Foto: Privātais arhīvs
Valentīna dienas mēnesī, saldumu ražotāji un ziedu piegādātāji sarosās ne pa jokam – gaisā valda romantiska noskaņa, un cilvēki steidzas iepriecināt savas otrās pusītes. Ja šokolāžu un kaislīgi sarkanu rožu pušķu posms attiecībās jau ir laimīgi izdzīvots, pienāk laiks padomāt par kādu unikālu un paliekošu dāvanu. Kāpēc, lai tās nebūtu uzņēmumu akcijas? Atšķirībā no tradicionālajām dāvanām šī, visticamāk, būs viena no pārsteidzošākajām un arī pārdomātākajām dāvanām, ko jebkad esat dāvinājis, un tai pat ir potenciāls ilgstošai finansiālai izaugsmei. Arī dāvinātas akcijas var būt simbols mīlestībai, turklāt tā ir iespēja nostiprināt pamatus plaukstošai nākotnei. Ja tas izklausās pēc īstās dāvanas, te ir atbildes, kuras, iespējams, meklējat.

Īsā atbilde "jā" — uzņēmuma akcijas vai fondu daļas drīkst dāvināt, un akcionārs var brīvi ar tām rīkoties. Tādējādi akcijas var kļūt par Valentīna dienas dāvanu, piemēram, uzdāvinot mīļākā zīmola vai uzņēmuma akcijas, kura darbības joma atbilst interesēm un pārliecībai. Dematerializētas akcijas — tādas, kas iegrāmatotas bankas un brokeru sabiedrību vērtspapīru kontos vai sākotnējā reģistrā, — iespējams dāvināt, arī nenoslēdzot rakstveida līgumu. Dāvināšanai raksturīgo pārsteiguma mirkli var pat izdoties saglabāt, ja sākumā otrai pusei paziņojat par savu nodomu, bet darījumu noformējat vēlāk, uzreiz pēc svētkiem. Lai saņemtu akcijas vai fondu daļas kā dāvanu, tomēr ir nepieciešama arī otras puses iesaiste — jāveic praktiskas atsavināšanas darbības ar dāvinātāja un apdāvinātā vērtspapīru kontu starpniecību.

Akcijas vai fondu daļas iespējams pārskaitīt citai personai, ja tās esat iegādājies un tās atrodas jūsu vērtspapīru kontā. Tas nozīmē, ka vērtspapīru kontam jābūt atvērtam arī saņēmējam (apdāvināmajam) — proti, ja konta vēl nav, tad saņēmējam vērtspapīru konts būs pašam jāatver atbilstoši bankas pakalpojumu noteikumiem. Gan akcionāram (dāvinātājam), gan saņēmējam ir jāiesniedz pārveduma rīkojums. To iespējams izdarīt internetbankā, klātienē vai telefoniski, tas atkarīgs no bankas noteikumiem. Parasti šāds pārvedums tiek veikts pāris dienu laikā.

Kas būtu jāzina par vērtspapīru nodokļiem?

Bieži klientus no investīcijām attur kļūdains priekšstats, ka tas ir ļoti sarežģīti, lai gan process ir izveidots ļoti vienkāršs. Turklāt arī Latvijā noteiktais nodokļu režīms finanšu instrumentiem privātpersonām vērtējams kā labvēlīgs. Iespējams atvērt divu veidu finanšu instrumentu kontus. Pirmais ir tā saucamais ieguldījuma konts, kurā tiek iemaksāti līdzekļi, un tad iegādāti finanšu instrumenti. Var būt arī pievilcīga peļņa, taču nodokļi nav jāmaksā līdz brīdim, kamēr no šī konta netiek izņemts vairāk naudas, nekā ieguldīts. Pieņemsim, sākumā es ieguldu 1000 eiro, pēc tam 100 eiro, tad vēl 200 eiro. Kopā — 1300 eiro. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!