Ceturtdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēdē deputāti pauda atbalstu nepieciešamā finansējuma 450 tūkstošu eiro apmērā piešķiršanu licences iegādei Pasaules rallija čempionāta (WRC) posma sacensību organizēšanai Latvijā.

Deputāti vienojās nosūtīt vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (V) un finanšu ministram Jānim Reiram (V) ar lūgumu Pasaules rallija čempionāta (WRC) posma organizēšanai Latvijā rast nepieciešamos 450 000 eiro.

Apakškomisijas priekšsēdētājs Sandis Riekstiņš (JKP) pauda nostāju, ka valstij šī ir unikāla iespēja sarīkot WRC posmu Latvijā, jo tādējādi valsts var spodrināt savu tēlu pasaulē un piesaistīt lielu skaitu tūristu, kas labvēlīgi ietekmēšot valsts ekonomiku pēc krīzes. Deputāts uzsvēra, ka parasti licence maksā 3 līdz 5 miljonus eiro, bet tagad valstij ir iespēja to iegādāties par salīdzinoši ļoti zemu cenu.

Arī deputāts Ēriks Pucens (KPV LV) pauda atbalstu licences iegādei, norādot, ka autorallija pasaulē visi zina šī savā klasē prestižākā pasākuma vērtību, un tas var būt ļoti labs instruments Latvijas popularizēšanai pasaulē, jo to skatīsies ap 80 miljoniem cilvēku pasaulē.

"Turklāt tas arī "sildīs" Kurzemes un Latvijas ekonomiku, jo uz šo pasākumu uz vairākām dienām ieradīsies labākie pasaules sportisti un sacensību entuziasti no dažādām valstīm. Tā būs iespēja stiprināt Latvijas potenciālu starptautisku, augsta līmeņa autorallija sacensību rīkošanā. Līdz šim Latvijā tik augsta līmeņa sacensības nav organizētas," norādīja Pucens.

Viņš uzskata, ka 450 000 eiro varētu rast no Covid-19 laikā ietaupītajiem Latvijas Sporta federāciju padomes līdzekļiem par ārkārtējās situācijas dēļ nenotikušām sporta sacensībām. Citi deputāti gan pieļāva iespēju, ka finansējumu visticamāk nāksies ņemt no budžeta programmas "Līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem".

Deputāte Ilze Indriksone (VL-TB/LNNK) atgādināja, ka pirms sacensību rīkošanas ir obligāti jākonsultējas ar Veselības ministriju par epidemioloģisko situāciju valstī. Viņa uzsvēra, ka ir svarīgi saprast, no kurām valstīm ieradīsies sportisti, vai viņiem vajadzēs atrasties 14 dienu pašizolācijā, vai un ar kādiem nosacījumiem varēs ierasties skatītāji no citām valstīm.

Deputāts Reinis Znotiņš (JKP) un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārais sekretārs informēja, ka IZM atbalsta WRC posma sarīkošanu un uzskata, ka par šo pasākumu Skandināvijas valstīs ir jārīko vērienīga reklāmas kampaņa, lai piesaistītu tūristus.

IZM ir saņēmusi vēstuli par iespēju Latvijā organizēt WRC posma sacīkstes. Ministrija kā par sportu atbildīgā institūcija sākusi gatavot dokumentu paketi, ko varētu izskatīt Ministru kabinetā.

Ministrijā gan akcentēja, ka lēmums par to, vai Latvijā varētu notikt šādas sacensības, ir valdības kompetencē.

Kā ziņots, Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) WRC rīkotāji un "Rally Liepāja" rīkotājs "RA Events" ir sācis sarunas par Liepājas rallija iespējamu iekļaušanu 2020.gada sezonas kalendārā. Savukārt Eiropas rallija čempionāta (ERC) rīkotāji "Eurosport Events" atbalsta Latvijas posma "Rally Liepāja" pievienošanu WRC kalendāram.

FIA pasaules rallija čempionāta 2020.gada sezonu skārusi Covid-19 vīrusa izplatība pasaulē, tāpēc ir atcelti jau pieci plānotie ralliji, bet vēl divi pārcelti uz nenoteiktu laiku.

Pagājušajā nedēļā WRC vadītājs Olivers Sīsla apstiprināja, ka tiek meklēti "unikāli risinājumi, lai aizvadītu pilnvērtīgu čempionāta sezonu, tajā iesaistot arī starptautiski atzītas sacensības". To vidū ir arī "Rally Liepāja", kuru kopš pirmās sarīkošanas reizes 2013.gadā atzinīgi novērtējis FIA ERC rīkotājs "Eurosport Events", FIA un sacensību dalībnieki.

Ribeiru uzsver, ka WRC ir pavisam citāda mēroga organizācija, tādējādi nepieciešamas izmaiņas budžetā, lai pielāgotos pašreizējam formātam.

"Man nav nekādu šaubu, ka mēs kopā ar WRC rīkotājiem un Latvijas pusi atradīsim risinājumu, lai varētu aizvadīt šādas sacensības," atzīmē Ribeiru.

Liepājas rallijs šogad būs FIA ERC sezonas otrais posms, kura norise paredzēta no 14.augusta līdz 16.augustam.

Ja sarunas par FIA WRC posma sarīkošanu Latvijā noslēgsies veiksmīgi, nekavējoties tiks uzsāktas konsultācijas ar "Eurosport Events" par veidu, kā vislabāk apvienot šos divus posmus vienās sacensības, parūpējoties par ERC komandu un dalībnieku interesēm, kuri "Rally Liepāja" piedalījušies jau vairākus gadus.

Lai kāds arī būtu sarunu procesa par FIA WRC posma sarīkošanu Latvijā iznākums, "Rally Liepāja" saglabās vietu 2020.gada FIA Eiropas rallija čempionāta kalendārā un notiks augustā.

Sezonas sākumā no janvāra līdz marta vidum tika aizvadīti trīs WRC posmi, kas norisinājās Montekarlo, Zviedrijā un Meksikā, kopvērtējuma vadībā atrodoties "Toyota" franču braucējam Sebastjanam Ožjē.

Nākamās plānotās sacensības WRC kalendārā šobrīd ir Turcijas rallijs septembra beigās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!