Foto: LETA
Rīgas pašvaldībā saņemts sertificēta būvinženiera tehniskais atzinums par bīstamajām ēkām Krišjāņa Valdemāra ielā 117 un 119, kurā secināts, ka iespējams atjaunot satiksmi slēgtajā ielas posmā sabiedriskajam transportam un pārējiem transportlīdzekļiem, kuru svars nepārsniedz 3,5 tonnas. Savukārt iedzīvotājiem ēkās būs iespējams atgriezties tikai pēc nepieciešamo būvdarbu veikšanas bīstamības novēršanai, portālu "Delfi" informēja Rīgas domē.

Transporta kustība Kr. Valdemāra ielas posmā starp Šarlotes un Alojas ielu tiks atjaunota no svētdienas, 26. februāra pulksten 17. Savukārt gājēju pārvietošanās pagaidām atļauta tikai pa ietvi ielas pretējā pusē.

Lai pēc iespējas ātrāk varētu atjaunot satiksmi slēgtajā ielas posmā un novērstu bīstamību, Rīgas pašvaldība pasūtīja ēku tehnisko apsekošanu, kas tagad ir pabeigta un saņemts atzinums par tālākajām nepieciešamajām darbībām. Pašvaldība par saviem līdzekļiem tagad veiks nepieciešamos darbus pilnīgai satiksmes atjaunošanai un bīstamības novēršanai pie ēkas, bet iedzīvotājiem par saviem līdzekļiem būs jāpasūta projektēšana un būvdarbi ēkas ekspluatācijas atjaunošanai.

Pie ēkām uz ietves tiks saglabāti norobežojumi līdz brīdim, kamēr pašvaldība uzstādīs gājēju tuneli, kas nodrošinās aizsardzību pret iespējamiem krītošiem apmetuma gabaliem un ķieģeļiem. Ēkas pagalma pusē fasāde būs jānorobežo ar žogu vai jāuzstāda gājēju tunelis.

Šie ierobežojumi saglabāsies līdz brīdim, kad ēkas fasādei tiks veikta drūpošo daļu nostiprināšana vai noņemšana. Pēc tam transporta plūsmu pieļaujams atjaunot pilnā apmērā, bet pēc gada situācija atkārtoti jāizvērtē, norādīts būvinženiera atzinumā.

Lai iedzīvotāji varētu droši atgriezties ēkā, jāveic remontdarbi - jānostiprina vairākas saplaisājušas un deformētas ailu pārsedzes, noņemamas drūpošās daļas fasādēs, nostiprināmas vai pārmūrējamas atdalīties sākušās mūra daļas. Pirms darbu veikšanas jāizstrādā būvprojekts, bet pēc darbu pabeigšanas jāsaņem atzinums par bīstamības novēršanu no Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta. Departaments iesniegtos būvniecības dokumentus izskatīs paātrinātā kārtībā.

Lai ēku ilgtermiņā var droši ekspluatēt, gada laikā jāveic tādi darbi kā pagalma puses pamata pastiprināšana, abu garenfasāžu atjaunošana, jānostiprina un jāizpilda plaisu vietas un jāpastiprina mūris. Tāpat nepieciešams sakārtot lietusūdens novadīšanas sistēmu un pagalma pusē jāizbūvē jauna aizsargapmale. Pagrabstāvā esošās metāla sijas nepieciešams iespēju robežās attīrīt no korozijas un atbilstoši apstrādāt. Šo darbu veikšanai nepieciešams izstrādāt un saskaņot būvprojektu.

Ņemot vērā, ka iedzīvotāji joprojām nedrīkst atgriezties ēkās, pašvaldība tupinās sniegt sociālo atbalstu un palīdzību pagaidu mājvietas nodrošināšanā. Līdz šim iedzīvotājiem bija atļauts policijas pavadībā no dzīvokļiem paņemt pirmās nepieciešamības mantas.

Jau vēstīts, ka 18. februāra vakarā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma informāciju, ka divās ēkās Kr. Valdemāra ielā konstatēta bīstama deformācija, tāpēc tika pieņemts lēmums evakuēt iedzīvotājus un slēgt satiksmi ielas posmā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!