Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Kopš 24. februārī sākās Krievijas iebrukums Ukrainā, bēgļu gaitās prom no Ukrainas devušies vairāk nekā pieci miljoni cilvēku, trešdien paziņojusi ANO bēgļu aģentūra (UNHCR).

UNHCR jaunākie dati liecina, ka kopš 24.februāra no Ukrainas bēgļu gaitās devušies 5 034 439 cilvēki, kas ir par 53 850 vairāk nekā tika ziņots otrdien.

ANO aģentūra to raksturo kā lielāko bēgļu krīzi Eiropā kopš Otrā pasaules kara un vienu no visu laiku straujākajām cilvēku pārvietošanas un humānajām krīzēm pasaulē.

Vairāk nekā 2,8 miljoni Ukrainas bēgļu devušies uz Poliju, vairāk nekā 757 000 šķērsojuši robežu ar Rumāniju, vairāk nekā 549 000 devušies uz Krieviju, Ungārijā ieradušies 471 000 Ukrainas bēgļu, Moldovā - vairāk nekā 426 000, Slovākijā - vairāk nekā 342 000, savukārt Krievijas sabiedrotajā Baltkrievijā - vairāk nekā 23 000 Ukrainas bēgļu.

ANO Starptautiskā Migrācijas organizācija aplēsusi, ka Ukrainu pametuši arī gandrīz 218 000 cilvēku, kas nav Ukrainas pilsoņi, bet dzīvoja, strādāja vai studēja Ukrainā.

90% Ukrainas bēgļu ir sievietes un bērni. 18-60 gadus veciem vīriešiem Ukrainā iespējama mobilizācija un viņi nedrīkst pamest valsti.

Februārī Ukrainu pameta gandrīz 645 000 cilvēku, martā to skaits sasniedza gandrīz 3,4 miljonus, bet aprīlī - nepilnu miljonu.

ANO Starptautiskā Migrācijas organizācija aplēsusi, ka 7,1 miljons cilvēku kopš kara sākuma ir pametuši savas mājas, meklējot drošāku vietu citur Ukrainā.

Pirms 24.februāra, kad Krievijas karaspēks pēc prezidenta Vladimira Putina pavēles sāka iebrukumu kaimiņvalstī, Ukrainas valdības kontrolētajās teritorijās dzīvoja 37 miljoni cilvēku.

Savkārt Harkivas apgabalā kaujās ar Ukrainas aizsardzības spēkiem smagus zaudējumus cietis Krievijas armijas 2.motorizēto strēlnieku divīzijas komandsastāvs, pavēstīja žurnālists Romans Cimbaļuks.

"Turpina pienākt informācija par zaudējumiem 2.motorizēto strēlnieku divīzijas (23626.armijas daļa, Kaļiņiņeca, Maskavas pagabals) komandsastāvā "īpašās militārās operācijas" gaitā Harkivas apgabalā," raksta Cimbaļuks.

Atbilstoši žurnālista informācijai divīzijas komandiera vietnieks Andrejs Smirnovs guvis smagus savainojumus, divīzijas 1.motorizēto strēlnieku pulka komandieris apakšpulkvedis Deniss Mežujevs kritis, divīzijas15.motorizēto strēlnieku pulka komandieris pulkvedis Haritonovs smagi ievainots.

Tikmēr Krievijas karavīri liek Mariupoles iedzīvotājiem, pārvietojoties pa pilsētu, nēsāt baltas aproces, vietnē "Telegram" ziņo Mariupoles mēra Vadima Boičenko padomnieks Petro Andrjuščenko.

Mariupoles iedzīvotāji stāstījuši, ka Krievijas karavīri jau atklāti draud ar nošaušanu.

"Okupanti pārgājuši no "maigajiem" priekšlikumiem civiliedzīvotājiem valkāt baltas lentes (..) uz tiešiem draudiem atklāt uguni uz katru, kas atrodas uz ielas bez šāda marķējuma," vēsta Andrjuščenko.

Krievi pamazām pārvērš Mariupoli par īstu ukraiņu geto, vienlaikus izmantojot civiliedzīvotājus kā ēsmu, lai atklātu Ukrainas armijas pozīciju atrašanās vietas, norāda Andrjuščenko.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!