Foto: Publicitātes foto
Pēdējo divu gadu laikā nekustamo īpašumu būvniecības nozare piedzīvojusi iespaidīgus satricinājumus – pandēmija un ar to saistītie ierobežojumi, Krievijas iebrukums Ukrainā, resursu pieejamība, būvmateriālu cenu kāpums un strauji pieaugošā inflācija. Taču, neskatoties uz šī brīža situāciju reģionā un ekonomikas attīstības tendencēm, vai arī – tieši pateicoties tām, sagaidāms, ka šajā vasarā Latvijā piedzīvosim aktīvāko dzīvokļu tirdzniecību pēdējo gadu laikā. Pircēju interese un vēlme iegādāties nekustamo īpašumu ir milzīga.

Līdzīgi kā pandēmijas sākumā, arī pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā tirgū no klientu puses bija vērojama nogaidoša reakcija. Taču tagad jau aktivitāte tirgū atgriezusies ar pilnu jaudu. Tie, kas vēlas iegādāties dzīvokļus jaunajos projektos, saprot, ka piedāvājums netiek līdzi pieprasījumam un cenas turpinās pieaugt. Tendenci apliecina arī nekustamā īpašuma pētnieku "Colliers International" dati par situāciju martā. Pēc "Colliers International" aplēsēm* Rīgā 2022. gada martā jaunajos projektos pārdošanā bija pieejami aptuveni 1130 pabeigti dzīvokļi, kas ir teju uz pusi mazāk nekā pērn.

Vēl aptuveni tikpat iegādei pieejamo jauno dzīvokļu bija būvniecības stadijā. Savukārt aprīlī pirmreizējā tirgū bija pieejami aptuveni 1000 pilnībā pabeigti jaunie dzīvokļi, kas ir par 130 mazāk nekā martā*. Tas nozīmē, ka pieejamo jauno dzīvokļu skaits ir niecīgs un pircēji, kam ir pietiekamas finansiālās iespējas, steidz nopirkt vai vismaz rezervēt noskatīto dzīvokli jau tagad.

Cenu pieaugums ietekmē pieejamību

Jaunu dzīvokļu būvniecība Latvijā notiek, taču acīmredzami nepietiekamā apjomā, un sagaidāmais cenu kāpums situāciju tikai saasina. Pēc ekspertu aplēsēm, Rīgā būvniecības stadijā esošu jauno mājokļu cenas gada laikā pieaugušas par 29%, taču cenu pieaugums noteikti turpinās augt. Lielākā daļa no dzīvokļiem, kas vēl pašlaik atrodas būvniecības stadijā, jau ir rezervēti. Klientus šie īpašumi interesē tik ļoti, ka viņi ir gatavi gaidīt pat gadu, kamēr māja tiks pabeigta un dzīvokļos varēs ievākties.

Arī "Cenu banka" veiktajā Rīgas dzīvokļu tirgus apskatā, kas publicēts 2022. gada maijā,* minēts, ka darījumu skaita ziņā 2022. gada pirmais ceturksnis kopumā ir bijis labāks nekā pirms gada. Vērā ņemams pieaugums bija vērojams visos projektos. Tādēļ, līdz ar straujo jauno dzīvokļu pieejamības samazināšanos un inflācijas pieaugumu projektos, kur vēl pirms pāris gadiem varēja brīvi nopirkt dzīvokļus, vairs nav iespējams tos iegādāties par tādu pašu cenu kā iepriekš.

Būvniecības izmaksas aug ļoti strauji. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka šī gada maijā, salīdzinot ar 2021. gada maiju, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 22,3%. Būvmateriālu izmaksas palielinājās par 31,1%, savukārt strādnieku darba samaksa pieauga par 9,2%. Straujās inflācijas un resursu cenu kāpuma dēļ liela daļa attīstītāju projektus pašlaik nemaz neuzsāk, jo šobrīd būvniecības izmaksas ir neprognozējamas. Tas tikai samazina piedāvājumu un palielina pieprasījumu.

Tāpat pieprasījumu palielina arī citi faktori. Sagaidāms, ka apkures izmaksu pieaugums šī gada rudens/ziemas periodā būs ļoti augsts, tādēļ klienti vēlas iegādāties dzīvokli jaunos energoefektīvos projektos. Ieguvums/ietaupījums ilgtermiņā ir salīdzinoši lielāks nekā pērkot dzīvokli nerekonstruētos pirmskara un padomju laika namos.

Apkopojot šā brīža situācijas analīzi un raugoties nākotnē, iezīmējas netipiska un ne pārāk pozitīva Latvijas nekustamā īpašuma tirgus aina. Ir ļoti iespējams, ka ap Ziemassvētkiem dzīvokļi jaunajos projektos vairs nebūs pieejami vispār. Tāpat, visticamāk, sagaidīsim, ka 2023./2024. gadā tirgū būs vērojams ne tikai izteikts jauno dzīvokļu deficīts, bet arī pašu jauno projektu deficīts.

*https://www.colliers.com/lv-lv/news/the-number-of-completed-new-apartments-available-on-the-market-in-riga-has-decreased

*https://www.colliers.com/lv-lv/news/pr_bonava_colliers_24may2022

*https://cenubanka.lv/lv/page/article/160

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!