Foto: Publicitātes foto
Jau pavisam drīz temperatūras stabiņš naktīs noslīdēs zem nulles. Gada aukstais periods ir īpaši izaicinošs ceļā gan no satiksmes drošības viedokļa, gan tava auto tehniskās sagatavotības.

Ja arī tavs auto ir šķietami tehniskā kārtībā, uzdod sev šos jautājumus, lai pārliecinātos, ka tas ir gatavs pat bargākajiem laikapstākļiem.

1. Vai tava auto bākā ir atbilstoša degviela?

Šis jautājums īpaši aktuāls tiem, kuri automašīnas darbina ar dīzeļdegvielu, taču arī benzīna auto īpašniekiem ikvienos laikapstākļos ir vērts pievērst uzmanību degvielas kvalitātei un vienmēr izvēlēties Eiropas Savienības standartiem atbilstošu degvielu ar funkcionālajām piedevām.

"Savlaicīga pāreja uz arktisko dīzeļdegvielu ļaus izvairīties no daudziem nepatīkamiem rītiem, kad auto nevar iedarbināt. Svarīgi, lai, sasniedzot temperatūru zem -10 °C, degvielas tvertnē būtu tikai arktiskā dīzeļdegviela, nevis dažādu degvielu „kokteilis". Arktiskā degviela ļaus izvairīties no parafīna kristāliem, kas var izraisīt nopietnas sekas – līdz pat apstāšanās riskam lielā salā," stāsta Circle K degvielas kategorijas vadītājs Gatis Titovs.

Izvēloties degvielu ar funkcionālajām piedevām samazinās degvielas patēriņš un ilgtermiņā iespējams ieekonomēt līdzekļus par auto tehniskā stāvokļa uzturēšanu. Turklāt Circle K milesPLUS degvielai ir pievienoti īpaši cetāna uzlabotāji, kas atvieglo dzinēja iedarbināšanu aukstā laikā.

2. Kad pēdējo reizi pārbaudīji un nomainīji degvielas filtrus?

Ja uz šo jautājumu atbilde ir "es nezinu", iesakām tuvākajās dienās ieplānot servisa apmeklējumu. Svarīgi pārliecināties, vai degvielas padeves sistēma, it īpaši degvielas filtri, ir savlaicīgi nomainīti un tīri. Gan degvielas padeves sistēmā, gan bākā nedrīkstētu būt vasaras degvielas paliekas, kas zemā temperatūrā sabiezē un aizsprosto filtru, neļaujot iedarbināt auto.

Lai nodrošinātu optimālu dzinēja darbību, degvielas filtrs jāmaina atbilstoši auto ražotāja ieteikumiem. Atkarībā no modeļa un dzinēja tilpuma filtra kalpošanas laiks vieglajam auto ir 20–40 tūkstoši kilometru. Papildus jāņem vērā, ka neatkarīgi no nobrauktajiem kilometriem noteikti jāseko līdzi ražotāja ieteikumiem attiecībā uz sezonālo braukšanu.

3. Vai tava auto bāka ir biežāk pilna nekā tukša?

Vēl viens automašīnu bieds rudens noslēgumā ir kondensāts, kas visos gadalaikos var veidoties tukšā automašīnas bākā. Tas, pārsvēršoties ūdenī un nokļūstot degvielā un filtrā, ziemā var sasalt un apturēt dzinēja darbību, tāpēc bāku labāk turēt pēc iespējas pilnāku.

4. Vai visas lampiņas deg kā nākas?

Apstaigā savu auto un pārliecinies, ka visi lukturi deg kā nākas un drošības pēc sagatavo un noglabā automašīnā kādu lieku spuldzīti, lai garākos ceļa posmos nepaliktu neplānotā tumsā. Auto lukturiem šajā gada periodā ir īpaša nozīme – gan tādēļ, lai saskatītu ceļu, gan citus satiksmes dalībniekus.

Pie reizes vērs uzmanību, lai automašīnas panelī nedegtu liekas lampiņas un, ja automašīna signalizē, ka nepieciešams veikt, piemēram, eļļas nomaiņu – neatliec to.

5. Kurā gadā pirmais sniegs bija tikai decembrī?

To droši vien neatceras neviens, tāpēc negaidi, kad ziemas riepu lietošana būs obligāta, bet nomaini tās savlaicīgi.

Nav ieteicams izmantot riepas, kas vecākas par pieciem vai sešiem gadiem, jo braucot gan nodilst protektors, gan laika gaitā riepu gumija zaudē savas īpašības. Ja plāno iegādāties jaunas riepas šai ziemas sezonai, pievērs uzmanību ražošanas datumam, kas norādīts uz katras riepas ārējās malas. Piemēram, kvadrātā vai aplī redzami četri cipari – pirmie divi ir gada nedēļa, bet pēdējie divi – gads, kad riepa ražota. Jauna gumija nodrošina daudz labāku saķeri ar ceļu, kamēr veca, ilglaicīgi noliktavās nostāvējušu riepu gumija, kas saplaisājusi un sākusi "lobīties", nebūs droša braukšanai.

6. Esi iztērējis vasaras logu šķidruma krājumus?

Nemēģini ieekonomēt un iztērēt vasaras logu šķidruma rezerves. Izmantojot nepiemērotu logu šķidrumu logu mazgāšanas sistēma var sasalst, kas var sabojāt atsevišķus mezglus un radīt papildu nevajadzīgu remontu.

Tāpat pārliecinies, ka logu slotiņas ir labā tehniskā stāvoklī un, ja nepieciešamas, veic to nomaiņu.

7. Kur palicis mans skrāpītis?

Laikus mašīna atgriez ziemai nepieciešamos aksesuārus, kā, piemēram, ledus skrāpīti. Kas zina, iespējams, šogad noderēs arī automašīnu sniega lāpsta.

Ienāc, uzzini vairāk un uzdod savu jautājumu degvielas kvalitātes ekspertiem www.uzpildieskuruzticies.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!