Pusei Latvijas iedzīvotāju ir plāns nākamajam gadam
Foto: PantherMedia/Scanpix

Panākumi lielā mērā ir atkarīgi no mūsu fokusētības uz nosprausto mērķi. Lai noskaidrotu, cik kopumā Latvijā ir izplatīta parādība, sagaidot Jauno gadu, apņemties veikt konkrētas lietas un kā veicas ar šo apņemšanos pildīšanu, pētījumu centrs SKDS šī gada decembra vidū veica Latvijas iedzīvotāju aptauju. Tā portālu Delfi informē SKDS.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izrādās, ka saskaņā ar aptaujas datiem gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju (49%) aizvadītajā gadu mijā ir nosprauduši kādus konkrētus plānus, mērķus vai apņemšanās, ko paveikt 2011.gada laikā. Turklāt gandrīz 3/4 no tiem (72%) šos plānus vēl aizvien atceras, bet 28% atceras plānošanas faktu, bet plānu saturu ir jau aizmirsuši.

Aptaujas dati liecina, ka no tiem iedzīvotājiem, kuri aizvadītajā gadu mijā nosprauda sev kādus plānus šim gadam un vēl aizvien tos atceras, kopumā tikai 12% apgalvo, ka viņiem ir izdevies pilnībā nosprausto īstenot. Lielai daļai (41%) tas nav izdevies pilnībā, bet gan lielā mērā, kasliecina, ka arī šie iedzīvotāji visdrīzāk pie savu plānu īstenošanas ir pielikuši pūles. Savukārt 34% apgalvo, ka viņiem plānus ir izdevies īstenot tikai mazliet, bet 11% - ka nemaz. Taču, ja pieņem, ka lielākā daļa no tiem, kuri pirms gada plānus nosprauda, taču tagad pat neatceras nospraustā saturu, visdrīzāk tos nav īstenojuši, tad var pieņemt, ka patiesībā mazāk kā puse plānu nospraudēju ir pilnībā vai lielā mērā tos īstenojuši.

Tāpat aptaujas dati liecina, ka kopumā 52% Latvijas iedzīvotāju gatavojas 2012.gadam nospraust kādus plānus, mērķus vai izteikt sev apņemšanās. Turklāt 23% to plāno noteikti darīt, bet 29% apgalvo, ka visdrīzāk to darīs. Kopumā decembra vidū tikai mazliet vairāk kā katrs trešais Latvijas iedzīvotājs bija stingri pārliecināts, ka gadu mijā sev nekādus plānus nenospraudīs, bet 11% sev nebija uz šo jautājumu atbildējuši.

Vērtējot dažādu sociālo un demogrāfisko grupu pārstāvju atbildes, atklājas, ka kopumā plānus 2012.gadam biežāk gatavojas nospraust gados jaunākie Latvijas iedzīvotāji (piemēram, vecuma grupā no 18 līdz 34 gadiem- 62%), iedzīvotāji, kuriem ir augstākā vai nepabeigta
augstākā izglītība (63%) kā arī Latgalē (63%) un Rīgā (56%) dzīvojošie. Savukārt retāk – gados vecākie iedzīvotāji (vecuma grupā 55 – 74 gadi tikai 36%), iedzīvotāji, kuriem ir tikai pamatizglītība (39%), Vidzemē (41%), Kurzemē (48%), kā arī lauku apvidos dzīvojošie (44%). Interesanti, ka krieviski runājošie Latvijas iedzīvotāji gadu mijā nākotnes plānus gatavojas nospraust nedaudz biežāk (57%) nekā tie, kas ģimenē sarunājas latviešu valodā (48%).

Kā norāda psiholoģe Marija Ābeltiņa, "bērnībā mēs daudz sapņojam, plānojam, vēlamies - tas dod mums cerības un dzīves prieku. Dzīvošana pēc inerces, bez paša izvēlētajiem mērķiem un sapņiem ved pie dzīves apnikuma, spēku izsīkuma un noguruma. Vēlēties ir dabiski un tas noteikti var pietuvināt tik bieži dzirdamo vēlējumu – Laimīgu Jauno gadu! Tādēļ aicinu katru, kurš vēl nav paspējis, veltīt nedaudz sava laika šajā gadu mijā un noformulēt kaut vienu iedvesmojošu personisko mērķi 2012.gadam!"

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form