Fоtо: LETA

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija atzinusi, ka tādi vārdi kā, piemēram, "nēģeris", "aziāts" uzskatāmi par tikpat neitrāliem – tātad droši lietojamiem – kā, piemēram, "latvietis" un "rīdzinieks" [1]. Ļoti labi, jo brīžiem sāk likties, ka t.s. politkorektuma pārspīlējumi sāk parādīties arī Latvijā.

Skaidrs, ka ideoloģijas un politiskie strāvojumi cenšas izmantot valodu saviem nolūkiem. Tā ir bijis arī Latvijā (pašreizējās Latvijas teritorijā) un dažādos laikos. Citiem vārdiem sakot, tas nav pēdējo desmitgažu un/vai t.s. kreiso liberāļu Rietumos radīts fenomens. Minēšu četrus piemērus.

Latvija Krievijas impērijas sastāvā. Sācies Pirmais pasaules karš. "1915. gada janvārī – februārī Rīgas pilsētas valde un dome pārdēvē ielas. Hamburgas par Helsingforsas, pēc tam – Ladogas, Dancigas – par Obas, tad Dņepras, Ķīles – par Viborgas, Mēmeles – par Arhangeļskas, Visbijas prospektu – Volgas prospektu..." [2]. Izveidojas Latvijas valsts, vācbaltieši. "Noraidoša attieksme pret jauno politisko realitāti izpaudās arī attieksmē pret citiem jauniem apzīmējumiem. 

Чтобы продолжить чтение, оформите абонемент.

Пожалуйста, подождите!

Мы подбираем для вас наиболее подходящее предложение подписки...

Loading...

Предложение о подписке не отображается? Пожалуйста, отключите блокировщик рекламы или перезагрузите страницу.
В случае вопросов пишите на konts@delfi.lv

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !