Foto: Publicitātes foto
Ja graudu glabātuve ir sākusi iegrimt, nav uzreiz jāķeras pie sarežģītiem hidrauliskiem pacēlājiem vai mehāniskas līmeņa maiņas, kā tas līdz šim tika darīts saistībā ar Pizas torni. Kā zināms, mēģinājumi novērst torņa sasvēršanos nav nesuši noturīgu rezultātu. Tādēļ "Uretek" ik pēc pāris gadiem atkārto Pizas torņa pārvaldniekiem izteikto piedāvājumu, gadījumā, ja stāvoklis kļūtu kritisks – "Uretek" var nekavējoties iejaukties.

Nosēdušās betona grīdas un plaisas kūtī, graudu kaltē vai labības glabātuvē ir skaidra norāde, ka ir pēdējais laiks pārbaudīt ēkas pamatu stabilitāti un, ja nepieciešams, to nostiprināt. Latvijā ar iegrimušu ēku stabilizēšanu nodarbojas "Uretek Baltic", kas nostiprina pamatus ar videi draudzīgiem ģeopolimēriem izmantojot ātru metodi, kas nerada putekļus, netraucējot nedz dzīvnieku mieram, nedz cilvēku darbam.

"Ēkas pamatu vai betona grīdas nosēšanos var izraisīt vāja pamatne, nepietiekami sagatavota pamatne būvniecības laikā, pārlieku liela slodze grīdai, nepietiekama drenāža vai pazemes ūdensvada plīsums, kas izskalo pamatus. Lauksaimniecības uzņēmumos darbs tiek veikts ar smago tehniku, kas, papildus slodzei, rada arī vibrācijas, kas savukārt var izraisīt ēku vai to grīdu nosēšanos. Plaisa sienā vai grīdā liecina par to, ka notiek kāda kustība un, lai novērstu turpmākas - vēl lielākas problēmas, būtu prātīgi uzaicināt speciālistu, kurš savukārt novērtēs situāciju un sniegs turpmākus ieteikumus," saka "Uretek Baltic" projektu vadītājs Dainis Dronka.

Saskaņā ar viņa vārdiem, attiecībā uz lauksaimniecības ēkām, problēmu sākotnējais cēlonis bieži ir pārmērīga slodze uz ēkas grīdu, tas īpaši attiecas uz graudu uzglabāšanas torņiem un tranšejām. "Ja apcirkņi ir pilni graudiem, tad slodze uz ēku ir neprātīga. Tas attiecas arī uz torņiem, kas nozīmē, ka spiediens uz vienu punktu ir pārāk liels. Ziemāji vienmēr izaug jau konkrētā laikā un, nereti klēts ēku izbūve tiek uzsākta ziemā uz sasalušas augsnes. Taču, kad pavasarī zeme sāk atkust, ir potenciāla sagaidāma konstrukciju nosēšanās. No tā visa varētu izvairīties."


Viņš piebilst, ka problēmas var sākties pavisam ikdienišķās situācijās. "Piemēram, daudz raižu saistās ar skābbarības uzglabāšanas tranšejām, jo tās tek – skābe ieēdas betonā un vēlāk nokļūst augsnē. Līdz ar to rodas risks, ka kaitīgās vielas nokļūst gruntsūdeņos, upēs vai blakus esošo aramzemju augsnēs. Šī problēma no vides piesārņojuma skatpunkta jau ir ļoti nopietna!" stāsta Dronka.

Skābbarības uzglabāšanas tranšejas stabilizēšana Baltijas piena fermā

Skābbarības tranšejas nepareizi novadīja skābbarības sulas – no renes savienojuma vietām notika skābās skābbarības sulas noplūde augsnē un blakusesošajā laukā. "Mūsu uzdevums bija atrast risinājumu, lai apturētu noplūdi no savienojuma vietām," situāciju raksturo Dronka. "Pārbaudē klātienē atklājās, ka skābbarības sula bija, tā teikt, ieēdusies arī betona renēs un reņu balstiem bija nepieciešama nostiprināšana. Noplūdes rezultātā betona plātnes bija iegrimušas un šuvēs bija izveidojušās lūzuma vietas." Kā risinājums reņu balsti tika nostiprināti izmantojot "Uretek" metodi, injicējot augsnē plūstošos ģeopolimērus, kas apturēja noplūdi. "Esam ievērojuši, ka daudzās, jaunajās betona virsmu skābbarības tranšejās ieplūstošā šķidruma pH līmenis mēdz būt pārāk augsts: skābe ieēdas betonā, tādējādi rodas noplūdes un iegrimšanas," situāciju raksturo Dainis Dronka.

