu no pašas kļūdām," sacīja Zelenskis.

Viņš uzsvēra, ka Ukraina vienmēr uzstājusi uz sarunām un piedāvājusi dialogu, risinājumu mieram.

"Un es gribu, lai mani tagad sadzirdētu visi, sevišķi Maskavā. Ir laiks tikties, laiks runāt, laiks atjaunot teritoriālo integritāti un taisnīgumu Ukrainai. Citādi Krievijas zaudējumi būs tādi, ka jums nepietiks ar vairākām paaudzēm, lai pieceltos," teica Zelenskis.

Viņš pievērsa uzmanību tam, ka piektdien uz Maskavas Lužņiku stadionā notikušo Putina kara atbalsta mītiņu bija sapulcināti aptuveni 200 000 cilvēku. Apmēram tikpat daudz Krievijas karavīru tika iesaistīti iebrukumā Ukrainā. Saskaņā ar Ukrainas datiem, šajā iebrukumā jau krituši 14 000 Krievijas karavīru.

"Vienkārši iedomājieties, ka šajā stadionā Maskavā ir 14 tūkstoši līķu un vēl desmitiem tūkstoši ievainotu un sakropļotu cilvēku. Tādi jau ir Krievijas zaudējumi no šī iebrukuma. Lūk, tāda ir kara cena. Nedaudz vairāk kā trīs nedēļu laikā. Karš ir jāizbeidz. Ukrainas priekšlikumi ir uz galda," sacīja Zelenskis.

Viņš piebilda, ka tuvākajās dienās turpinās vērsties pie pasaules tautām ar aicinājumu panākt mieru Ukrainā. Ir gaidāma Zelenska uzruna Šveices tautai un valstij, un ir plānotas uzrunas Izraēlai, Itālijai un Japānai.

Zelenskis arī paziņoja, ka Ukrainā pa humānajiem koridoriem līdz šim ir evakuēti vairāk nekā 180 tūkstoši cilvēku, tai skaitā 9000 piektdien no Mariupoles pilsētas.

"Šodien (piektdien) Ukrainā darbojās septiņi humānie koridori - seši Sumu apgabalā un viens Doneckas apgabalā. No bloķētās Mariupoles izdevās izvest vairāk nekā 9000 cilvēku. Humāno koridoru darbības laikā jau izglābti vairāk nekā 180 tūkstoši ukraiņu. Ir piegādāti simtiem tonnu visnepieciešamāko produktu," sacīja Zelenskis.

Viņš atgādināja, ka notiek glābšanas operācija, lai izvilktu cilvēkus no Krievijas aviācijas uzlidojumā sagrautā Mariupoles dramatiskā teātra gruvešiem. No bumbu patvertnes zem teātra jau ir izvesti vairāk nekā 130 cilvēku, starp viņiem ir smagi ievainotie, bet informācijas par bojāgājušajiem vēl nav.

Zelenskis uzsvēra, ka Krievijas karaspēks vairumā virzienu bloķē humāno kravu piegādes aplenktajām pilsētām.

"Tā ir absolūti apzināta taktika. Viņiem ir skaidra pavēle - izdarīt pilnīgi visu, lai humānā katastrofa Ukrainas pilsētās pārvērstos par "argumentu" ukraiņiem sadarboties ar okupantiem. Tas ir kara noziegums. Viņi par to atbildēs. Simtprocentīgi. Katrs Krievijas darbonis, kas dod tādas pavēles, un katrs Krievijas karavīrs, kas izpilda tādas pavēles, tiks noskaidrots. Un saņems piespiedu biļeti vienā virzienā uz Hāgu - pilsētu, kurā atrodas Starptautiskā krimināltiesa," sacīja Zelenskis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!