Avīze: Vidzemē gandrīz nobadināts bērns
Foto: stock.xchng

Vidzemes slimnīcā Valmierā janvāra vidū ātrās medicīniskās palīdzības mašīna no kāda Burtnieku novada pagasta centra nogādāja gadu un mēnesi vecu meitenīti, kura bija gandrīz nomērdēta badā, otrdien vēsta laikraksts "Latvijas Avīze".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirms nedēļas, 17. janvārī, pie mediķiem nogādāta meitene, kas bija bezsamaņā, komas stāvoklī, atdzisusi līdz 33 grādu temperatūrai. Ārstu diagnoze: bērns bijis slikti ēdināts, pēc būtības – badā, vēsta laikraksts.

"Tas bija neordinārs, pat ārkārtējs gadījums, ar kādu savā 20 gadu ārstes praksē sastapos pirmoreiz," laikrakstam stāstīja Vidzemes slimnīcas bērnu nodaļas pediatre Elita Smoļina. Sākumā gan ārsti apmulsuši, jo neesot varējuši saprast, kas noticis, domājuši, ka mazulis vienkārši pārsalis. Intensīva ārstēšana mazuli dažās dienās atsaukusi pie pilnas veselības, rūpīgā izmeklēšanā nav atrastas nekādas medicīniskas problēmas. To ārstiem atzina arī bērna māte 39 gadus vecā Agnese (vārds mainīts): trīs dienas mājās nav īsti bijis ko ēst, tāpēc mazulis pārticis tikai no ķirbja un piena.

Burtnieku novada sociālā dienesta vadītāja Aleksandra Ločmele laikrakstam apgalvojis, ka Agneses ģimene bijusi bāriņtiesas un sociālā dienesta uzmanības lokā, taču notikušais tomēr ir liels pārsteigums, jo māte savus abus bērnus ļoti mīl, alkoholu nelieto. Diemžēl grādīgo iecienījis abu bērnu tēvs, ar ko sieviete dzīvo kopā, taču arī tas nav notikušā cēlonis, vismaz ne galvenais. Ločmele un viņas kolēģi iepriekšējo gadījumu, kad kāds bērns Valmieras apkaimē bijis badināts, atcerējās no 1998. gada, vēsta laikraksts.

"Agnese ir normāla sieviete, nav garīgi atpalikusi, taču viņai trūkst sociālo prasmju. Daudziem tas varbūt nav saprotami, bet, ja cilvēks savā ģimenē mazotnē nav saņēmis mīlestību, nav apmācīts vienkāršiem darbiem un problēmsituāciju risināšanai, tas var atstāt sekas uz visu mūžu. Diemžēl šajā gadījumā tas tā izskatās," laikrakstam stāstīja Ločmele. Agneses mamma dzīvojot citā pilsētā, ir bijusī skolotāja, bet ar savu meitu nekontaktējas. Ločmele norādījusi, ka sievietei ir ļoti zems pašnovērtējums. "Kad viņai piezvana un jautā, kā klājas, tad parastā atbilde ir "labi". Nerunīga, bet, kad tomēr sociālajam darbiniekam izdodas atrast kontaktu, tad runā aizgūtnēm. Ir problēmas ar naudu. Nav draugu un interešu ārpus mājas. Daudz uzturas dzīvoklī. Citi cilvēki iet uz pašvaldību un sit dūri galdā: "Man vajag!", bet Agnese prasīt kautrējas," stāstījusi Ločmele.

Laikraksts vēsta, ka bērniņam kļuvis slikti tieši tajā dienā, kad Agnese pēc vairāku mēnešu sociālo darbinieku pierunāšanas devusies pie psihologa, no vizītes atgriezusies apmierināta. Agnese stāstījusi, ka septiņos no rīta piecēlusies, ar mazo bērniņu viss bijis kārtībā. Deviņos devusies pie psihologa, bet mazuli uzticējusi kaimiņienei. Kad vienos atgriezusies, bērns jau juties slikti, vēmis. Agnese zvanījusi ģimenes ārstam, kas licis izsaukt ātro palīdzību. Bērns ātrās palīdzības mašīnā zaudējis samaņu, jo strauji bija kritusies temperatūra un zaudēts daudz šķidruma.

Sākumā bāriņtiesai un sociālajam dienestam bijusi ideja mazuli uz kādu laiku mātei atņemt un nodot aprūpes namam, taču pēc sarunas ar nepilngadīgo lietu inspektori virsleitnanti Ritu Ozarsku nolemts bērniņu mātei atdot. "Agnesei bērni ir ļoti svarīgi – mums bija bažas, ka viņa sev kaut ko neizdara pēc bērniņa atņemšanas. Skatīsimies vēl biežāk, kā māte tiek galā ar saviem pienākumiem, būsim vēl vērīgāki. Mazulis netika apzināti badināts, man pat bija grūti noticēt ārsta teiktajam par nepilnvērtīgo uzturu, jo bērns izskatījās kā jau bērns, apaļiem vaigiem. Arī Agnese pati atzina, ka nav devusi pilnvērtīgu ēdamo, tikai to, kas mājās bijis. Bet bērnam jau vajag labu ēdienu, gaļu, vitamīnus, šķiedrvielas, ar putriņām vien par maz," laikrakstam teikusi Ločmele.

Ja tomēr būs problēmas, tad plānots māti kopā ar bērniem uz laiku ievietot netālajā ģimeņu atbalsta centrā, kur Agnese varētu pilnveidot savas mātes iemaņas. Pagaidām pašvaldība parūpējusies, lai pie Agneses ierodas sieviete, kas ar padomiem palīdz tikt galā ar ikdienas rūpēm, sabalansēt naudas lietas. Māte pieteikusies un apmeklēs pašvaldības organizēto bērnu emocionālās audzināšanas grupu.

Ločmele laikrakstam stāsta, ka Burtnieku novadā dzīvo 8000 cilvēku un ir ap 100 tā saucamo riska ģimeņu, kas ir sociālā dienesta un bāriņtiesas pārraudzībā. Gandrīz visos gadījumos nabadzība ejot rokrokā ar alkoholismu, bet šajā gadījumā vismaz viens no vecākiem nedzerot.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form