Foto: LETA
Latvijas Republikas neatkarības svētki allaž ir bijusi būtiska tradīcija, kas latviešu diasporai visos laikos ir ļāvusi saglabāt saikni ar dzimteni – šogad šis notikums ir vēl gaišāks, jo vienlaikus notiek dažādi valsts simtgadi ieskandinoši pasākumi teju visā pasaulē, sacīja Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) Latvijas filiāles vadītājs Jānis Andersons.

PBLA ir apkopojusi ir vairākus interesantus piemērus, kā latvieši visā pasaulē svin Latvijas neatkarības proklamēšanas 99.gadadienu. Turklāt vairāki pasākumi ir vērsti uz to, lai nestu Latvijas vārdu pasaulē un iepazīstinātu ar mūsu kultūras un uzņēmējdarbības sasniegumiem.

Vairāk informācijas par dažādu latviešu diasporas svētku tradīcijām un plāniem šajā 18.novembrī ir pieejama portālā "latviesi.com".

Izstāde 'Latvija dārgumi' uzsāk apceļot ASV

Sākot no sestdienas, 18. novembra, Amerikas latviešu apvienības (ALA) izkārtojumā izstāde "Treasures of Latvia" jeb "Latvijas dārgumi" uzsāks ceļu pa ASV latviešu centriem. Izstādē ietverti stāsti par uzņēmējiem, kas 2013. un 2015.gadā saņēmuši eksporta izcilības balvu no Latvijas eksporta veicināšanas kustības "The Red Jackets".

"Tuvojoties Latvijas valsts simtgadei, mēs vēlējāmies parādīt Latviju kā mūsdienīgu, inovatīvu un talantiem bagātu zemi, kas spēj dot pienesumu pasaulei. Tieši tāpēc izstāde ir angļu valodā, lai mēs iespējami plašākai auditorijai varētu demonstrēt Latvijas radošos talantus un uzņēmēju sasniegumus," skaidro ALA Kultūras nozares vadītāja Līga Ejupe.

Valsts svētku nedēļas nogalē izstāde būs skatāma Vašingtonā, Sanfrancisko, Čikāgā, Mineapolē un Ņūdžersijā. Precīzs izstādes grafiks un informācija par Latvijas valsts simtgadei veltītiem pasākumiem ASV atrodama šeit http://www.latvia100usa.org .

Latvijas karoga godināšana Islandē

2016.gadā Melburnā, Austrālijā, aizsākās akcija "Latvijas karoga ceļš", kurā īpaši uzausts Latvijas karogs un īpaša valsts simtgades vēstījuma grāmata ceļo pie latviešu kopienām visā pasaulē. Atpakaļ Latvijā karogs nonāks nākamā gada novembrī, taču šogad 18.novembrī to varēs godināt un atstāt savus novēlējumus varēs latviešu kopiena Islandē. Akcija norisinās sadarbībā ar Latvijas valsts simtgades jauniešu rīcības komiteju, PBLA, Eiropas Latviešu apvienību un Amerikas Latviešu jaunatnes apvienību.

"Šī ir viena no tām akcijām, kas patiesi ļauj secināt, ka Latvija ir liela – kartes melo. Ikviena mūsu kopiena pasaulē ir mūsu spēks, ko var izmantot mūsu uzņēmēji, mākslas, kultūras un citu nozaru pārstāvji," piebilst Andersons.

Austrālijas latviešu kopienu ar īpašu svētku uzrunu sveiks eksprezidents Valdis Zatlers

"Latviešiem Austrālijā un Jaunzēlandē vieni no lielākajiem svētkiem ir tieši Latvijas proklamēšanas gadadiena, kad kopā sanāk visas paaudzes, visi tautieši. Šajā dienā nu jau gadiem mēs esam iedibinājuši arī skaistu tradīciju, proti, uz svētkiem aicināt īpašu viesi vai viešņu no Latvijas, lai tā sarīkojumos būtu dzīvā saikne ar Latviju," informēja Latviešu apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē (LAAJ) vadītāja Kristīne Saulīte.

Svētku viesi katru gadu izvirza LAAJ prezidijs un pavalstu jumta organizācijas, notiek balsojums, lai noteiktu, kuru aicināt. Šogad goda viesis ir eksprezidents Valdis Zatlers, kura vizītei Austrālijā ir paredzēta plaša programma.

