Foto: Publicitātes attēli

Santehniķis man uzsita ziņu, lai samaksāju par darbu skaidrucī. Summa nebija maza, tāpēc pateicu viņam, ka tagad ir tāda normāla štelle – saimnieciskās darbības ieņēmumu konts. Ja to reģistrē, tad visai ienākošai naudai līdz EUR 25 000 gadā (mazliet virs 2000 mēnesī) noņems automātiski 25% nodokli un pārējo var tērēt. Jāatceras arī, ka summa virs 25 000 (līdz 40 000) jau apliksies ar 40% nodokli. Tas būs izdevīgi tiem, kam nav būtisku izdevumu, jo tos arī atskaitīt nevarēs. Nevajag ne grāmatvedi, ne atskaites VID iesniegt. Pēc santehniķa klusuma nolēmu pats paskatīties, cik tad viegli viņam izburties – kas tur reāli jādara, lai piereģistrētos?

Kā reģistrēt SDI kontu?

Pirmais solis – ejam uz māti gūgli un ierakstām šo jautājumu. Pirmais variants, ko gūgle mums izmet ir īstais – uz VID attiecīgo mājas lapas sadaļu. Mājas lapa saka, ka lai uzsāktu darbu ar SDI kontu, jāveic šādi 3 soļi:

Jāizveido norēķinu konts bankā, kas nodrošina SDI konta pakalpojumu;
Jāiesniedz iesniegums VID;
Visi saimnieciskās darbības ieņēmumi jāieskaita SDI kontā.

Vienkārši. Vienkārši?

Bankas konts. VID saka, ka šobrīd ir tik viena banka, kas nodrošina šo pakalpojumu – te ir links uz tās lapu, kur tā skaidro, kā atverams šis SDI konts. Šobrīd tieši visu decembri viņiem ir akcija – "Atveriet SDI kontu no 1. decembra līdz 30. decembrim un mēs neieturēsim maksu par dokumentu izskatīšanu un SDI konta atvēršanu!" Lieliski! Banka raksta, ka kopumā SDI konta noformēšana aizņem 5 darba dienas.

Tomēr izrādās, ne viss ir tik vienkārši. Pirms 1.soļa ir vēl 0-tais solis, kas nav tieši pateikts ne attiecīgajā VID mājas lapā, ne bankas lapā. SDI konta režīms piemērojams Mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājiem. Lai par to reģistrētos, cilvēkam no sākuma jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam (SDV, jāreģistrējas VID) vai individuālam komersantam (IK, jāreģistrējas UR).

Kāda starpība starp SDV un IK?

Īsumā, par IK jāreģistrējas UR, ja gada apgrozījums no SD pārsniedz 28 500 eiro, kā arī tā savas SD veikšanai vienlaikus nodarbina vairāk nekā 5 darbiniekus. Ir arī citi kritēriji, bet tie vairumā gadījumu te nav svarīgi. Ja šis kritērijs nepiepildās, tad cilvēkam jāreģistrējas VID kā SDV, ja izpildās kritēriji, ka vispār reģistrējama SD.

Kad reģistrējama SD?

Ja izpildās vismaz 1 no 3 kritērijiem:

darījumi ir regulāri un sistemātiski – 3 un vairāk darījumi gadā vai 5 un vairāk darījumi 3 gados;
ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 eiro gadā (izņēmums ir ieņēmumi, kas gūti no personiskai lietošanai paredzēto kustamo lietu – mēbeļu, apģērba un citu lietu – pārdošanas);
darbības ekonomiskā būtība vai cilvēka īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

Kā reģistrēties kā SDV?

