Mākslīgais intelekts nav absolūtais ļaunums, kas pārņems pasauli, bet gan palīgs, kam varam iemācīt dažādas kā ikdienā, tā ražošanā noderīgas kompetences, pārliecināts informāciju tehnoloģiju (IT) uzņēmuma "Apply" dibinātājs un īpašnieks Agnis Jakubovičs. Viņa vadītais uzņēmums izstrādā datorredzes tehnoloģijas, kas pielietojamas dažādās jomās – sākot no mikrobioloģijas un beidzot ar mediju vidi. Piecu gadu laikā no četru cilvēku komandas "Apply" izaudzis līdz 33 darbinieku lielam uzņēmumam, kas gadā apgroza vairāk nekā miljonu eiro.

"Apply" sniedz tradicionālos IT pakalpojumus un nodarbojas ar datorredzes tehnoloģiju izstrādi. Šobrīd lielākā daļa ienākumu uzņēmumam nāk no klasiskajiem IT pakalpojumiem, taču ik gadu pieaug interese par datorredzes tehnoloģijām, un Jakubovičs ir pārliecināts, ka tuvāko gadu laikā "Apply" galvenā darbības nozare būs tieši datorredze.

Datorredze ir mākslīgā intelekta virziens, kurā robotiem tiek iemācīts kaut ko saredzēt un rīkoties atbilstoši ieraudzītajam. "To var pielietot tur, kur kaut kas tiek balstīts uz cilvēka spēju vizuāli novērtēt," skaidro Jakubovičs. Kā vienu no ikdienā bieži lietotiem datorredzes piemēriem viņš min viedtelefonos iebūvēto sejas atpazīšanas funkciju, kas spēj atlasīt visas ar tālruni uzņemtās fotogrāfijas, kurās redzams viens un tas pats cilvēks, un sakārtot tās atbilstošās mapēs.

"Jau sākot 2012. gadā, bija skaidrs, ka tā būs aktuāla tēma. Tolaik gan sabiedrībā nebija izpratnes, kur datorredzi var pielietot, taču tagad tas sāk mainīties," saka "Apply" vadītājs, "šis gads ir atšķirīgs, jo klienti paši mūs meklē." Viņš atminas, ka laikā, kad ķēries pie mākslīgā intelekta tehnoloģijām, ne viens vien apšaubījis ideju dzīvotspēju, uzsverot, ka tās ir pārāk dārgas.

Kā portālam "Defi" stāsta cita Latvijas IT risinājumu un pakalpojumu uzņēmuma "Squalio" IT direktors Ivars Miezis, "Apply" izveidotās datorredzes tehnoloģijas potenciāls ir teju bezgalīgs: "Tā galvenā priekšrocība ir plašās pielietošanas spējas praktiski jebkurā nozarē, kur darbi saistīti ar liela apjoma datu apstrādi. Piemēram, attēlu analizēšana. Datoru šāds darbs nenogurdinās, tas neliksies monotons vai garlaicīgs, un, pats galvenais, – tas var tikt veikts visu diennakti bez pārtraukuma."

Miezis kā vienu no nozarēm, kur šādi risinājumi var sniegt grūdienu pretim progresam, min zinātni, jo tajā jāapstrādā milzīgs datu apjoms. Tāpat datorredzes tehnoloģijas noder arī ražošanā, piemēram, "uz ražošanas līnijas operatīvi identificējot brāķētu produktu, kas potenciāli varētu nonākt veikalu plauktos".

"Te nav runa par mākslīgo intelektu, kas atņem cilvēkiem darbu. Gluži pretēji – tas atvieglo to un padara monotono datu analīzi par jēgpilnu darbu citā un daudz produktīvākā līmenī," rezumē Miezis.

Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Pavisam drīz pie klientiem nonāks "Apply" izstrādāta programmatūra, kas paredzēta mediju satura izvērtēšanai, – dators "skatās" televīziju un spēj noteikt, kad tiek raidītas reklāmas, kad raidījumi, atpazīt sejas vai konkrētus objektus telekanālu saturā un daudz ko citu. Jakubovičs saka, ka šāds rīks ir noderīgs mediju un sabiedrisko attiecību aģentūrām, kas veic dažādus pētījumus par telekanālu saturu, taču ne tām vien. "Tas ir milzīgs resursu ietaupījums tirgū, jo līdz šim tas bija manuāls cilvēku darbs," lepni saka uzņēmuma vadītājs, uzsverot, ka programmatūras izmantošanas iespējas esot ļoti plašas.

