Foto: SIPA/Scanpix/LETA

ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) pašlaik nesaskata nekādas pazīmes, ka Krievija Ukrainas karā gatavotos laist darbā taktiskos kodolieročus, sestdien paziņojis CIP direktors Viljams Bērnss.

"Mēs kā izlūkdienests nesaskatām praktiskus pierādījumus, ka Krievija plānotu izvērst vai pat lietot taktiskos kodolieročus," viņš izteicies laikraksta "Financial Times" rīkotā konferencē.

Vienlaikus Bērnss uzsvēris, ka, "ņemot vērā zināmu ieroču žvadzināšanu, kas dzirdēta no Krievijas vadības", pret šo jautājumu nedrīkst izturēties vieglprātīgi.

Drīz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Kremlis noteica augstu trauksmes gatavību savos kodolspēkos un Maskava vairākkārt draudējusi ar iespējamību, ka karadarbība Ukrainā varētu izvērsties kodolkonfliktā.

Kā norāda novērotāji, pēdējo dienu laikā Krievijas valsts telekanāli centušies mīkstināt sabiedrības attieksmi pret kodolieročiem.

Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs sestdien intervijā Vācijas laikrakstam "Die Welt" nosodījis Maskavas kodolretoriku, bet piebildis, ka alianse kopš kara sākuma nav pamanījusi nekādas pāmaiņas Krievijas kodolstratēģijā un tai nav norāžu par augstāku Krievijas kodolarsenāla gatavības līmeni.

"Mēs esam dzirdējuši no Krievijas draudīgu kodolretoriku. Tas ir nepārdomāti un bezatbildīgi. Kodolkarā nav iespējams uzvarēt un to nevajadzētu sākt - arī Krievijai nē," viņš paziņojis.

Aprīļa vidū Bērnss izteicās, ka Krievijas neveiksmes Ukrainā varētu pamudināt prezidentu Vladimiru Putinu lietot taktisko vai zemas jaudas kodolieroci, bet arī tobrīd viņš atzina, ka Vašingtonai "nav īpaši daudz praktisku pierādījumu" par kaut kādu satraucošu notikumu attīstību šajā virzienā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!