Foto: F64

Latvijas un Igaunijas intereses pasaules rallija čempionāta (WRC) posma rīkošanā nepārklājas un abas Baltijas kaimiņvalstis nekonkurē par etapa uzņemšanu, aģentūrai LETA atklāja "RA Events" direktors Raimonds Strokšs.

Jau ziņots, ka WRC rīkotāji un Eiropas rallija čempionāta (ERC) Latvijas posma "Rally Liepāja" rīkotājs "RA Events" ir sācis sarunas par Liepājas rallija iespējamu iekļaušanu 2020. gada sezonas kalendārā.

Ceturtdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēdē deputāti pauda atbalstu licences iegādei WRC posma sacensību organizēšanai Latvijā.

Deputāti vienojās nosūtīt vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (V) un finanšu ministram Jānim Reiram (V) ar lūgumu WRC posma organizēšanai Latvijā licences iegādei rast nepieciešamos 450 000 eiro.

WRC posma izmaksas krietni pārsniedz ERC sacensību rīkošanu, tāpēc licences iegādes cena nebūs vienīgais sadārdzinājums. Kā atklāja Strokšs, šobrīd gan grūti prognozēt izmaksu pieaugumu.

"Bāze Eiropas čempionātam jau mums ir gatava, taču statusa maiņas dēļ budžetu nāktos palielināt. Ļoti iespējams, ka pat dubultā. Taču šobrīd man nav cipara, ko nosaukt, jo vispirms jābūt skaidrībai par visām izmaksām," teica Strokšs.

Šonedēļ Igaunijas raidsabiedrība ziņoja, ka Igaunijas valdība gatava atbalstīt posma rīkošanu valstī ar 2,5 miljoniem eiro, lai tas notiktu Igaunijas rallija ietvaros.

"Domāju, ka viņiem ir situācija, kurā rallijs jātaisa no nulles, nevis jāpievieno jau esošām sacensībām. Turklāt, viņiem ir savs pasaules čempions un rallijs ir ļoti populārs. Ja es aizietu pie mūsu valdības pēc diviem miljoniem, tad jau šobrīd, visticamāk, būtu skaidra atbilde. Nav ko salīdzināt, jo jebkurā gadījumā šīs rallijs būtu izdevīgs," atzīmēja Strokšs.

Igaunijas rallija iespējamais norises laiks vēl nav zināms, taču abas Baltijas valstis nekonkurē uz vietu kalendārā.

"Igaunijas posms mūs nevar izstumt no kalendāra, tieši otrādi, varam viens otru papildināt. Ja abi ralliji notiks, tie būs viens ar otru sasaistē. Tas palīdzēs ne tikai reģionam, bet arī organizatoriem, jo būs neliels pārbrauciens no viena rallija uz otru," skaidroja Strokšs.

WRC ir krietni lielākas prasības attiecībā uz sacensību rīkošanā iesaistīto infrastruktūru. Liepājas rallija rīkotāji šobrīd cenšas apzināt visus nepieciešamos uzlabojumus.

Šodien organizatoriem bija sapulce arī ar Veselības ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvjiem. Pārrunāts arī jautājums par Covid-19 testiem un prasībām attiecībā uz pašizolāciju pēc iebraukšanas valstī.

"Strādāsim, lai ir gatavs rīcības plāns visiem scenārijiem," teica Strokšs.

Šobrīd nav arī aplēšu, cik liela būtu atdeve no katra ieguldītā eiro, taču Strokšs min, ka Portugāles rallijs reģionā iepludinājis 145 miljonus eiro.

"Tači jāņem vērā, ka tas ir brīdī, kad sacensības notiek pilnā apmērā. Skaidrs, ka šobrīd ar pulcēšanās ierobežojumiem tas ir pavisam cits stāsts. Tā ir liela lieta, bet tie ir cipari, kad rallijs var noritēt pilnvērtīgi," atzina Strokšs.

WRC šobrīd neizdarot spiedienu uz Latvijas pusi pēc iespējas ātrāk pieņemt lēmumu, taču rallija organizatori paši grib laicīgi tikt skaidrībā, vai ir iespējams uzņemt prestižās sacensības.

"Taisīsim krīzes biroju, kurā uzreiz sāksim strādāt intensīvāk un ar citu pieeju. Normālos apstākļos WRC posma rīkošana tiek organizēta gadu, mums tie būtu divi mēneši," secināja Strokšs.

Pagājušajā nedēļā WRC vadītājs Olivers Sīsla apstiprināja, ka tiek meklēti "unikāli risinājumi, lai aizvadītu pilnvērtīgu čempionāta sezonu, tajā iesaistot arī starptautiski atzītas sacensības". Latvija ir viena no valstīm, kam piedāvāts rīkot WRC posmu šogad.

Lai kāds arī būtu sarunu procesa par FIA WRC posma sarīkošanu Latvijā iznākums, "Rally Liepāja" saglabās vietu 2020. gada FIA Eiropas rallija čempionāta kalendārā un notiks augusta vidū.

Startu rallijā apstiprinājuši arī vietējie piloti Mārtiņš Sesks un Reinis Nitišs.

Sezonas sākumā no janvāra līdz marta vidum tika aizvadīti trīs posmi, kas norisinājās Montekarlo, Zviedrijā un Meksikā, kopvērtējuma vadībā atrodoties "Toyota" franču braucējam Sebastjanam Ožjē.

Nākamās plānotās sacensības WRC kalendārā ir Turcijas rallijs septembra beigās.

Uz nenoteiktu laiku jau pārcelts Argentīnas un Sardīnijas rallijs, bet posmi Portugālē, Kenijā, Somijā, Jaunzēlandē un Velsā atcelti pavisam. Šobrīd sezonas kalendārā ir astoņi posmi, taču nav zināms, vai visi tiks aizvadīti.

Pēc FIA datiem titula iegūšanai jāpabeidz septiņi sezonas posmi. Līdz Covid-19 pandēmijai tika pabeigtas trīs sacensības, kas FIA liek apsvērt alternatīvas iespējas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!