Foto: AP/Scanpix/LETA

Mariupolē karojošā pulka "Azov" komandieris Deniss Prokopenko paziņojis, ka ir veikta smagi ievainoto Ukrainas aizstāvju evakuācijas no Mariupoles metalurģijas rūpnīcas "Azovstaļ" teritorijas, liecina piektdien publicēts vienības paziņojums.

16. maijā sākta Ukrainas karavīru evakuācija no "Azovstaļ" uz Krievijas kontrolētajām teritorijām. Kijiva informēja, ka tā ir vienīgā izeja Mariupoles aizstāvju dzīvību glābšanai un ka ukraiņi tiks samainīti pret krievu armijas gūstekņiem. Tomēr, kad un kā tas notiks, pilnīgas skaidrības nav.

Prokopneko videoierakstā skaidro, ka no augstākās vadības bija pavēle saglabāt karavīru dzīvības un pārtraukt pilsētas aizsardzību.

"Par spīti smagām kaujām, aplenkumam un apgādes neesamībai, mēs pastāvīgi runājām par trīs mums svarīgiem nosacījumiem: civilie, ievainotie un kritušie," stāsta Prokopenko.

"Izdevās evakuēt civilos, smagi ievainotie saņēma nepieciešamo palīdzību – viņus izdevās evakuēt ar sekojošu apmaiņu un nogādāšanu uz Ukrainas kontrolēto teritoriju. Kas attiecas uz kritušajiem varoņiem – process turpinās. Un ceru, ka tuvākajā laikā tuvinieki un visa Ukraina varēs ar godu apglabāt savus varoņus," turpina komandieris.

Ukraina 17 maijā informēja, ka evakuēti pavisam 264 Ukrainas aizstāvji, no kuriem 53 smagi ievainotie. Amatpersonas neatklāja, cik karavīru vēl palikuši rūpnīcas teritorijā, kā arī nav komentējušas tālāko evakuācijas gaitu.

Savukārt Krievijas piektdien paziņoja, ka no "Azovstaļ" kopš pirmdienas iznākuši jau aptuveni 2000 Ukrainas karavīru.

"Azovstaļ" teritorija ar pazemes tuneļu un bunkuru sistēmu ir pēdējā pretestības sala Mariupolē. Karavīri iepriekš noraidīja Krievijas padošanās ultimātus. Tomēr situāciju apgrūtināja atrašanās aplenkumā ar ierobežotu pārtikas, ūdens, medikamentu un munīcijas daudzumu nemitīgas bombardēšanas un uzbrukumu apstākļos.

Ostas pilsēta Mariupole aplenkumā nonāca jau no pirmajām Krievijas pilna mēroga iebrukuma dienām.

Azovstaļ" bunkuros bija patvērušies arī simtiem civiliedzīvotāju, kurus beidzot izdevās pilnībā evakuēt 7. maijā. Tiek lēsts, ka Mariupolē bojāgājušo civiliedzīvotāju skaits ir vairāk nekā 20 tūkstoši.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās agrā 24. februāra rītā.

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!