Apvienība "Pilsēta cilvēkiem" sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" aicina parakstīties par kriminālatbildības noteikšanu personām, kas būtiski pārsniegušas atļauto braukšanas ātrumu. Vai bargāki sodi varētu palīdzēt, lai uzlabotu drošību uz ceļiem? Par to un citiem jautājumiem žurnāliste Alina Lastovska raidījumā "Spried ar Delfi" 22.aprīlī diskutēja ar Satiksmes ministrijas parlamentāro sekretāru Ģirtu Dubkēviču ("Progresīvie"), TV raidījuma "Zebra" vadītāju Paulu Timrotu un biedrības "Pilsēta cilvēkiem" dibinātāju Andreju Oliņu.

Kā ziņots, iniciatīvas mērķis ir cīnīties pret atļautā braukšanas ātruma pārkāpumiem, kas apdraud ne tikai paša pārkāpēja dzīvību, bet arī sabiedrības kopējo veselību un drošību.

"Pilsēta cilvēkiem" valdes loceklis Kārlis Krēķis atgādina, ka šī gada martā publiskā telpā varēja vērot satraucošu video. Tajā redzams, kā vieglās automašīnas vadītājs Tīnūžos brauc, pārsniedzot ātrumu 200 kilometri stundā vietā, kur atļautais ātrums ir 50 kilometri stundā, par mata tiesu izvairoties no traģēdijas.

Šādi pārkāpumi radot nopietnu risku citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, tajā skaitā ģimenēm un bērniem.

Krēķis uzskata, ka daudzu braucēju tiesiskais nihilisms noved pie tā, ka Latvijā ir viens no sliktākajiem rādītājiem bojāgājušo uz ceļiem skaita ziņā.

"Pilsēta cilvēkiem" piedāvā izmaiņas normatīvos, kas paredz brīvības atņemšanu uz laiku no 15 dienām līdz gadam par būtisku ātruma pārsniegšanu.

Iniciatīva paredz arī iespēju noteikt probācijas uzraudzību, vai sabiedrisko darbu, vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz laiku līdz pieciem gadiem un konfiscējot transportlīdzekli vai piedzenot tā vērtību vai bez tā.

Soda apmērs būtu atkarīgs no pārkāpuma rezultātā radītā apdraudējuma un no tā, vai līdzīgi pārkāpumi vadītājam ir bijuši jau iepriekš.

Daudzās valstīs esot pieņemti līdzīgi normatīvi, kas esot pierādījuši savu efektivitāti satiksmes drošības uzlabošanā. "Automašīnu un motociklu vadītāji, kas sporta trašu vietā izmanto publiskās ielas un šosejas adrenalīna devai, ir potenciālie slepkavas. Viņi zina, ka riskē ar mūsu un jūsu dzīvībām, tomēr attieksme pret šo risku ir vienaldzīga. Mēs aicinām ikvienu, kuram rūp mūsu kopīgā drošība uz ceļiem, atbalstīt šo iniciatīvu", saka Krēķis.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!