Desmitajā desmitgadē (2009 - 2018) notiek ārzemju virtuves saplūšana ar Latvijas ēdienu pagatavošanas tradīcijām, piemēram, tiek izmantotas vietējās izejvielas, kā arī aizgūti dažādi risinājumi, kas palīdz ēdienu pagatavot kvalitatīvāk un veselīgāk. Viens no tādiem risinājumiem ir tehnoloģija, pēc kuras ēdiens tiek pagatavots īpašā ierīcē – cirkulatorā. Pagaidām gan šo pieeju plašāk izmanto profesionāli kulināri, taču tuvākajās desmitgadēs tā noteikti ienāks arī katrā mājsaimniecībā.

Recepte 'Cirkulatorā gatavota jēra ciska'

Jēra ciskas gabals, 2 h vārīts vakuumā cirkulatorā kopā ar rozmarīnu, sāli un pipariem

Kinzas zaļumu eļļa, 12 minūtes vakuumēta maisiņā

Ilgi, ilgi vārīts buljons, līdz tas sasniedz biezas mērces konsistenci, vakuumēts maisiņā

Krāsnī kaltēti tomāti

Grilētas baklažāna šķēles, vakuumētas maisiņā

Krējums

Sviests

Burbons

Cirkulatoru uzsilda uz 64 grādiem. Tajā liek iepriekš sagatavotu grilētu baklažānu, jau izsutinātu jēra ciskas gabalu, kinzas zaļumu eļļu un ilgi, ilgi vārītu buljonu, turklāt katra no sastāvdaļām tiek pagatavota savā vakuuma maisiņā. Tāpat arī šajā pašā temperatūrā uzsilda kaltētas baravikas. Pēc 10 minūtēm no cirkulatora vispirms izņem buljona maisiņu un jēra ciskas maisiņu. Pannā izkausē sviestu, pievieno buljonu un tajā ātri apcep gaļas gabalu un sēnes. Pašās beigās vēl pievieno nedaudz burbona, lai gaļa karamelizējas. Pēc cepšanas gaļu pāris minūtes "atpūtina", tad sagriež. Servē porciju: vispirms liek uzsildītās baklažāna šķēles, nedaudz buljona mērces, gaļas gabalus, pāri karamelizētās sēnes. Visu pārlej ar cirkulatorā uzsildītu zaļumu eļļu. Dekorē ar piciņu krējuma un pāris saulē kaltētiem tomātiņiem.

(Autors: Mārtiņš Sirmais, 2018)

Par projektu

Gaļas produktu ražotāja "Forevers" izcilas garšas stāsts "10 desmitgades, 10 garšīgi stāsti" ir tapis sadarbībā ar pavāru Mārtiņu Sirmo, daudzu recepšu autori Antoņinu Masiļūni, pētnieci, Dr.art. Astru Spalvēnu, atklājot Latvijas virtuves veidošanās tradīcijas 100 gados. "Forevers" kopā ar domubiedriem katru desmitgadi atklāj ar spilgtāko gaļas ēdienu un tā recepti, meklējot atbildi arī uz jautājumu, kāda būs Latvijas virtuve turpmāk? Sekot projektam un izmēģināt receptes iespējams "Forevers" vietnē: www.forevers.lv/receptes

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!