Šomēnes izziņoti plāni būvēt atkritumu dedzināšanas – reģenerācijas staciju Aconē, atkritumu koģenerācijas stacija jau tiek būvēta Ventspilī, bet Dreiliņos plānotais atkritumu dedzināšanas rūpnīcas projekts sastapies ar iedzīvotāju un pašvaldības pretestību. Tikmēr Saeimā tiek apspriesta iedzīvotāju iniciatīva par droša attāluma noteikšanu no atkritumu dedzināšanas rūpnīcām. Cik videi draudzīgas ir šādas tehnoloģijas, kur atkritumu dedzināšanā tiek iegūta siltumenerģija un elektrība, cik izplatītas tās ir Eiropā, un vai tās palīdzēs sasniegt mērķus par atkritumu poligonos noglabājamā atkritumu daudzuma samazināšanu, kā arī – vai Latvija nekļūs par vietu, kur dedzinām citu valstu atkritumus, par to raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns sarunājās ar Acones reģenerācijas stacijas projekta īstenotāju pārstāvi – enerģētikas uzņēmuma "Gren" grupas biznesa vadītāju Latvijā Andri Vanagu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentāro sekretāri Ilzi Dambīti-Dambergu (JV) un biedrības "Zero Waste Latvija" valdes priekšsēdētāju Annu Doškinu.

Kā ziņots, enerģētikas uzņēmuma "Gren" grupa līdz 2029. gadam Latvijā plāno investēt 200 miljonus eiro, tostarp reģenerācijas stacijas izveidē Aconē. Acones stacijā plānotais reģenerācijas apjoms gadā būs 150 000 līdz 200 000 tonnas. Plānots, ka tā nodrošinās enerģiju aptuveni 40 000 mājsaimniecībām.

Tikmēr Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē 22. maijā vērtēja iedzīvotāju iniciatīvu par droša attāluma noteikšanu no atkritumu dedzināšanas rūpnīcām.

Iniciatīvas autore Sigita Veide aicina noteikt, ka, izbūvējot atkritumu dedzināšanas rūpnīcas, tai skaitā jebkādas ar atkritumu dedzināšanu saistītas iekārtas ar enerģijas ieguves funkciju, ir jānodrošina šādu iekārtu izvietošana drošā attālumā no apdzīvotām un publiskām vietām. Veide vēlas noteikt, ka drošs attālums ir vismaz pieci kilometri no apdzīvotām vietām, kurās dzīvo vismaz 1000 iedzīvotāju.

Jaunu atkritumu dedzināšanas iekārtu vietā Latvijai jākoncentrējas uz esošo iekārtu pilnvērtīgu izmantošanu, kā arī jādomā par atkritumu novēršanu to rašanās sākumposmā, aģentūrai LETA pauda biedrības "Zero Waste Latvija" valdes priekšsēdētāja Anna Doškina.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!