Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM), izvērtējot Rojas novada pašvaldības iesniegto informāciju par iedzīvotāju aptauju par Mērsraga atdalīšanos no Rojas novada, secināja, ka minētie argumenti, kāpēc novads būtu jāsadala, nav pārliecinoši.

RAPLM informē, ka publiskās apspriedes laikā Rojas novada dome anketējusi iedzīvotājus par pašvaldības administratīvās teritorijas robežas grozīšanas variantiem, pakalpojumu pieejamību, iemesliem novada pašvaldības administratīvās teritorijas robežas grozīšanai un priekšlikumiem novada darbības uzlabošanai.

Sabiedriskajā apspriešanā no Rojas novada 6243 iedzīvotājiem piedalījās 913 iedzīvotāji, tai skaitā 862 no Mērsraga un tikai 51 no Rojas pagasta.

Anketēšanas rezultātā secināms, ka tikai neliels iedzīvotāju skaits ir paudis viedokli par sadalīšanu, turklāt, iespējams, Rojas novada dome ignorējusi iedzīvotāju viedokli, kuri aptaujā nepiedalījās, uzskatot, ka esošā administratīvā teritorija ir optimāla.

Nepārliecinoši ir iedzīvotāju argumenti, kas saistīti ar pakalpojumu saņemšanu un to kvalitāti. Piemēram, 357 iedzīvotāji apgalvo, ka ir apmierināti ar sniegtajiem pašvaldības pakalpojumiem, savukārt tikai 155 iedzīvotāji nav apmierināti.

Atbildot uz jautājumu par pakalpojumu pieejamību, tikai atsevišķi iedzīvotāji minējuši, ka nefunkcionē meliorācijas sistēmas, nepietiekama vides aizsardzība piejūras teritorijā, netiek novērsta kāpu izbraukāšana vai pašvaldības iestādēs netiek ievērots darba laiks. Atsevišķi iedzīvotāji anketā min, ka novada robežas grozīšanai piekrīt, jo "tā vēlas paši deputāti", "cīņa par varu".

Lai uzlabotu novada darbību, iedzīvotāji sniedza priekšlikumus pašvaldības darbības uzlabošanai. Piemēram, iedzīvotāji piedāvā deputātiem savlaicīgi sniegt atbildes uz iesniegumiem, iesaistīt iedzīvotājus novada darba plānošanā un pienākumu izpildē, kā arī efektivitātes palielināšanai samazināt algoto darbinieku skaitu. Tāpat iedzīvotāji piedāvā izdot biežāk Rojas novada avīzi par aktuālajiem pašvaldības darbiem, sakārtot novada infrastruktūru un izvietot vairāk atkritumu tvertnes.

Rojas novads 2008.gada 14.jūlijā izveidojās brīvprātīgi apvienošanās rezultātā un līdz pašvaldību vēlēšanām, kas notika pērn, novada pašvaldības darbā problēmas netika konstatētas, norāda RAPLM. Arī sūdzības no iedzīvotājiem par pašvaldības darbu un administratīvo teritoriju netika saņemtas.

Jau vēstīts, ka Rojas novada dome ir akceptējusi Mērsraga atdalīšanos no Rojas novada, ņemot vērā mērsradznieki neapmierinātību ar novadu reformu un vietējā tautas nobalsošanā izteikto vēlmi atdalīties.

Vairākos novados pašlaik notiek diskusija par pagastu atdalīšanos. Rojas novadā par vēlmi atdalīties paziņojis Mērsrags, un likumprojekts par to nodots izskatīšanai Saeimas komisijām. Savukārt Alojas novadā par vēlmi turpmāk saimniekot patstāvīgi paziņojusi Staicele.

Vairāki Mērsraga iedzīvotāji izteikuši neapmierinātību ar abu pašvaldību apvienošanu, izveidojot vienu Rojas novadu. Vairāki simti iedzīvotāju iepriekš parakstīja prasību, lūdzot darīt visu, lai Mērsrags izstātos no Rojas novada.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!