Foto: AFP/Scanpix/LETA

Krievijas raķešu triecieni Ukrainai ir stratēģiski bezjēdzīgi, un to sekas būs Krievijas pašdemilitarizācija raķešu jomā, pirmdien savā videouzrunā ukraiņiem paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Krievijas armija nemazina tempu raķešu lietošanā pret Ukrainu, lai gan tai jau vajadzētu apzināties, ka būs sarežģīti atjaunot raķešu rezervi pat jau esošo sankciju apstākļos. Bez importa viņi nespēs pat to. Bet, kad būs aizvērtas visas spraugas, kas tiek izmantotas sankciju apiešanai, un tiks ieviestas vēl stingrākas ierobežojošas sankcijas, Krievijas raķešu potenciāla atjaunošana būs nereālistiska. Tas ir, Krievijas raķešu triecieni noved tikai pie viena - Krievijas Federācijas raķešu pašdemilitarizācijas," atzīmēja Zelenskis.

Viņš sacīja, ka līdzīgs process notiek arī ar pārējo Krievijas bruņojumu.

"Saražot jaunu artilēriju, lidmašīnas, helikopterus, kreiserus sankciju apstākļos būs nepaceļams uzdevums Krievijai. Neviens no raķešu triecieniem nav principiāli mainījis situāciju Krievijai. Ja tos visus kopā novērtē, tad secinājums ir, ka tā ir stratēģiska muļķība," sacīja prezidents.

Viņš arī uzsvēra, ka katra zaudēta cilvēku dzīvība ir arguments tam, lai ukraiņi un citas tautas paaudzi pēc paaudzes uztvertu Krieviju tikai kā draudu.

"Jebkuru infrastruktūru var atjaunot, un mēs to noteikti izdarīsim," sacīja Zelenskis. Viņš arī atzīmēja, ka visas valsts teritorijas atbrīvošana no okupantiem ir tikai laika jautājums.

Zelenskis nāca klajā ar šo videouzrunu pēc tam, kad Krievija sāka liela mēroga ofensīvu Donbasā.

Sagrauti 30% infrastruktūras

Krievija kara laikā Ukrainā ir iznīcinājusi vai sabojājusi 30% infrastruktūras 100 miljardu ASV dolāru vērtībā, Lielbritānijas ziņu aģentūrai "Reuters" paziņoja Ukrainas infrastruktūras ministrs Oleksandrs Kubrakovs.

"Praktiski visas mūsu transporta infrastruktūras sastāvdaļas tā vai citādi ir cietušas," sacīja ministrs.

Viņš pauda uzskatu, ka rekonstruēt infrastruktūru būtu iespējams divu gadu laikā, finansēšanai izmantojot iesaldētos Krievijas aktīvus.

Ministrs sacīja, ka Krievijas 24.februārī sāktais pilna apjoma iebrukums Ukrainā ir skāris "20-30% visas infrastruktūras ar dažādu bojājumu pakāpi un dažādu sagraušanas līmeni".

Kubrakovs atzīmēja, ka vairāk nekā 300 tiltu uz nacionālas nozīmes ceļiem ir sagrauti vai bojāti, vairāk nekā 8000 kilometrus ceļu ir nepieciešams saremontēt vai atjaunot, un ir uzspridzināti desmitiem dzelzceļa tiltu. Viņš lēsa, ka pašlaik nodarīto zaudējumu apjoms ir 100 miljardi dolāru.

Kubrakovs paziņoja, ka viņa vadītā ministrija ir sākusi rekonstrukciju teritorijās, kuras tagad ir atgriezušās Ukrainas karaspēka kontrolē.

"Runājot par ceļiem, tiltiem un dzīvojamiem namiem, es uzskatu, ka gandrīz visu var atjaunot divos gados, ja visi strādās ātri," sacīja ministrs.

Krievijas karakuģi atvirzījušies no Ukrainas krasta

Savukārt Krievijas karaflotes raķešu un desanta kuģi Melnajā jūrā atvirzījušies 200 kilometru attālumā no Ukrainas krasta, pavēstīja Ukrainas Bruņoto spēku operatīvā pavēlniecība "Dienvidi".

Krievijas karakuģi turpina bloķēt kuģniecību, arī raķešu triecienu draudi saglabājas.

"Dienvidu apsardzes un aizsardzības spēki vienotā frontē pretdarbojas visām naidīgajām izpausmēm gan kaujas sadursmēs, gan atmaskojot un izbeidzot diversijas," norādīja pavēlniecībā.

Ukrainas karavīri pirmdien atvairīja ienaidnieka triecienu Hersonas apgabala Oleksandrivkā, nogalinot 28 Krievijas karavīrus un iznīcinot piecas tehnikas vienības, iepriekš pavēstīja pavēlniecība "Dienvidi".

13. aprīlī Melnās jūras akvatorijā divas Ukrainas spārnotās raķetes "Neptun" trāpīja Krievijas raķeškreiserim "Moskva". Trieciena rezultātā kuģim tika nodarīti bojājumi, tas aizdegās, apgāzās un nogrima.

Pentagons: Ukrainā atrodas 76 Krievijas bataljonu taktiskās grupas

Ukrainā pašlaik atrodas 76 Krievijas bataljonu taktiskās grupas, no kurām 11 tika ievestas dažu pēdējo dienu laikā, ziņoja raidstacija "Voice of America" ("Amerikas balss"), atsaucoties uz ASV Aizsardzības ministrijas augsta ranga pārstāvi.

Pentagona pārstāvis informēja, ka uz ziemeļiem no Ukrainas atrodas vēl 22 bataljonu taktiskās grupas, kas, iespējams, tiks papildinātas.

Viņš sacīja, ka apmēram 10 no Ukrainā esošajām bataljonu taktiskajām grupām mēģina ieņemt Mariupoli. "Mūsu vērtējums - Mariupole vēl tiek apstrīdēta," sacīja Pentagona pārstāvis.

Mariupolē un ap to atrodas ievērojams daudzums Krievijas sauszemes spēku karavīru, un pilsētu apšauda Krievijas aviācija un artilērija.

Pēc ASV militārpersonu vērtējuma, ja Mariupole nonāktu Krievijas kontrolē, tas atbrīvotu apmēram 10 bataljonu taktiskās grupas izmantošanai citās vietās Ukrainas austrumos vai dienvidos.

"Tas ir liels "ja", jo ukraiņi vēl arvien ļoti spītīgi cīnās par Mariupoli," uzsvēra Pentagona pārstāvis.

Pentagons uzskata, ka Krievijas armijai ir kāds potenciāls desanta operāciju veikšanai Melnajā jūrā un Azovas jūrā, tomēr Pentagona pārstāvis sacīja, ka pagaidām nav nekādu pazīmju, ka Krievija tādām gatavotos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!