Tādas pašas bažas saistās arī ar kautuvēm un kūtīm. Pirmajā gadījumā telpu mazgāšanai tiek izmantots augsts ūdensspiediens, bet pastāvīga ūdensplūsma izskalo smilšu pamatni zem grīdas un rodas iegrimšana, kā tas notika vienā vistu fermā Zemgalē, kur tika saukta palīgā "Uretek" komanda. Runājot par kūtīm un fermām, vircai ir tendence plūst grīdas slīpuma virzienā, jeb, bieži vien starp sienu un grīdu un no turienes tālāk uz pamatiem.

"Vao Agro" OÜ kūts grīdas stabilizēšana Igaunijā

Dainis Dronka kā piemēru min arī "Vao Agro" kūts ēkā paveikto darbu. Šajā situācijā iegrima betona grīda un tādēļ dzīvnieku izkārnījumi un ūdens sāka plūst iepriekš neparedzētā virzienā, kas apdraud ēkas stabilitāti. Objekta grīdas bija projektētas ar divpusējām slīpnēm, lai uzkrātais šķidrums tiktu novadīts telpas vidū. Diemžēl grīdai nosēžoties, pareizais slīpums izzuda un gar sienām uzkrājās virca. "Šeit ar "Uretek" tehnoloģijas palīdzību spējām stabilizēt grīdas virsmas segumu. Lai panāktu kūtmēslu pašteci iepriekš paredzētajā virzienā tika paceltas betona grīdas plātnes līdz pat 8-15 cm. Turklāt darbam tika atvēlēts maksimums četras stundas. Esam gandarīti, ka uzņēmuma ikdienas darbi tika traucēti minimāli un darbu paveicām starp saimniecības noteiktajiem slaukšanss cikliem," atklāj Dronka.

"Ar citas metodes palīdzību mēs nevarētu šo problēmu tik ātri atrisināt, jo, ja starplaiks starp govju slaukšanas laiku ir tikai 4 stundas, tad šajā laikā nekādi nevar pacelt grīdu, nostiprināt pamatus un ieliet jaunu grīdu. Tomēr "Uretek" tehniķi tika galā ar darbiem pa etapiem, noteiktos laika logos vai pa nakti – tā, lai nerastos dīkstāvju un ražošanas paužu," norāda "Vao Agro" vadītājs.

"Uretek" tehnoloģija nerada putekļus un ģeo-polimēru sveķi ir videi draudzīgi, līdz ar to to izmantošana lauksaimniecībā vai pārtikas rūpniecībā ir plaši izplatīta. Vēl viens labs piemērs ir arī Latvijā esošā dzīvnieku atkritumu pārstrādes rūpnīca, kur tika atklāta drenāžas cauruļu noplūdes izraisīta nesošo konstrukciju nosēšanās. Izrādījās, ka zemāk esošo grunts slāņu nestspēja bija nepietiekama, vietām līdz pat 4,2 metru dziļumā. Ar "Uretek" tehnoloģijas palīdzību tika nostiprināti ēkas pamati un atjaunota grunts nestspēja. Darbs ilga tikai sešas stundas un klients ietaupīja gan laiku, gan arī naudu.