Arī šim solim veltīta sadaļa VID mājas lapā. Tam nepieciešams vēl viens (-1.) solis – savs konts EDS. Tur jāiet uz sadaļu Dokumenti, tad – No veidlapas, tad – Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas, tad – Nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācija. Tur reģistrējoties kā SDV, vēl jāiziet 10 jautājumu tests, lai VID varētu noteikt vai cilvēks tomēr nav darbinieks, nevis SDV (pašnodarbinātais). Tad jāieķeksē, ka cilvēks vēlas būt arī MUN maksātājs un jāgaida VID atbildi.

Kāpēc atkal, latviski sakot, viss čerez ž?

Man šis viss aizņēma samērā daudz laika, lai izburtos. Esmu pārliecināts, ka santehniķis visam atmeta ar roku jau pēc VID attiecīgās lapas izlasīšanas. Kādēļ gan šādiem cilvēkiem, lai viņus aiz rokas ievilktu legālajā zonā, neuztaisīt vienas pieturas punkta reģisrāciju?

Šādu jautājumu uzdevu VID EDS

"Ja persona nav reģistrēta kā MUN maksātāja vai tai atsevišķi jāreģistrējas MUN statusā pirms SDI iesnieguma iesniegšanas EDS? Kā MUN maksātājs var reģistrēties saimnieciskās darbības veicējs un SIA. Vai cilvēkam pirms reģistrēšanās MUN maksātāja statusā jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam? Respektīvi, vai dārzniekam, kas tagad vēlas iziet no pelēkās zonas un sākt maksāt nodokļus SDI kontā, no sākuma jāreģistrējas VID kā SD veicējam, pēc tam – kā MUN maksātājam un tikai pēc tam kā SDI konta lietotājam?

Ja tā, tad kādēļ dārzniekam to nav iespējams izdarīt vienā solī, teiksim ar kādu sadaļu SDI konta reģistrācijas VID iesniegumā (iesniegumā par SDI kontu šādu sadaļu pagaidām neredzēju)?

VID atbilde

"Labdien!
Informējam, ka reģistrējot saimniecisko darbību, tiek piedāvāts izvēlēties nodokļa maksāšanas režīmu vai kā pašnodarbināta persona, vai kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs. Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu elektroniski Jūs varat piereģistrēt sekojošā kārtībā:
1. https://www.vid.gov.lv
2. EDS
3. Dokumenti
4. No veidlapas
5. Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas
6. Nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācija
7. Saimnieciskās darbības veicējs( ieliekam punktu)
8. Reģistrēties, jāaizpilda būs anketa un tālāk
9. Ievadīsiet reģistrācijas datumu un sadaļā -Statuss izvēlēsieties – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs
10. Saimnieciskās darbības veikšanas adrese, ja nenotiek konkrētā vietā, tad atzīmē -Izbraukuma pakalpojums
11. Kad visa informācija būs aizpildīta, reģistrācijas veidlapas augšpusē atzīmēsiet lodziņu-Pārbaudīt un saglabāt. Ja veidlapa būs korekti aizpildīta, lodziņš -Iesniegt būs aktīvs. Iesniegsiet aizpildīto saimnieciskās darbības reģistrācijas iesniegumu.
šobrīd šādu pakalpojumu piedāvā tikai AS "Industra Bank" (tālr. +371 6701 9393; e-pasta adrese info@industra.finance) tīmekļvietnē https://industra.finance/maksajumi/saimnieciskas-darbibas-ienemumu-sdi-konts
Veicot reģistrāciju, lai nekļūdītos, iesakām piezvanīt uz Valsts ieņēmumu dienesta konsultatīvo tālruni nr.: 67120000.
Pielikumā nosūtu informāciju par saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu.
Ar cieņu"

Atceroties Raikinu

Вы нам – про насосы, мы бам – про калесы (Jūs mums – par pumpjiem, mēs jums – par riteņiem). Kādēļ ielīdu ne savā tēmā (parasti mani interesē tik uzņēmumu nodokļu jautājumi)? Jo šis manuprāt spilgti parāda, kā pie mums tā nodokļu sistēma strādā.. Visas cerības tagad uz Arvilu & co..

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!