Opozīcija kā izmeklētājs?
Foto: LETA

Kad Ušakovs tika pie Rīgas vadības stūres, viens no pirmajiem darbiem, ko viņš paveica, bija Pretkorupcijas komisijas likvidēšana. Ļoti iespējams, jau tad Rīgas domes (RD) vadošie vīri zināja, ka komisija tikai traucēs viņu vadības stilam "sarunāt, sabīdīt, sashēmot". Tika izdarīts viss, lai no liekā atbrīvotos. Visticamāk, Ušakova laime būtu pilnīga, ja RD būtu iespējams pārvērst par Baltkrievijas autoritāro režīmu, atbrīvojoties no opozīcijas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par laimi, Latvija ir demokrātiska valsts. Par laimi, rīdziniekiem Rīgas domē četrus gadus ir bijusi opozīcija. Mums gan cerētā, konstruktīvā sadarbība ar koalīciju ātri vien pārvērtās par neatslābstošu modrību. Četrus gadus mums nācies lielu daļu savas enerģijas veltīt, atmaskojot Ušakova un viņa sabiedrotā Amerika plānus slepus aiz dažādiem lēmumiem pielemt sev izdevīgus labumus. Un tādi piemēri ir vairāki. Minēšu dažus.

Viens no spilgtākajiem nelikumību šūpuļiem ir RD kapitālsabiedrības. Pašvaldības uzņēmumi šobrīd atrodas priviliģētā statusā – īsteno daudzmiljonu projektus, bet neatskaitās praktiski nevienam. Negodprātīgiem saimniekiem tā ir rokās iemesta izdevība, kā nepamatoti sadārdzināt projektus. Lai pārtrauktu Saskaņas centram un Amerika blokam tuvo praksi par pašvaldības uzņēmumiem kā partiju barotavām, mūsu priekšlikums paredz nekavējoties veikt RD kapitālsabiedrībās visaptverošus auditus, noteikt par pienākumu izstrādāt trīs gadu biznesa plānus, kā arī skaidri definēt darba atskaites mehānismu.

Kas notiek, kamēr tāda kārtība RD kungiem ir sveša? Piemēram, SIA Rīgas pilsētbūvnieks. Tā kompetencē ir sociālo māju būvniecība. Kad tapa projekts Imantas 8.līnijā, Rīgas pašvaldība noslēdza līgumu ar privātām celtniecības kompānijām (ieskaitot finansējumu no bankām) par 21 miljonu latu. Tikai pēc VIENOTĪBAS un Finanšu ministrijas spiediena domes amatpersonas negribīgi bija spiestas mainīt projekta finansēšanas modeli un aizņemties naudu Valsts kasē, kas samazināja projekta izmaksas līdz 12 miljoniem un ļāva ietaupīt 9 miljonus latu.

Citas nebūšanas nemitīgi skar Rīgas satiksmi (RS), kas dzīvo cepuri kuldama, saņemot neadekvāti lielo RD dotāciju 60 miljonu latu apjomā. Prakse rāda, ka RS vadība, pirmkārt, nekavēsies padomāt par sevi. Esmu gandarīts, ka mums izdevās panākt, ka RS budžetā pērn tika atmaksātas uzņēmuma valdes locekļiem nepamatoti izmaksātās kompensācijas gandrīz 52 tūkstošu latu apjomā.

Zili brīnumi notikuši arī savulaik domei piederošajā Ceļu pārvaldē, kuras valdē tika bīdīti politiskie ielikteņi, savukārt uzņēmums par 700 000 latu iegādājas nevajadzīgu karjeru Engures novadā, kuru pārdevējs pirms tam bija nopircis par 80 000 latu.

Šo sarakstu varētu turpināt. Pateicoties Ušakova vadības stilam, opozīcijai nācies kļūt par izmeklētājiem, arī KNAB un Ģenerālprokuratūrai darba netrūkst. Varu būt priecīgs par VIENOTĪBAS komandu, kas nav atmetusi ar roku, redzot kārtējo nelikumību RD, bet tieši pretēji – iestājusies par rīdziniekiem un rīdzinieku naudas sargāšanu. Kā RD opozīcijas deputāts esmu gandarīts ne tikai par mūsu deputātu modrību un laikus saceltu traci, kas apturējis vērienīgas nelikumības, bet arī par priekšlikumiem, kurus esam iesnieguši un kuri, lai arī bieži pārtverti no Saskaņas centra kā viņu un mazliet pamainīti, pašos pamatos paliek VIENOTĪBAS idejas.

Piemēram, esam panākuši, ka mācību grāmatu iegādei tiek piešķirts papildus finansējums. Esam rosinājuši ierobežot maksimālās izmaksas Dienvidu tilta 3.kārtas pabeigšanai, tādējādi ietaupot vairākus miljonus latu. Ir atbalstīts mūsu ierosinājums samazināt nekustamā īpašuma nodokli mazdārziņiem, kā arī atlaides piešķirtas daudzbērnu ģimenēm, Latviešu biedrībai, Latvijas Mākslinieku savienībai, sabiedriskā labuma organizācijām. Bijām pirmie, kas runāja par bezmaksas transportu skolēniem, kā arī aicinājām RD vadību palielināt līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem. Ir izdevies apturēt Rīgas 1.slimnīcas iznīcināšanu. Dome piešķīrusi 20 000 latu finansējumu Okupācijas muzejam, aktualizēts jautājums par Komunistiskā terora upuru memoriāla būvniecību Torņkalnā un pabeigta ieilgusī memoriāla 2.kārtas būvniecība, kā arī atrasts finansējums O.Kalpaka pieminekļa sakopšanai. Tāpat atrasts nepieciešamais finansējums pašvaldības mūzikas un mākslas skolu uzturēšanai.

Daži darbi gan atsitušies pret koalīcijas darba stilu. Esam prasījuši risināt slikto gaisa kvalitāti Rīgā, kas tā arī nav izdarīts. Esam cīnījušies pret Komercģimnāzijas un Mākslas darbinieku nama likvidēšanu. Esam asi iebilduši pret RD lēmumu nepamatoti piešķirt divus dzīvokļus Krievijas valsts pilsoņiem. Esam vērsušies Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu atcelt domes lēmumu par politiski represētas personas statusa piešķiršanu Jevgeņijam Balikovskim.

Joprojām nesaprotam un neatbalstām RD ideju ļaut Rīgas ūdenim ražot fasēto ūdeni, tam asi iebildusi ne tikai VIENOTĪBA, bet arī Ekonomikas ministrija, Konkurences padome un Latvijas Pārtikas uzņēmumu savienība, norādot uz brīvā tirgus kropļošanu, dzeramā ūdens tirgus pārsātināšanu u.c.

Rīgā darāmā ir ārkārtīgi daudz. Bet, kamēr pilsētu vadīs tandēms, kuram savu padomnieku biznesa intereses tuvākas un kuru neuztrauc atklātie koruptīvie darījumi (piemēram, Rīgas Dzīvokļu pārvaldē), Rīga nebūs nekas vairāk kā izmeklētāju darba lauks.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Vēlēšanas 2013
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form