Ko nozīmē nevardarbīga komunikācija un kā tā var palīdzēt ne tikai profesionālajā sfērā, bet arī attiecībās ar draugiem un ģimeni? Kā pareizi izteikt kritiku? Kāpēc cieņpilna saskarsme darba vidē ir tik būtiska, un kā vadītājam labāk izprast sava darbinieka vajadzības? Sarunu cikla "Nākotne ir attieksme" sestajā epizodē ar savu pieredzi dalās “Training Lab” izaugsmes trenere un klīniskā psiholoģe, nevardarbīgās komunikācijas un klientu apkalpošanas konsultante Ginta Gaumala.
Attieksme ir tā, kas rada savstarpējās attiecības. "Kādā veidā es komunicēju, tādas attiecības es arī izveidoju. Ja es tev braucu virsū un uz tevi bļauju, tad tu, visdrīzāk, neesi baigi priecīgs. Tad tu manī redzi ienaidnieku, un līdz ar to mūsu tās draudzīgās attiecības jau neizveidojas."

Saruna ir vērtīga un tā ir jēgpilna, ja tā bagātina attiecības. Tas nozīmē – vienmēr domāt, kādas izjūtas teiktais rada otrā cilvēkā. Saņemot pārmetumus, otrs, visticamāk, sāks aizstāvēties. Ja cilvēks aizstāvas, viņš nejutīsies labi un vairs nevēlēsies sadarboties.

"Nevardarbība ir personiska prakse nenodarīt kaitējumu ne sev, ne citiem nekādos apstākļos. Citiem vārdiem sakot, lai sasniegtu rezultātu, man nevajag uzbrukt, man nevajag nodarīt sāpes, man nevajag kaitēt ne cilvēkiem, ne dzīvniekiem, ne videi."

Būtiskas nevardarbīgas komunikācijas sastāvdaļas ir vērojums un vērtējums, lai komunikācija veidotos cieņpilna un bez liekiem asumiem. Arī situācijās, kad kritizējam, ir būtiski padomāt soli uz priekšu, kā otrs to uztvers. Produktīva komunikācija, kas vērsta uz sadarbību, nevis vardarbību, ir panākumu atslēga.

Arī korporatīvajā vidē cieņpilnas saskarsmes temats ir kļuvis tik aktuāls kā vēl nekad. Tas, par ko uzņēmumos šobrīd ļoti daudz runā – kā mēs varam sarunāties viskonstruktīvākajā veidā.

"Tā vēlme beigās ir viena – kā mēs varam sarunāties, lai pēc iespējas mazinātu nekonstruktīvu berzi uzņēmumā, lai netērētu laiku un enerģiju, skaidrojot, kurš šeit ir galvenais vai kuram ir lielāka taisnība, lai netērētu enerģiju un veselību aizkulišu runām un tamlīdzīgi."

Vide: Yeko Photo Studio (11. novembra krastmala 35-72a)
Copyright © 2023 AS DELFI. All rights reserved.
Projekts sadarbībā ar:
Mediju komunikācijas eksperts:
Elīna Gārbena
Projekta vadība:
Ēriks Radželis
Izstrāde:
Ervīns Malnačs
Dizains:
Māris Rītiņš
Redaktors:
Kristīne Melne
video:
www.later.lv
Saruna:
Rihards Gēcis