Foto: Privātais arhīvs
2020. gads ir viens no sarežģītākajiem mūsu pieredzē. Mazais un vidējais bizness, kā arī virkne lielāku uzņēmumu ir saskārušies ar vēl nebijušām izmaiņām tirgū un savā darbībā. Tās skar ierobežoto cilvēku un preču mobilitāti, traucētās piegāžu ķēdes un aiztiecas līdz pat pandēmijas radītajiem draudiem telekomunikācijām un kiberdrošībai. Visi esam spiesti pielāgoties jaunajai normalitātei (vai postnormalitātei) un kļūt novatoriskāki nekā jebkad agrāk.

Kopš gada sākuma ir acīmredzams, ka krīze mazāk ir skārusi tos uzņēmumus, kas jau bija paspējuši ieviest tehnoloģijās balstītas uzņēmējdarbības inovācijas. Arī citiem tas noder kā motivācija ātri pielāgoties un domāt par jauninājumiem. Izmaiņas biznesa vidē visā pasaulē ir radījušas daudz jaunu darbvietu, kur nepieciešamas digitālās prasmes.

Patlaban tās lielākā vai mazākā mērā ir nepieciešamas vairumam darbinieku un sniedz iespēju strādāt mazāk aizsargātajām grupām – cilvēkiem ar zemākiem ienākumiem, sievietēm un nepietiekami pārstāvētām minoritātēm, proti, visiem tiem, kuri visbiežāk zaudēja darbu un pamatienākumus, pasliktinoties ekonomiskajai situācijai. Taču runa nav tikai par izdzīvošanu. Mums ir jādomā par tālāko attīstību. Ja kavēsimies pagātnē, jaunajos apstākļos meklējot attaisnojumus nekā nedarīšanai, un nevēlēsimies izmantot inovācijas, izaugsmes nebūs.

Pēc mūsu uzņēmuma aplēsēm, šogad bezdarbs visā pasaulē var skart pat ceturtdaļmiljardu cilvēku. Šīs prognozes attiecas nevis uz mazāk attīstītajām un jaunattīstības valstīm, bet gan uz vairākām ļoti turīgām valstīm ar stabilu ekonomiku. ASV Kongresa budžeta birojs prognozē bezdarba pieaugumu par 12,3% (no 3,5% līdz 15,8%), kas nozīmē, ka bezdarbs šajā valstī varētu piemeklēt vēl vismaz 21 miljonu cilvēku. Valstīs ar vājāku ekonomiku situācija var būt vēl dramatiskāka.

Lai cilvēkiem visā pasaulē šajā nepatīkamajā situācijā palīdzētu pārvarēt turbulences radītos izaicinājumus, kā arī sniegtu iespēju IT kopienai un izglītotu jaunos inovatorus, "Microsoft" šovasar uzsāka globālu iniciatīvu, kuras mērķis ir dot iespēju cilvēkiem apgūt papildu digitālās prasmes. Tās ietvaros līdz gada beigām 25 miljoni cilvēku visā pasaulē apgūs jaunas prasmes, kas palīdzēs viņiem pašiem un tās valsts ekonomikai, kurā viņi dzīvo un strādā. Iniciatīvā ir iesaistīts viss "Microsoft", proti, visas uzņēmuma struktūrvienības. Tā arī apvieno "LinkedIn", "GitHub" un "Microsoft" līdzšinējos un jaunos resursus. Iniciatīva attiecas uz trim darbības jomām:

  1. Datu izmantošana, lai identificētu pieprasījumu pēc darbvietām un prasmēm, kas vajadzīgas to aizpildīšanai.
  2. Brīva piekļuve apmācībām un to saturam, lai palīdzētu cilvēkiem attīstīt prasmes, kas vajadzīgas šajos amatos.
  3. Zemākas izmaksas sertifikācijai un bezmaksas darba meklēšanas rīki, lai palīdzētu atrast jaunu darbu cilvēkiem, kuri attīsta šīs prasmes.


"Microsoft" ir apņēmies atbalstīt izmaiņas politikā, kas palīdzētu radīt iespējas jaunu, modernai ekonomikai atbilstošu prasmju apguvei. Tāpat tiek veidota jauna apmācību lietojumprogramma "Microsoft Teams", kas palīdzēs darba devējiem gādāt par pašreizējo un jauno darbinieku zināšanām un prasmēm, nodrošinot mācības tiem cilvēkiem, kas atgriezīsies darbā pēc ekonomikas atjaunošanās.

Jaunā lietotne vienā resursā apvienos mācību saturu no dažādiem avotiem. Mērķis ir izmantot "Teams", lai uzturētu nepārtrauktu atgriezenisko saiti starp darbu, prasmēm un mācīšanos. Šī lietotne ļaus darba devējiem vienuviet integrēt saturu no "LinkedIn Learning", "Microsoft Learn", kā arī pašu un trešo pušu radīto saturu. Uzņēmuma vadītāji varēs pievienoties un sekot mācību progresam, un tas palīdzēs darbiniekiem iegūt sertifikātus. Lietotne pilnā apjomā būs pieejama vēl šogad.

Digitalizācija nav tikai šā brīža tendence, tas ir process, kas turpināsies arī nākotnē. Digitālās prasmes nav kas tāds, ko var apgūt reizi par visām reizēm, jo tehnoloģijas mainās katru dienu. Tas nozīmē, ka patlaban iegūtās prasmes tiks pilnveidotas, strādājot pie nākotnes inovācijām. Tās uzlabosies un palīdzēs atveseļoties globālajai ekonomikai, kā arī veicinās turpmāko izaugsmi. Ekonomikas pieaugums nav iedomājams bez inovācijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!