Foto: Publicitātes foto

Rīgas Motormuzeja krājumu papildinās vecākais zināmais RAF mikroautobuss pasaulē – Latvijas PSR 1960. gadā ražotais RAF-977V "Latvija".

Unikālais RAF-977V "Latvija" atrasts Čīlē, kas, pēc Rīgas Motormuzeja rīcībā esošās informācijas, ir visvecākais zināmais RAF mikroautobuss pasaulē un vienīgais pirmās RAF mikroautobusu paaudzes paraugs.

2020. gada pavasarī sākās cīņa par RAF-977V "Latvija" iegūšanu Rīgas Motormuzeja krājumā. Unikālo spēkratu bija noskatījuši arī kolekcionāri no Krievijas, taču īpašniekam Čīlē emocionālais vēstures stāsts un pietāte pret seno spēkratu deva priekšroku motormuzeja speciālistiem mikroautobusa iegādē.

Pirmā RAF mikroautobusu paaudze (RAF-10 "Festivāls", RAF-977 un RAF-977V "Latvija" un daži eksperimentālie paraugi: RAF-08 un RAF-978 "Sprīdītis") tika izgatavota laika periodā no 1957. līdz 1962. gada maijam. Tika saražoti ap 1300 eksemplāru, pārsvarā izmantojot roku darbu virsbūvju izgatavošanā. Ārēji tos var atpazīt pēc dalītā vējstikla un taisnstūra veida radiatora dekoratīvās restes.

Jau RAF mikroautobusu ražošanas sākuma periodā tika uzsākti mēģinājumi rūpnīcas produkciju reklamēt ārzemēs ar nolūku eksportēt. Tādēļ, citu tolaik PSRS ražoto automobiļu sastāvā, mikroautobusi "Latvija" un "Sprīdītis" tika eksponēti 1960. gada Ženēvas starptautiskajā auto izstādē. Visticamāk, mikroautobuss Čīlē savulaik ievests no Šveices.

Pie RAF-977V "Latvija" strādās restauratoru, muzeja speciālistu komanda un pieaicinātie eksperti, veicot padziļinātu pētniecisko darbu. Pēc izpētes spēkrats varētu papildināt Rīgas Motormuzeja Bauskas filiāles ekspozīciju, kur jau tagad skatāma daudzveidīga un unikāla RAF kolekcija.

Portāls "Delfi" jau rakstīja, ka 2020. gada martā tirdzniecības sludinājumā Čīlē bija nonācis unikālais RAF mikroautobuss, par kuru īpašnieks sākotnēji prasīja 800 tūkstošus peso jeb 852 eiro.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!