Foto: Publicitātes foto

Apsekojot teju 350 automašīnas sešās Latvijas pilsētās ikgadējo bezmaksas auto pārbaužu laikā, "Circle K" un "Drošas braukšanas skola" (DBS) noskaidroja, vai autovadītāji ir pārliecinājušies par auto tehnisko gatavību ziemas ceļiem un ir gatavi droši pārvietoties satiksmē. Lai gan lielākā daļa autovadītāju jau bija paguvuši uzlikt ziemas riepas, katram desmitajam auto tās bija zem atļautā protektora līmeņa.

"Autovadītāji kopumā ir atbildīgi un laicīgi gatavojas ziemas autoceļiem – lielākā daļa apsekoto auto jau bija nokomplektēti ar ziemas riepām un atbilstošu protektoru līmeni (6-7 mm). 10% autovadītāju ziemas riepu protektora līmenis bija zem 4 mm, kas šādos aukstuma un sniega apstākļos obligāti ir jāmaina," stāsta Jānis Vanks, DBS direktors.

Vissliktāk nokomplektētā automašīna pārbaudi veica Jelgavā – autovadītāja mašīna bija aprīkota ar 12 gadus vecām ziemas riepām ar 0,9 mm protektoru. Šādas riepas pat pie nelieliem nokrišņiem zemā temperatūrā nepilda savu funkciju un pārvietoties satiksmē ar transportlīdzekli nav atļauts.

13% apsekoto spēkratu akumulatora uzlādes līmenis bija zem 30%. "Ja akumulators ir jauns, uztraukumam nav pamata, bet ja akumulators ir vecāks, karstuma vai aukstuma ietekmē tā uzlādes līmenis var ātri pazemināties. Novecojuša vai bojāta akumulatora izmantošana ir ne tikai neizdevīga un neērta, bet pat bīstama, tāpēc ziemas sezonā īpaši būtiski ir nepieļaut akumulatora izlādēšanos līdz 30%. Zemās temperatūras un sala ietekmē var rasties neatgriezeniski mehāniski bojājumi," skaidro Jānis Vanks.

Akcijas laikā bija vairāki gadījumi, kad auto īpašnieki vēl nebija parūpējušies par logu šķidrumiem, kas paredzēti lietošanai ziemā. To nebija izdarījis katrs trešais autovadītājs Jelgavā un teju puse jeb 46% apsekoto autovadītāju Rīgā.

"Iestājoties aukstajam laikam un salam, ieteicams pārbaudīt degvielas filtrus. Speciālists pārliecināsies, vai filtri ir tīri un labā tehniskā stāvoklī – ja nepieciešams, tie būs jānomaina. Dīzeļdzinēja automašīnām jāpārliecinās, vai filtros nav uzkrājušās vasaras degvielas paliekas – temperatūrai samazinoties zem 0 grādiem, auto bākā jābūt tikai arktiskajai dīzeļdegvielai," skaidro Gatis Titovs, "Circle K Latvia" degvielas kategorijas vadītājs.

Rūpējoties par satiksmes drošību, DBS sadarbībā ar "Circle K" degvielas uzpildes stacijām ik gadu piedāvā bezmaksas automašīnu pārbaudes, lai autovadītāji varētu pārliecināties par mašīnu gatavību ziemas ceļiem. Auto pārbaudes šogad norisinājās no 12. novembra līdz 27. novembrim sešās Latvijas pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī un Valmierā.

Pārbaužu laikā nosaka ziemas riepu atbilstību likumam un drošas braukšanas pamatprincipiem, automašīnas akumulatora darbību, apseko automašīnas lukturus, lai noskaidrotu, vai tie ir atbilstoši noregulēti un neapžilbina pretim braucošos, pārbauda logu slotiņu kvalitāti, lai nepieciešamas gadījumā tās varētu nomainīt, sniedz konsultācijas par drošu braukšanu ziemas sezonā un veicamajiem priekšdarbiem, lai auto būtu gatavs ziemas autoceļiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!