"Alavere" graudu klēts stabilizēšana

Alavere graudu kalte un graudu uzglabāšanas torni ir pazīstami kā augstākie Ziemeļeiropā. Lai objektu varētu pabeigt līdz rudenim, būvniecību nācās uzsākt ziemā un tā tika uzrakta sasalusī augsne. Diemžēl aizbērumi netika pietiekami noblīvēti un celtniecības gaitā divas graudu uzglabāšanas torņa pamatnes un pieņemšanas punkta novietne iegrima. "Kad devāmies apsekot objektu, graudu uzglabāšanas tornis jau bija sasvēries – tā pamatne bija iegrimusi 50 mm apmērā, savukārt pieņemšanas punktu novietne 60 mm apmērā. Objekta pacelšana līdz sākotnējam līmenim aizņēma sešas stundas, turklāt klientam šajā laikā nebija jāpārtrauc citus būvniecības darbus," situāciju raksturo Dronka, saskaņā ar viņa vārdiem šādu iemeslu dēļ ir radušās problēmas arī citur Baltijā. Alternatīva iespēja būtu bijusi graudu uzglabāšanas torņa pacelšana un jaunu betona pamatu izbūves darbi, savukārt tas būtu nozīmējis pārmērīgu laika patēriņu un graudu tornis netiktu pabeigta īstajā laikā.

Grīdas pacelšana notiek ātri un bez putekļiem

"Grīdas uzlaušana, pamatu nostiprināšana un pēc tam grīdas ieliešana no jauna aizņemtu vismaz mēnesi - pusotru. Taču mūsu metode ir ievērojami vienkāršāka un ātrāka. Pārsvarā caur uzbumiem pamatu cokolā, retāk – caur betona grīdu ievadām ģeo-polimēra sveķus, vienmērīgi sadalot punktu slodzes un vibrācijas. Mūsu lielā priekšrocība ir tā, ka ikdienas aktivitātes un iekārtu darbība ēkā nav jāpārtrauc, lopi un cits inventārs nav jāpārvieto. Varam savus darbus veikt naktī, nepieciešamības gadījumā arī pa posmiem vai klienta vēlamajā laika periodā," skaidro Dainis Dronka.

Kā uzņēmumam, kas Somijā darbojas jau vairāk nekā 45 gadus un Latvijā vairāk nekā sešus gadus, "Uretek Baltic" komandai kvalitāte un klientu apmierinātība ir ārkārtīgi svarīgas. "Vienmēr vēlamies sasniegt maksimālo rezultātu," atzīst Dronka. "Mūsu sveķiem ir visi nepieciešamie vides un drošības sertifikāti un mēs saviem materiāliem sniedzam 10 gadu garantiju."

"Uretek" ir izstrādājis pāris desmitus ģeo-polimēru maisījumus, lai sniegtu noturīgu risinājumu pamatu nostiprināšanai kā lauksaimniecības celtnēs un infrastruktūrās, tā privātmājās, daudzdzīvokļu ēkās, ražotnēs, loģistikas un tirdzniecības centros. Laboratorijas apstākļos ir pierādīts, ka ģeopolimēru kalpošanas laiks ir vismaz 100 gadi, līdz ar to runa ir par ilgtspējīgu un stabilu risinājumu.

Uzzini vairāk: www.uretek.lv

Pamatu nostiprināšanas darbu etapi:

1. "Uretek" speciālista veikta vizuāla apskate un mērījumi, kuru gaitā tiek veikts pirmie mērījumi un apskate,lai saprastu problemātiskās zonas lielumu un raksturu. Pēc vizuālās apskates un mērījumiem, ko veicis URETEK speciālists, klientam var iesniegt sākotnējo cenas piedāvājumu. Vizuālā apskate un mērījumi klientam ir bez maksas.

2. Nepieciešamības gadījumā tiek veikta grīdas pamatnes kontrole. Gadījumā, ja problēma ir nopietnāka, nepieciešamības gadījumā ar klienta piekrišanu grīdā tiek izurbts caurums un ar kameru tiek fiksētas zem grīdas esošie dobumi un spraugas, kas ir izraisījušas grīdas un ēkas nosēšanos. Sākotnējā grīdas pamata kontrole klientam ir bez maksas.

3. Nepieciešamības gadījumā tiek veikta ģeoloģiska izpēte. Atsevišķos gadījumos, lai vekitu precīzu ēkas pamatu nostiprināšanu ir svarīgi veikt ģeoloģisko izpēti, ko klients var pasūtīt pats vai ar "Uretek Baltic" speciālistu palīdzību. Geoloģiskais pētījums parāda, kādi grunts slāņi ir zem ēkas, kada dziļumā ir nestabili grunts slāņi kas ir izraisījuši šādu stāvokli.

4. Ja klients piekrīt nosacījumiem un galējam cenas piedāvājumam, ar klientu tiek noslēgts a rīcības plāns un uzsākti darbi.


Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!