Foto: AFP/Scanpix/LETA

Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirs Abdolahians paziņojis, ka iznākums Vīnē notiekošajām sarunām, kuru mērķis ir atjaunot Teherānas un pasaules lielvaru kodolvienošanos, ir atkarīgs no Vašingtonas elastības, raksta "Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība" (RFE/RL).

7.augustā telefonsarunas laikā ar ANO ģenerālsekretāru Antonio Gutērrešu ministrs atkārtoja, ka viņa valsts nopietni izturas pret "spēcīgas un ilgstošas vienošanās panākšanu". "Šīs lietas iznākums ir atkarīgs no tā, vai ASV vēlas vienoties," viņš piebilda.

Sarunas par 2015. gada līguma glābšanu atsākās 4. augustā, vairākus mēnešus pēc tam, kad tās bija apstājušās. Taču vienošanās panākšanas izredzes ir mazinājušās.

ASV eksprezidents Donalds Tramps 2018. gadā paziņoja par Savienoto Valstu izstāšanos no Irānas kodolvienošanās. Šis līgums paredzēja būtiskus ierobežojumus Irānas kodolprogrammai apmaiņā pret ekonomisko sankciju atcelšanu. Tramps līgumu kritizēja, kā vienu no tā vājajām vietām izceļot faktu, ka tas neierobežo Irānas raķešu programmas un destabilizējošās aktivitātes reģionā. Pašreizējais ASV līderis Džo Baidens mēģinājis atjaunot šo 2015. gadā parakstīto vienošanos, ko saīsinājumā dēvē arī par JCPOA, taču būtisku progresu viņam nav izdevies panākt.

Irānas kodolenerģijas organizācijas vadītājs Muhameds Eslami paziņojis, ka viņa valsts ir spējīga izgatavot atombumbu, taču negrasoties to darīt. Irāna vairākkārt ir apgalvojusi, ka tās kodolprogramma ir paredzēta tikai miermīlīgiem mērķiem, taču Rietumu lielvaras un globālā kodolenerģijas uzraudzības organizācija paudušas šaubas par šo Teherānas nostāju.

šobrīd Savā jaunākajā ziņojumā maijā Starptautiskās atomenerģijas aģentūra norādīja, ka Irānai ir 43,1 kilogrami urāna, kas bagātināts līdz 60% tīrības pakāpei. Atombumbai nepieciešami aptuveni 25 kilogrami urāna, kas bagātināts līdz 90%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!