"Tā kā mums 18.novembris nav brīvdiena, tad svētkus svinam visa mēneša garumā un tā, lai visām latviešu kopienām būtu iespēja dzirdēt un satikt goda viesi. Zatlera kungs ar svētku uzrunu "Latvija un latvieši pasaulē" sveiks tautiešus astoņos Austrālijas latviešu centros, ar lekciju angļu valodā uzstāsies Austrālijas galvaspilsētā Kanberā, tiksies ar Austrālijas politiķiem, baltiešu kopienām un medijiem," pastāstīja Saulīte.

Plašāka informācija par sarīkojumiem pieejama LAAJ mājaslapā http://laaj.org.au/.

Brazīlijā diskutēs par latviešu folkloru un dzīvi diasporā

Pēc Dienvidamerikas un Karību Latviešu apvienības aicinājuma vecākā ārpus Latvijas darbojošās deju kopa "Kamoliņš" un folkloras kopa "Dūdalnieki" 24 sastāvā jau no 9.novembra līdz pat 21.novembrim viesojas Novaodesas un Ižuī pilsētās. Izrādās, ka Novaodesā latvieši sākuši iebraukt kopš 1906.gada, bet Ižuī – kopš 1892.gada.

Abas Ziemeļanglijas latviešu mākslinieciskās kopas uzstāsies, vadīs un piedalīsies diskusijās par folkloru un dzīvi diasporā un kopā ar Brazīlijā dzīvojošiem tautiešiem atzīmēs Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienu 18. novembrī.

Portāla "latviesi.com" informācija liecina, ka deju kopa "Kamoliņš" ir dibināta 1950.gadā Ziemeļanglijas pilsētā Līdsā, bet "Dūdalnieki" spēlē un kopā danco kopš 1983.gada.

Vairāk par abām folkloras kopām un latviešu diasporu Brazīlijā var uzzināt šeit https://www.latviesi.com/notikumi/skatit/6729-tautas-deju-kopa-kamolins-un-folkloras-kopa-dudalnieki-viesosies-brazilija/

Freiburgā, Vācijā valsts svētkus ieskandinās "Vilki"

Latviešu centrā "Bērzaine", kas atrodas Freiburgā, Vācijā valsts svētki tiks ieskandināti jau 17.novembra novakarē ar folkloras kopu "Vilki" Edgara Lipora vadībā. Koncertā skanēs senās karavīru dziesmas, kā arī dziesmas, kuras radīja Pirmā pasaules kara latviešu strēlnieki, Brīvības cīņu dalībnieki, Otrā pasaules kara latviešu leģionāri un Nacionālie partizāni. Savukārt 18.novembrī tiks izrādītas dažādos laikos tapušas latviešu filmas visai ģimenei.

Beļģijā latvieši 18. novembri sagaidīs kopā ar Andri Kiviču

Tikmēr Beļģijā latviešu kopienu svētkos sveiks Latvijas vēstniece Nīderlandē, Beļģijā un Luksemburgā V.E. Ilze Rūse, Latviešu biedrības Beļģijā valdes priekšsēdētāja Laura Gailīte. Vakara īpašais viesis - mūziķis Andris Kivičs. Uzstāsies arī "Briseles Latviešu koris" Gitas Pāvilas vadībā uin Briseles latviešu bērni. Būs arī bērnu zīmējumu konkursa "Man Latvija ir visskaistākā" apbalvošanas ceremonija, svētku kūka, foto stūrītis, u.c.

Kanādā 'Diena Latvijai' jeb 18. novembris tiks aizvadīts dziesmotā garā

Kanādā svinības norisināsies Kanādas latviešu centrā Toronto, kur klātesošos ar tautasdziesmām un dziesmām, kas latviešus vienojušas vēl pirms 1918.gada, priecēs populārā tradicionālās latviešu folkloras grupa "Trio". Tajā muzicē profesionālās folkloras izpētes pioniere Zane Šmite, tenors, dziesmu svētku Latvijā, ASV un Austrālijā virsdiriģents un 2013.gada noslēguma koncerta Rīgā līdzvadītājs Ivars Cinkuss, un ansambļa "Tautumeitas" dibinātāja un vadītāja Asnate Rancāne.

Plašāka informācija šeit!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!