foto: Juris Zariņš
Foto: DELFI

Ludzā no 6. līdz 16. septembrim notiks darbnīcas "Senie Latgales arodi" (Ancient Latgalian Crafts) ar ārzemju viesu piedalīšanos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ik dienu mēs esam liecinieki tam, ka Latgalē un pasaulē kopumā pakāpeniski izzūd senas tradīcijas un kultūra, dzīvesziņa. Cilvēki aizmirst, kā viņu senči kādreiz strādāja un kā viņi dzīvoja, ko nozīmēja darbs un attiecības ar dabu, cilvēkiem, ģimeni, darbu. Kādam tas var likties maznozīmīgi, bet savu sakņu zināšana, kultūras tradīciju, darba tikuma un arodu pārzināšana palīdz cilvēkiem attīstīt sabiedrību, palīdz apzināties savu un savas kultūras identitāti. Tas ir iemesls, kāpēc biedrība "Ludzas Amatnieks" nolēma organizēt Darbnīcas "Senie Latgales arodi" ar dažādu Eiropas valstu dalībnieku piedalīšanos Ludzā.

No 6. līdz 16. septembrim 14 interesentiem no Turcijas, Nīderlandes, Ungārijas, Francijas, Lietuvas, Vācijas, ASV un Latvijas Ludzas amatu pratēji atraktīvā un latgaliskā atmosfērā meistardarbnīcās mācīs senos latgaliešu arodus: aušanu, skalu un klūgu grozu pīšanu, podniecību, kalēja darbu, linu un vilnas apstrādi, mežģīšanu ar kaula adatu, seno apavu-peterņu pīšanu no linu auklām, rotu veidošanu, bišu kopšanu un vaska sveču liešanu u.c.

Visi programmas pasākumi, tai skaitā ekskursijas uz saimniecībām un pie Latgales meistariem ir orientēti uz Latgales seno dzīves un darba tradīciju un zināšanu saglabāšanu, latgaliskās dzīvesziņas kopšanu un popularizēšanu. Latgales daudznacionālais sastāvs ir pamats ļoti savdabīgai kultūrai, īpašām tradīcijām, kas veidojušās savstarpējā mijiedarbībā un paliekošā patstāvīgā daudzkrāsainībā. Tas ir kultūras tradīcijām bagāts reģions, dzīvs ar vēl daudz seno laiku liecībām, zināšanām un tradīcijām, un, kura pārstāvji vēlas saglabāt un dalīties savā reģionālajā identitātē un savdabībā. Lai arī darbnīcu mērķis ir praktiskās arodu nodarbībās palīdzēt ieinteresētiem pieaugušiem cilvēkiem no Eiropas valstīm palielināt zināšanas par senajiem arodiem un amatniecības tradīcijām, līdz ar to kultūrvides vērtībām Latgales reģionā, iegūt praktiskas iemaņas un prasmes senajos Latgalē piekoptajos arodos taču nevar nenovērtēt iespējas dalībniekiem dalīties pieredzē par savas valsts kultūru un tradīcijām, amatniecību, kā arī savstarpējā komunikācijā iegūto draudzību un jaunus sadarbības sakarus.

Mājas lapā http://www.ludzasamatnieki.lv/ pēc pasākuma varēs iepazīties ar tā norisi. Šo pasākumu finansē ES Mūžizglītības programmas Grundtvig apakšprogramma.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form