'Balta': Šogad atlīdzībās par auto sadursmēm ar dzīvniekiem izmaksāts jau pusotrs miljons eiro
Foto: Publicitātes foto

Šoruden būtiski pieaudzis KASKO apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits par tādiem ceļu satiksmes negadījumiem, ko izraisījuši uz ceļa pēkšņi izskrējuši dzīvnieki, liecina apdrošināšanas sabiedrības "Balta" dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad kopumā reģistrētas jau vairāk nekā 1000 sadursmes ar dzīvniekiem, un pavisam 11 mēnešu laikā KASKO atlīdzībās par šādiem negadījumiem "Balta" izmaksājusi teju 1,6 miljonus eiro.

Tuvojoties ziemai, meža dzīvnieki gatavojas aukstajai sezonai, uzņemot pēc iespējas vairāk barības, kas mudina tos pamest ierastās meža takas un doties ražas lauku meklējumos. Turklāt ziemas mēneši lielai daļai meža zvēru ir pārošanās laiks, tāpēc dzīvnieki bieži vien ir nevērīgi pret apkārtējiem apstākļiem, tostarp autobraucējiem.

Vairāku gadu statistika liecina, ka oktobrī un novembrī strauji pieaug negadījumu skaits, ko izraisa auto sadursmes ar meža zvēriem. Diemžēl šajos negadījumos nereti cieš arī cilvēki, turklāt ne vien autovadītājs, bet arī pasažieri. Negadījumu skaits ar katru gadu pieaug – pēc "Balta" datiem, 2018. gadā līdz šim reģistrēts par 44% vairāk sadursmju ar meža dzīvniekiem nekā 2015. gadā.

"Lai gan sadursmes ar dzīvniekiem notiek daudz retāk nekā transportlīdzekļu savstarpējās sadursmes, šādu negadījumu sekas parasti ir ļoti nopietnas, tāpēc arī zaudējumu apmērs – krietni lielāks. KASKO polisēs sadursme ar dzīvnieku ir standarta segums. Tomēr bieži vien, apdrošinot "dzelžus", mēs aizmirstam par sevi un pasažieriem, kas atrodas mašīnā, kaut gan cilvēku dzīvības ir daudz trauslākas par tonnām smagu auto. Domājot par šo aspektu – atbildību par savu un līdzcilvēku veselību, auto īpašniekiem ir iespēja apdrošināt auto pasažieru nelaimes gadījumu risku, jo diemžēl tieši pasažieri ir tie, kas nereti gūst lielākos savainojumus šādās sadursmēs," skaidro "Balta" transporta produktu un riska parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks.

Saskaņā ar "Balta" apkopoto statistiku visbiežāk – gandrīz divās trešdaļās gadījumu – auto saskrienas ar stirnām, retāk ar tādiem lieliem dzīvniekiem kā aļņi un brieži. Taču lielie meža zvēri nodara arī ievērojami lielākus postījumus un rada pamatīgus zaudējumus. Vidējā KASKO atlīdzība pēc auto sadursmes ar dzīvnieku ir 1512 eiro, tikmēr lielākā šogad izmaksātā atlīdzība sasniegusi 18 tūkstošus eiro, kādam "Audi A4" saduroties ar alni. Taču nevajag novērtēt par zemu arī mazākus dzīvniekus – stirna, kas sver 20 kg, automašīnai braucot ar ātrumu 100 km/h, ielido logā ar vienas tonnas spēku.

"Balta" ceļu satiksmes negadījumu statistika liecina, ka katrā negadījumā ar cietušajiem traumas gūst vidēji 1,2 cilvēki – tas nozīmē, ka savainots tiek ne tikai autovadītājs, bet arī pasažieris. Lai gan BALTA statistikas dati rāda, ka pēdējos gados ir izdevies samazināt bojāgājušo un smagi ievainoto skaitu, palielinās kopējais ceļu satiksmes negadījumos cietušo skaits.

"Balta" atgādina tumšajā laikā būt īpaši uzmanīgiem un pievērst pastiprinātu uzmanību ceļam un apkārt notiekošajam, lai pasargātu gan sevi, gan līdzbraucējus un savu spēkratu.

Bīstamākais diennakts laiks ir krēslas iestāšanās un agrs rīts. Ceļa posmos, kur izvietotās ceļazīmes norāda par iespējamu meža dzīvnieku klātbūtni, ieteicams samazināt braukšanas ātrumu.
Saskaņā ar likumdošanu neatkarīgi no tā, vai notikusi sadursme ar savvaļas dzīvnieku, vai mājdzīvnieku, par notikušo jāziņo policijai un atstāt notikuma vietu nedrīkst. Svarīgi atcerēties, ka dzīvnieks var uzbrukt, tāpēc vislabāk tam netuvoties. Policija par notikušo informēs attiecīgos dienestus, kas nepieciešamības gadījumā sniegs dzīvniekam palīdzību.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Balta (AAS) KASKO
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form