Foto: AFP/Scanpix/LETA

Zviedrija lūgs to uzņemt NATO, pirmdien paziņojusi Zviedrijas premjerministre Magdalēna Andešsone, norādot, ka tas ir solis Krievijas atturēšanai no agresijas.

"Valdība ir nolēmusi informēt NATO, ka Zviedrija vēlas kļūt par alianses dalībnieci," žurnālistiem teica Andešsone.

Jau vēstīts, ka svētdien Somijas prezidents Sauli Nīniste un premjerministre Sanna Marina oficiāli paziņoja, ka Somija lūgs to uzņemt NATO.

"Mēs atstājam vienu ēru un sākam citu," sacīja Andešsone, piebilstot, ka Zviedrijas vēstnieks NATO drīzumā informēs aliansi par šo lēmumu.

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās aliansē, taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū zibenīgi pieauga atbalsts dalībai NATO.

Andešsone pauda cerību, ka periods starp lūguma iesniegšanu un iestāšanos NATO nebūs garāks par gadu. Jaunas valsts uzņemšana ir jāapstiprina visām 30 NATO dalībvalstīm.

Stokholmas lēmums par labu dalībai aliansē jau bija gaidāms, jo Zviedrijas valdošā sociāldemokrātu partija (SAP) svētdien nolēma atbalstīt valsts pievienošanos NATO.

Pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā SAP bija pret valsts iestāšanos NATO, un partijas oficiālās nostājas maiņa bija milzu solis gan partijai, gan valstij.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!