Foto: Publicitātes foto

Dienvidkorejas autoražotājs "Kia" prezentējis automašīnas ritenī integrētu sniega ķēžu tehnoloģiju, kas braukšanu ziemas apstākļos var padarīt daudz drošāku.

Ritenī integrēto sniega ķēžu tehnoloģija balstās uz īpaša metālu sakausējuma formas atmiņas īpašībām. Sakausējuma moduļi, kas atrodas diskā un riepā, izbīdās virs riepas profila, tiklīdz saņem elektrisku signālu. Vizuāli tie nelīdzinās klasiskajām sniega ķēdēm, taču pilda identisku funkciju.

Atšķirībā no tradicionālajām sniega ķēdēm, kuru uzmontēšanai un vēlāk arī noņemšanai ir nepieciešamas iemaņas, jaunā tehnoloģija dod iespēju riepā integrētās sniega ķēdes aktivizēt ar vienu pieskārienu atbilstošajam slēdzim automašīnas salonā. Tas nozīmē, ka autobraucējs drošību uz slidena ceļa var paaugstināt bez mazākās piepūles.

Ritenis ar integrēto sniega ķēžu tehnoloģiju sastāv no diska un riepas, kuras protektorā ar noteiktu intervālu ir radiālas rievas jeb kanāli, kuros iegulti metāla sakausējuma moduļi ar formas atmiņu.

Tehnoloģija izmanto metālu sakausējuma spēju atgūt sākotnējo formu, ja tam tiek pievadīta elektriskā strāva. Normālos apstākļos atmiņas sakausējuma elementi ir saspiesti L-formā un nepieskaras ceļa virsmai. Kad vadītājs aktivizē sniega ķēžu funkciju, integrētajiem elementiem tiek pievadīta elektriskā strāva un tie ieņem sākotnējo J-profilu, kas izspiežas virs riepas protektora un uzlabo saķeri uz sniegota ceļa.

Riepas ar integrētajām sniega ķēdēm ir jāmaina tad, kad protektora gumija ir nodilusi līdz ķēžu moduļiem saspiestā pozīcijā. Ja būs pienācis laiks veikt riepu nomaiņu, autobraucējs to varēs viegli pamanīt.

Jaunā tehnoloģija ir patentēta gan Dienvidkorejā, gan ASV. Taču, lai apsvērtu masveida ražošanu, riepas ir nepieciešams ne tikai tehnoloģiski pilnveidot, bet arī rūpīgi pārbaudīt izturības un veiktspējas testos, kā arī pārliecināties par to atbilstību normatīvu prasībām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!