Tā var kalpot kā rīks, piemēram, propagandas meklēšanai, skaitot, cik bieži animācijas filmās parādās tanki vai cik bieži televīzijas kanāls rāda kādu politiķi. Datorredzei var arī iemācīt atpazīt emocijas, tādējādi noskaidrojot, kādu emocionālo vēstījumu nes pārraidītā informācija. Pagaidām jaunā programmatūra Latvijā vēl nav pieejama, taču vienošanās ar izplatītāju jau esot panākta.

Vaicāts, kādēļ programmatūras izstrāde prasījusi piecus gadus, Jakubovičs atbild, ka darbs bijis tik ilgs, jo "paralēli bija jāapgūst tehnoloģijas". "Ja par klasiskajām IT problēmām ir sarakstītas grāmatas un gandrīz par jebkuru sarežģījumu var atrast rakstus "Google", tad ar datorredzi tā nav. Tā ir jauna nozare, un, ja tev ir problēma, tad nav priekšrakstu, kā to risināt. Risinājums jādomā uz vietas, un jābūt asprātīgiem," viņš stāsta, "sākumā ikviena problēma bija smaga."

Paralēli mediju satura analīzes programmas izstādei "Apply" attīstījis arī citus projektus, tostarp piedalījies tādas iekārtas ražošanā, kas ar datorredzi spēj atpazīt zivis, noteikt, kur tām galva, kur aste, un tās saskaitīt. Šāda sistēma pielietota zivju pārstrādes uzņēmumam radītā iekārtā.

Šobrīd "Apply" strādā pie septiņiem dažādiem datorredzes tehnoloģiju projektiem, no kuriem divi ilgst jau vairākus gadus. Šis ir pirmais gads, kad "Apply" darbojas eksportā – februārī sākts projekts Dānijā. Jakuboviča mērķis ir panākt, ka "Apply" kļūst par vadošo datorredzes tehnoloģiju izstrādes kompāniju Austrumeiropā.

Viņš stāsta, ka šobrīd konkurence nozarē nav pārāk asa, jo tehnoloģija vēl tikai attīstās un arī izpratne par tās lietojamību vēl aug. Kā galvenos konkurentus viņš min Vācijas un ASV uzņēmumus, taču uzsver, ka "Apply" radītājā sistēma ir unikāla.


Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Iespējams, tieši tehnoloģijas unikalitāte un spēja paveikt to, kas līdz šim nav bijis izdarāms ne ar vienu citu programmatūru, ir iemesli, kādēļ par Latvijā dibināto jaunuzņēmumu interesi izrādījis ASV IT nozares milzis "Amazon". "Mums ir izteikts piedāvājums kļūt par partneriem un viņu mikroservisa platformā piedāvāt tehnoloģiju, kas pie mums ir attīstīta tieši medijiem," stāsta Jakubovičs.

Viņš neslēpj, ka šis piedāvājums silda sirdi, jo tā ir atzinība par līdz šim paveikto. Tiesa, piedāvājums vien nenozīmē, ka sadarbība patiešām notiks, jo šobrīd "Apply" visu uzmanību velta tekošajiem projektiem – darāma netrūkst.

Kā ASV IT gigants uzzināja par Latvijas uzņēmumu? "Apply" idejas raisījušas kāda apmeklētāja interesi vienā no konferencēm, kurā uzņēmums piedalījies. Viņš par to pastāstījis tālāk, līdz galu galā informācija nonākusi līdz "Amazon". "Laiks, kamēr informācija aizgāja, bija visai garš, bet tad vienā dienā mums atnāca e-pasta vēstule, ka viņi ir dzirdējuši un tas ir interesanti, un gribētu atbraukt apskatīties. Viņi šeit ar analītiķiem apskatījās, novērtēja, momentā spēja dot fīdbeku [atsauksmes – angļu val.] un aicināja iet tālāk. Pēc tam jau bija ļoti konkrēts uzaicinājums kļūt par partneriem," atminas Jakubovičs.


Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Dibinot "Apply", Jakubovičam neesot bijis padomā nedz konkrēts produkts, nedz klients, viņš zinājis vien, ka vēlas izstrādāt mobilās aplikācijas un radīt patīkamu darbavietu, kurā darbinieki jūtas labi. Ideja par mediju satura vērtēšanas programmatūru radusies visai drīz pēc "Apply" dibināšanas, lai gan sākotnējā ideja krietni vien atšķīrās no tā, kas galu galā sanācis, un topošā sistēma "mesta ārā" trīs reizes. "Aptuveni sešus mēnešus pēc darbu sākšanas bija skaidrs, ka tas aizies un ka tā ir cilājama problemātika," saka uzņēmējs.

"Apply" dibināts un arī attīstību turpinājis, ieguldot pašu un sadarbības partneru līdzekļus, taču ne jaunuzņēmumiem klasiskajā finanšu piesaistes veidā – veidojot investīciju kampaņas. Jakubovičs arī saņēmis netiešus piedāvājumus uzņēmumu pārdot, taču oficiālā piedāvājumā tas nekad nav rezultējies. Viņš gan smej, ka tas tāpat mazliet silda sirdi.

Runājot par darba nesto gandarījumu, viņš uzsver, ka svarīgākais esot darbinieku apmierinātība ar "Apply". Uzņēmuma birojā Brīvības ielā strādā 33 cilvēki, bet vēl septiņi tiek piesaistīti ārpakalpojumos dažādu projektu ietvaros. Zināšanas, kas nepieciešamas darbā ar datorredzes tehnoloģijām, nevar apgūt nedz skolā, nedz citos uzņēmumos, tādēļ "Apply" savus darbiniekus apmāca paši. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ Jakubovičs vismaz pagaidām nolēmis nepiesaistīt ārvalstu darbaspēku. "Ir bijusi doma piesaistīt ārvalstniekus, braucām pat uz Gruziju meklēt, bet neatradām gana kvalitatīvu resursu," viņš stāsta.

"Kad es redzu, ka kolēģi ir mācījušies, viņiem sanāk, ir vēlēšanās nākt uz darbu, ieguldīt idejās, kuras esmu izvirzījis, – tas ir tas, kas man visvairāk rada gandarījumu. Un tad ir tā, ka es varu iet mājās un justies labi padarījis savu darbu. Naudu mēs mazliet noliekam otrā plānā – tā pati atnāks. Un apmēram tā arī notiek," viņš stāsta, atzīstot, ka ir bijušas reizes, kad bilance gada griezumā ir ļoti laba, bet apgrozāmo līdzekļu konkrētajā brīdī trūkst.

Šobrīd datorredzes IT nozares izcenojums Latvijā ir līdzīgs kā klasiskajās IT, lai gan tam vajadzētu būt augstākam, saka "Apply" vadītājs. Viņš lēš, ka, augot pieprasījumam un izpratnei par lietojamību, augs arī cenas.

"Ir bijušas reizes, kad emocijas vienā dienā ir absolūtās galējības – no rīta tev liekas, ka tūliņ būsi miljonārs, un vakarā – nē, tu vispār nekas nebūsi," par uzņēmuma vadīšanas izaicinājumiem saka Jakubovičs, piebilstot, ka galvenais ir "spēcīgs sakodiens", jo no plašas emociju gammas neizbēgt. "Es esmu emocionāls un kaislīgs cilvēks. Tad ir jārēķinās ar ļoti plašām emocijām. Ir ļoti sliktas – ir ļoti lieli sarūgtinājumi – un ir cerības, prieks un tā tālāk. Vienīgā lieta, kas palīdz, ir sakodiens. Man to ir devis sports," viņš klāsta.

"Viss, kas saistās ar IT, tikai augs," ir viņa pārliecība, kas mudina turpināt iesākto. Sarunas laikā Jakubovičs vairākkārt uzsver, ka no mākslīga intelekta nav jābaidās. Viņaprāt, negatīvo priekšstatu par to lielā mērā radījusi populārā kultūra, taču bažām par to, ka roboti pārņems planētu, neesot pamata. "Jā, pazudīs dažādas darbavietas, bet to vietā nāks citas," viņš ir pārliecināts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!