Foto: Shutterstock

61% autovadītāju atzīst, ka pēdējā gada laikā ir pārkāpuši ceļu satiksmes noteikumus. Biežāk ceļu satiksmes noteikumus ir pārkāpuši gados jauni autovadītāji, liecina SKDS veiktā aptauja par auto vadīšanas paradumiem, drošību un ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu.

Lielākā daļa respondentu – 85% – savu vispārīgo zināšanu līmeni ceļu satiksmes noteikumu pārzināšanā novērtē kā kopumā labu. Taču tikai 69% autovadītāju varēja apliecināt, ka saprot horizontālā apzīmējuma Nr. 920 "Nepārtraukta līnija" nozīmi, un vien 56% zināja, ko nozīmē horizontālais apzīmējums Nr. 947 "Nepārtraukta dzeltenā līnija".

Lai arī lielākā daļa autovadītāju atbild, ka labi pārzina ceļazīmju nozīmi, ievērojams daudzums no tiem atzīst, ka tās pārkāpj. Tas norāda, ka pārkāpumi tiek izdarīti apzināti.

"Izvērtējot smagos ceļu satiksmes negadījums (CSNg) un melno punktu kartes datus uz valsts autoceļiem, var secināt, ka galvenais iemesls CSNg un cilvēku bojāejai, ir nepareizie lēmumi, ko konkrētajā situācijā ir pieņēmuši autovadītāji," komentē "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) satiksmes organizācijas pārvaldes direktors Māris Zaļaiskalns.

"Dati rāda, ka visvairāk cilvēku cieš un iet bojā tieši sadursmēs, pārsvarā frontālajās. Frontālās sadursmes ir rezultāts pārgalvīgai apdzīšanai vai ceļu satiksmes noteikumu neievērošanai jeb autovadītāju nepareizi pieņemtiem lēmumiem," uzsver Zaļaiskalns.

"Kā parāda aptaujas dati, autovadītāji atzīst – lai gan izprot ceļu satiksmes noteikumus un ceļazīmju nozīmi, vienlaikus arī atzīst, ka šīs pašas ceļazīmes un noteikumus neievēro. Liels solis pretī drošākai satiksmei uz ceļiem būtu autovadītāju nopietnāka attieksme pret to, kā uz ceļa ir organizēta satiksme un izpratne par to, jo ceļazīmes ir ne tikai jāzina, bet arī jāievēro," norāda LVC pārstāvis.

Aptaujas rezultāti liecina, ka 93% autovadītāju atpazīst ceļazīmes Nr. 323 "Maksimālā ātruma ierobežojums" un Nr. 206 "Dodiet ceļu" un viņiem ir izpratne, ko šīs ceļazīmes nozīmē. 90% – izprot ceļazīmi Nr. 316 "Nogriezties pa kreisi aizliegts", 86% izprot ceļazīmi Nr. 319 "Apdzīt aizliegts". Tāpat 89% aptaujāto norāda, ka zina ceļazīmes Nr. 125 "Uzmanību savvaļas dzīvnieks" un Nr. 404 "Braukt taisni vai pa labi" nozīmi.

Vienlaikus 58% autovadītāju atzīst, ka vismaz vienu reizi ir pārkāpušo maksimālā ātruma ierobežojumu, 34% ir šķērsojuši nepārtraukto horizontālo līniju, 26% apstājušies neatļautā vietā, bet 17% veikuši apdzīšanas manevru neatļautā ceļa posmā.

Vairāk nekā puse iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir pārvietojušies transportlīdzeklī, kura vadītājs ir pārkāpis kādu no ceļu satiksmes noteikumiem. 38% pārkāpuši paši, braucot kā autovadītāji, bet 33%, braucot kā pasažieriem automašīnā. 6% to ir pieredzējuši, būdami pasažieri starppilsētu autobusā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!