Foto: AFP/Scanpix/LETA

Brazīlijas Augstākās tiesas tiesnesis piektdien nolēma iekļaut bijušo valsts prezidentu Žairu Bolsonaru izmeklēšanā par 8. janvāra nemieriem, kad Bolsonaru piekritēji iebruka valdības ēkās galvaspilsētā Braziljā.

Ģenerālprokuratūra bija pieprasījusi iekļaut Bolsonaru izmeklēšanā par 8. janvāra nemieru cēloņiem.

Bolsonaru, kurš ir bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa tuvs sabiedrotais, pēc zaudējuma prezidenta vēlēšanās aizlidoja uz ASV Floridas štatu, neapmeklējot jaunā Brazīlijas prezidenta Luisa Inasiu Lulas da Silvas inaugurāciju 1. janvārī. Viņš ir izteicis nepamatotus apgalvojumus, apšaubot oktobrī notikušo Brazīlijas prezidenta vēlēšanu godīgumu, un nav nepārprotami atzinis savu sakāvi.

Protestējot pret Lulas inaugurāciju, Bolsonaru atbalstītāji 8. janvārī ielauzās Nacionālā kongresa un Augstākās tiesas ēkās, kā arī prezidenta pilī. Iebrucēji izdemolēja telpas, salaužot mēbeles un un sabojājot mākslas priekšmetus, kā arī piekāva piecus žurnālistus.

Notikušais atgādināja ainas no 2021. gada 6. janvāra notikumiem Vašingtonā, kad Trampa atbalstītāji atteicās pieņemt viņa zaudējumu ASV prezidenta vēlēšanās un iebruka Kapitolija ēkā.

Bolsonaru tviterī nosodīja "iebrukumu sabiedriskajās ēkās un to postīšanu", tomēr noraidīja Lulas apsūdzības, ka viņš musinājis savus atbalstītājus uz šādu rīcību.

ASV demokrātu likumdevēji ceturtdien aicināja prezidentu Džo Baidenu anulēt Bolsonaru vīzu, jo ASV nevajadzētu dot patvērumu nevienam, kas iesaistīts nemieros pret Brazīlijas jaunievēlēto valdību.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, trešdien preses konferencē atbildot uz jautājumu par Bolsonaru atrašanos Floridā, sacīja, ka ASV nav saņēmušas nekādus pieprasījumus no Brazīlijas, bet "ātri" reaģētu uz tādiem.

Bolsonaru intervijā telekanālam "CNN Brasil" sacīja, ka bija plānojis atgriezties Brazīlijā līdz janvāra beigām, bet mainīs savus plānus veselības iemeslu dēļ. Viņš ir hospitalizēts Floridā saistībā ar ievainojumiem, kurus bija guvis 2018.gadā notikušā uzbrukumā, kad tika sadurts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!