Foto: EPA/Scanpix/LETA

2015. gadā Maskavā noslepkavotā Krievijas opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova fonds paziņojis, ka ikgadējā Ņemcova prēmija šoreiz piešķirta Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, novērtējot viņa drosmi un vīrišķību.

Turpinoties Krievijas izvērstajam karam Ukrainā, Ņemcova fonds nolēmis apbalvošanai izvirzīt Ukrainas pārstāvjus. Līdz tam šo godalgu saņēmuši tikai Krievijas opozīcijas politiķi un aktīvisti.

Nominantu vidū bija Kijivas mērs Vitālijs Kličko, grupas "Okean Elzy" līderis Svjatoslavs Vakarčuks, Krievijas spēku gūstā saņemtā brīvprātīgo kaujas mediķu vienības dibinātāja Jūlija Pajevska jeb Taira, Ukrainas prezidenta padomnieks Oleksijs Arestovičs un citas pazīstamas Ukrainas personības, bet fonda dibinātāju un valdes balsojumā uzvarējis prezidents Zelenskis.

"Šo prēmiju mēs nepiešķiram ne par pagātnes, ne nākotnes nopelniem. Mēs to piešķiram par to, ko cilvēks dara šobrīd un šeit, tieši šogad," tīmekļa izdevumam "Meduza" sacījusi Borisa Ņemcova meita Žanna Ņemcova, piebilstot, ka "šobrīd Volodimirs Zelenskis palicis Kijivā un izšķīries aizstāvēt dzimteni kopā ar savu tautu. Viņš rīkojies vīrišķīgi. Šai brīdī viņa vārdi, ka viņam nav vajadzīga evakuācija, bet vajadzīgs bruņojums - tā ir viņa neticamās vīrišķības kvintesence."

"Domāju, pat Vladimirs Putins bija, maigi izsakoties, pārsteigts, ka Zelenskis izrādījies tik vīrišķīgs cilvēks, un šobrīd viņš ir brīvās pasaules līderis," viņa piebildusi.

Ņemcova fondu, kura pilns nosaukums ir "Borisa Ņemcova fonds par brīvību", 2015. gada novembrī Vācijā dibinājusi viņa vecākā meita Žanna, lai veicinātu izglītību un brīvu informācijas apmaiņu, Eiropas vērtību izplatību un iemūžinātu Ņemcova piemiņu.

Pērn Borisa Ņemcova prēmija piešķirta ieslodzītajam Kremļa kritiķim Aleksejam Navaļnijam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!